Odchudzanie bez męczarni? - 10 skutecznych rad

Aby wspomóc redukcję tkanki tłuszczowej, a także wzmóc spalanie nadmiernych kalorii, zaleca się wykonywanie ćwiczeń fizycznych co najmniej 30 minut każdego dnia.
Odchudzanie bez męczarni? - 10 skutecznych rad
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odchudzanie. Co przychodzi Ci na myśl, kiedy słyszysz to dobrze znane nam słowo? Dlaczego odchudzanie jest tak ważne dla wielu z nas?

Utrzymywanie zrównoważonej masy ciała i wypracowanie właściwych nawyków stanowi najlepszy sposób, by długo cieszyć się dobrym zdrowiem, pełnią życia i oczywiście nadać naszemu ciału pożądaną formę i piękny wygląd.

Jednakże osiągnięcie tego celu może okazać się wielkim wyzwaniem, zwłaszcza wtedy, kiedy mamy tendencję do łatwego przybierania na wadze. Najlepszą formą pozbycia się zbędnych kilogramów może się więc okazać dobrze dobrana dieta, zachowywanie równowagi, samokontroli i dyscypliny.

Oczywiście istnieje wiele diet skomponowanych tak, abyśmy mogły sprawnie zrzucić zbędne kilogramy. Choć nie da się zaprzeczyć ich skuteczności, trzeba przyznać, że przestrzeganie wielu z nich wymaga mnóstwa poświęceń. W wielu wypadkach nie pozostają one niestety bez ujemnego wpływu na nasze ciało.

Na szczęście istnieją inne, alternatywne sposoby na zrzucenie zbędnych kilogramów. Aby osiągnąć ten cel nie musisz przy tym poddawać się jakimś ekstremalnym kuracjom. Bez wystawiania się na zbędne cierpienia, możesz osiągnąć cel stosując inne, bardziej zrównoważone metody.

Czytając ten artykuł, poznasz kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci pozbyć się zbędnych kilogramów, bez niepotrzebnego narażania się na nadmierne poświęcenia.

Utrzymuj zróżnicowaną dietę.

Nie ma potrzeby, byś odrzucała produkty spożywcze, do których jesteś już przyzwyczajona.

Chodzi raczej o to, żebyś obrała zdrowy sposób żywienia, wprowadzając do swojej codziennej diety produkty żywieniowe, które pomagają w przyspieszeniu metabolizmu, spalaniu tłuszczu, a także w wydalaniu z organizmu toksyn i zbędnych płynów.

Sprawdzonym sposobem jest także wzbogacenie diety o owoce i warzywa, ale bez potrzeby ograniczania innych produktów, które również są bardzo wskazane dla naszego zdrowia.

Kluczem do tego, by cieszyć się dobrym jedzeniem jest spożywanie małych porcji i wyeliminowanie posiłków niezdrowych i zbyt kalorycznych.

Odchudzanie, a zrównoważona dieta

W wielu popularnych dietach zakłada się utratę dużej ilości masy w ciągu zaledwie jednego tygodnia.

Jakkolwiek szybkie odchudzanie wydaje się bardzo atrakcyjne, trzeba przyznać, że takie działania nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie zarówno fizyczne jak i emocjonalne.

Filet z warzywami

Takie podejście do tematu odchudzania nie przynosi pozytywnych rezultatów, jako że z czasem pojawia się tak zwany efekt “jo-jo”. Oznacza to, że osoba stosująca zbyt restrykcyjną dietę, z czasem porzuca ją i wraca do niezdrowych zwyczajów, odpowiedzialnych za przybieranie na wadze.

A zatem odchudzanie przy zastosowaniu zbyt restrykcyjnej diety może stać się przyczyną złego samopoczucia. Taki negatywny stan, gdy pozostanie niekontrolowany, może wywoływać stres, a na dłuższą metę nawet przerodzić się w depresję.

Tak więc lepszym pomysłem jest obranie zrównoważonej diety, która pozwala zrzucić zbędne kilogramy bez odstawiania niezbędnych produktów i zwyczajów żywieniowych. W ten sposób odchudzanie przebiega w sposób bezpieczny i kontrolowany.

Spożywaj pięć posiłków każdego dnia

Nigdy nie powinnaś pomijać najważniejszych spożywanych posiłków. To właśnie od nich – niezależnie od obranej diety – zależy dostarczenie do organizmu składników odżywczych, od których zależy Twój stan zdrowia.

Najbardziej zaleca się podział spożywanych posiłków na dwa podstawowe i trzy lekkostrawne.

Odchudzanie wymaga picia dużej ilości wody

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Wśród właściwości tego płyny wymienić należy fakt, że woda przyczynia się do tego, iż odchudzanie przebiega sprawniej.

Kobieta pije szklankę wody

Aby więc Twój organizm funkcjonował prawidłowo, był dobrze oczyszczany z toksyn, spalał tłuszcz i utrzymywał metabolizm na właściwym poziomie, każdego dnia powinnaś pić co najmniej dwa litry wody.

Ogranicz ilość spożywanej soli

Każda dobra gospodyni ceni sobie walory smakowe, jakie naszym potrawom nadaje sól. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne spożywanie tej przyprawy nie należy do najzdrowszych zwyczajów.

Tak więc, ograniczając ilość spożywanej soli możesz wspomóc odchudzanie, tak by regularnie pozbywać się zbędnych kilogramów, a jednocześnie przyczynić się do poprawy zdrowia Twojego i Twoich bliskich.

Nie popadaj w obsesję

Aby podejść do tematu, jakim jest odchudzanie, w zdrowy i rozsądny sposób nie popadaj w obsesją na punkcie gubienia masy ciała. Zalecamy, byś kontrolowała ile ważysz najwyżej jeden raz w tygodniu, czyniąc to bez ubrań i na czczo.

Waga

Nieustanne sprawdzanie masy ciała może tylko wywołać w Tobie złość, zniechęcenie i sprawiać, że nie dostrzeżesz zaistniałych zmian. To z kolei może sprawić, że porzucisz zrównoważony sposób żywienia na rzecz restrykcyjnej diety, szkodliwej dla organizmu.

Pamiętaj, najlepiej podchodzić do tematu na spokojnie i w sposób, który nie zaszkodzi Twojemu zdrowiu. Ciesz się każdym, nawet pozornie znikomym postępem.

Przeżuwaj posiłki bez pośpiechu

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest pośpieszne spożywanie posiłków, które nie pozwala na ich odpowiednie rozdrobnienie. Z kolei niedostatecznie rozdrobnione jedzenie staje się przyczyną, dla której jelita przestają funkcjonować prawidłowo z powodu tworzących się w nich zatorów.

Pamiętaj więc, że im więcej czasu poświęcasz na dokładne rozdrobnienie posiłku, tym większe korzyści odniesie z niego Twój organizm. Tak więc jedz bez zbędnego pośpiechu. Ciesz się smakiem!

Odchudzanie wymaga aktywności fizycznej

Niezależnie od tego ile wysiłku włożysz w dobranie zdrowej i odpowiedniej dla Ciebie diety, na nic się to zda, gdy nie zadbasz o regularną aktywność fizyczną. To właśnie ćwiczenia fizyczne sprawiają, że nasz organizm sprawnie pozbywa się tłuszczu, spala kalorie i wydala nadmiar dostarczonych płynów.

Odpowiednie ćwiczenia pozwalają także budować masę mięśniową i tworzyć piękną sylwetkę. To naprawdę nic trudnego! Poświęć na ćwiczenia 30 minut każdego dnia. Wybierz to, co lubisz najbardziej.

Możesz biegać, skakać, chodzić na szybkie spacery, jeździć na rowerze, pływać czy wybiegać po schodach. Wszystko po to, by w zdrowy sposób zrzucić zbędne kilogramy.

Zachowuj pozytywne nastawienie

Zachowywanie pozytywnego nastawienia jest niezbędne, byś odniosła sukces w misji, jaką jest odchudzanie.

Pozytywny sposób myślenia sprawi, że będziesz pilniejsza w przestrzeganiu obranej diety, a także w pielęgnowaniu zdrowych zwyczajów takich jak utrzymywanie aktywności fizycznej.

Uśmiechnięta dziewczyna zakończyła odchudzanie

Aby odchudzanie przyniosło rezultaty, obierz cele, zmierzaj do nich i ciesz się każdym, choćby najmniejszym sukcesem. A gdy na efekty przyjdzie poczekać nieco dłużej, bądź cierpliwa i nie ulegaj zniechęceniu.

Unikaj stresujących sytuacji

Niedawno przeprowadzone badania wskazują na bezpośrednią zależność między poziomem stresu i przybieraniem na wadze. Osoby zestresowane mają zazwyczaj większy apetyt, a to z kolei przekłada się na masę fizyczną ciała.

Najlepiej więc unikaj stresujących sytuacji. Zachowuj spokój. A gdy w skutek stresu poczujesz głód, poprzestań na zjedzeniu jakiegoś owocu lub warzywa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Polsky S, Akturk HK. Alcohol Consumption, Diabetes Risk, and Cardiovascular Disease Within Diabetes. Curr Diab Rep. 2017 Nov 4;17(12):136
  • Jeong JN. Effect of Pre-meal Water Consumption on Energy Intake and Satiety in Non-obese Young Adults. Clin Nutr Res. 2018 Oct;7(4):291-296.
  • Wewege M, van den Berg R, Ward RE, Keech A. The effects of high-intensity interval training vs. moderate-intensity continuous training on body composition in overweight and obese adults: a systematic review and meta-analysis. Obes Rev. 2017 Jun;18(6):635-646

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.