Dieta odchudzająca – poznaj 3 najskuteczniejsze

Aby skutecznie stracić na wadze, należy się odpowiednio nastawić - przede wszystkim zrozumieć, że zdrowa i skuteczna dieta nie będzie miała natychmiastowych rezultatów. Wszystko, co zdrowe, wymaga czasu.

Nie ma czegoś takiego, jak dieta cud. Usiłowanie pozbycia się zbędnych kilogramów, gdy dieta jest drastyczna, bądź nieodpowiednio dobrana, poza wywoływaniem efektu jojo, może być też bardzo szkodliwe dla Twojego zdrowia.

W niniejszym artykule opiszemy trzy skuteczne diety odchudzające, które pozwolą Ci zrzucić zbędne kilogramy, będąc na diecie zdrowej, zbilansowanej i działającej stopniowo – bez poświęceń i cierpienia. Dowiedz się więcej!

Dieta odchudzająca, która naprawdę działa

Aby dieta była zdrowa i skuteczna, zapomnij o głodówkach, poświęceniach, obsesji na punkcie liczenia kalorii, odtłuszczonym jedzeniu i tego typu rzeczach. Musisz też porzucić mit, że spektakularne efekty dostrzeżesz już zaledwie po kilku dniach.

Dieta odchudzająca, która naprawdę działa, jest stopniowa, pobudza regularną utratę wagi, podczas gdy Ty czujesz się coraz bardziej energiczna, a zarówno Twoje zdrowie, jak i nastrój poprawiają się.

Co również istotne, schudniesz w bardziej proporcjonalny sposób.

Przegladanie lodowki

Kluczem do każdej z prezentowanych przez nas trzech diet jest to jak jesz. Podajemy Ci do wyboru różne opcje, z których każda pozwoli Ci dostrzec pewne niewielkie korzyści już po kilku dniach.

Zachowując cierpliwość i wytrwałość, pomogą Ci one osiągnąć i – co ważniejsze – utrzymać wymarzoną przez Ciebie wagę. A to wszystko bez wyrzekania się wszystkich rzeczy, które naprawdę lubisz.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Dieta odbudowująca dla słabych kości i stawów

1. Dieta o niskiej zawartości węglowodanów

Wielu dietetyków zaleca dietę ubogą w węglowodany, ponieważ są one źródłem energii, które – jeśli nie jest wykorzystana przez organizm – zmienia się w zapasy tkanki tłuszczowej.

Ta dieta zupełnie eliminuje z Twojego jadłospisu białą mąkę i wszystkie oparte na niej produkty (pieczywo, makaron, ciastka, itp).

Będziesz musiała zmniejszyć spożycie produktów spożywczych przygotowanych na bazie mąki pełnoziarnistej, gdyż bardzo często są one wykonane z mieszanką białej mąki jedynie z dodatkiem otrębów.

Spożywanie tego typu żywności z czasem może prowadzić do zwiększenia masy ciała.

Nadal jednak możesz spożywać poniższe produkty pełnoziarniste w niewielkich ilościach:

Możesz jeść niewielkie ilości tych produktów na śniadanie czy obiad, ale nigdy na kolację.

Może to brzmieć zaskakująco, ale aby zachować równowagę w swoim sposobie odżywiania, w trakcie tej diety będziesz musiała zwiększyć spożycie białek i zdrowych tłuszczy.

Staraj się zawsze sięgać po produkty naturalne, nieprzetworzone, które są wysokiej jakości i lekkostrawne.

Aby zwiększyć ilość spożywanego białka jedz:

 • Białe mięso, najlepiej organiczne
 • Ryby
 • Ser
 • Jaja
 • Warzywa
 • Orzechy (nie więcej, niż garść dziennie) i ziarna

W celu zwiększenia ilości spożywanego tłuszczu, dodaj do swojego menu:

 • Oleje roślinne, takie jak: oliwa z oliwek, olej lniany, olej kokosowy, olej z kiełków lub olej sezamowy
 • Awokado
 • Orzechy (i znów, nie więcej, niż garść dziennie) oraz ziarna

2. Dieta ostrożnej kolacji

Zbilansowana dieta

Dieta ta polega na spożywaniu zbilansowanych posiłków w ciągu dnia, ale szczególną uwagę zwraca się tu na kolację, gdyż to właśnie ten ostatni posiłek spożywany w ciągu dnia jest jedną z najczęstszych przyczyn nadwagi.

Podczas dnia zaleca się jeść z umiarkowaniem, z utrzymaniem odpowiedniej ilości, proporcji i pór posiłków. Pamiętaj też o drobnych przekąskach między trzema głównymi posiłkami. Spróbuj jednak być stanowcza w następujących kwestiach:

 • Ostatni posiłek w ciągu dnia zjadaj przed godziną 20:00. Jeżeli po tej godzinie nadal doskwiera Ci głód, spróbuj wypić herbatę albo zjeść jabłko przed snem.
 • Twoja kolacja powinna zawsze składać się z dania warzywnego (sałatka, grillowane warzywa, zupa lub gazpacho) oraz lekkiej porcji białka (ryba, chude mięso lub jajka), które są grillowane lub upieczone.
 • Na deser możesz spróbować pieczonych jabłek lub gruszek.

Jeżeli będziesz stosować ten prosty do zastosowania schemat odżywiania się, zauważysz, że stopniowo stracisz na wadze.

Stanie się tak dlatego, że w ciągu nocy ciało zazwyczaj usuwa więcej toksyn. Jeżeli jesz zbyt ciężką kolację, w nocy trawisz pokarm zamiast eliminować toksyny.

3. Dieta kontrolowanych porcji

Ostatnia dieta, jaką prezentujemy w tym artykule, opiera się na prostym fakcie, że gdy jesz za dużo, tyjesz. Więc – o ile zachowujesz umiar w jedzeniu i jesz o właściwych porach – będąc na tej diecie możesz nadal cieszyć się swoimi grzesznymi przekąskami.

W większości przypadków, dieta ta jest bardzo trudna dla osób mających tendencję do obsesyjnego jedzenia, lub do sięgania po jedzenie w stanach poddenerwowania. Jest jednak odpowiednia dla osób umiejących kontrolować ilość spożywanego jedzenia.

Możesz jeść do pięciu posiłków dziennie, ale ważne jest, byś nigdy nie jadła do syta. Przestań jeść, kiedy czujesz, że coś byś jeszcze przekąsiła, na przykład deser, ale zarazem w pewnym stopniu czujesz już sytość.

Jednym ze sposobów na uniknięcie przejadania się jest picie herbatki wspomagającej trawienie, która zapewni Ci uczucie sytości.

Grillowana ryba

Gdy na początku dopiero przyzwyczajasz się do tej diety, połóż na talerzu jedynie to, co zjesz na ten posiłek. Jako, że porcja jest już ustalona, powstrzyma Cię to przed dokładkami i podjadaniem.

Ważne, aby zrozumieć, że jedzenie – nawet w niewielkich ilościach – naprawdę zaspokaja głód. Gdy dobrze przeżuwasz to, co jesz, naprawdę zauważysz, że Twoje ciało nie potrzebuje wielkich ilości jedzenia.

Będziesz też wtedy lepiej trawić i skuteczniej przyswajać składniki odżywcze.

WIĘCEJ DLA CIEBIE