Chcesz schudnąć? Koniecznie zadbaj o te 8 nawyków

Zdrowe i rozsądne odchudzanie wymaga wprowadzenia do swojego życia pewnych drobnych zmian i dbania codziennie o zdrowe nawyki. Pamiętaj o tym, a łatwiej będzie Ci pozbyć się zbędnych kilogramów.
Chcesz schudnąć? Koniecznie zadbaj o te 8 nawyków
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aby schudnąć w zdrowy i rozsądny sposób, nie wystarczy tylko wyeliminować ze swojej diety konkretne produkty i nie przejmować się niczym więcej.

Odchudzanie i zdrowe odżywianie wymagają bowiem globalnej zmiany i wprowadzenia do swojego życia  pewnych nawyków, które na co dzień będą wspomagać nas nie tylko w walce o nienaganną sylwetkę, ale także o zdrowie.

Jeśli jesteś osoba otyłą lub zmagasz się z nadwagą, potrzebujesz konkretnego planu, który pozwoli Ci schudnąć i utrzymać wymarzoną sylwetkę przez długi czas. Odchudzanie to proces, który nie zachodzi za dotknięciem czarodziejskiej różdżki: nic nie zdziałasz nie dbając o zdrowe nawyki żywieniowe w połączeniu z aktywnością fizyczną.

Jak schudnąć w zdrowy i bezpieczny sposób?

Odchudzanie to wcale nie taka prosta sprawa; wie o tym każdy, kto na jakimś etapie swojego życia pilnie usiłował schudnąć. Istnieje wiele różnych diet, które obiecują nam efekty w mgnieniu oka; warto jednak podejść do sprawy rozsądnie i nie dać się oszukać, aby nie zrobić swojemu ciału krzywdy.

Wiele osób, gdy nie widzi natychmiastowych rezultatów odchudzania, frustruje się i porzuca myśl o zdrowej diecie i trybie życia. Warto jednak mieć odpowiednią dawkę cierpliwości i przygotować się na to, że zmiana będzie wydarzać się stopniowo.

Czasami metoda małych kroków (w tym wypadku drobnych codziennych nawyków) jest o wiele skuteczniejsza niż rewolucja. Poniżej znajdziesz aż 8 małych kroków, które powoli będą przybliżać Cię do wymarzonej sylwetki.

1. Miej zdrowe przekąski zawsze pod ręką

Owoce i warzywa

Pierwszym krokiem do tego, by poprawić swoje nawyki żywieniowe i w rezultacie schudnąć, jest dbałość o niskokaloryczne i zdrowe przekąski.

Miej zawsze w zasięgu wzroku (i dłoni) warzywa i owoce, bakalie czy orzechy, czyli wszystko to, co poskromi Twój apetyt i powstrzyma Cię przed sięgnięciem po paczkę czipsów czy tabliczkę czekolady.

2. Mniejsze talerze = większy efekt

Być może wyda Ci się to śmieszne czy nawet głupie, jednak zmiana talerzy na mniejsze naprawdę może pozytywnie Cię zaskoczyć, jeśli chcesz schudnąć i kontrolować liczbę spożywanych każdego dnia kalorii.

Co oczywiste – porcja podawana na mniejszym talerzu siłą rzeczy też jest nieco mniejsza. Z kolei my widząc przed sobą pełny talerz, poniekąd oszukujemy trochę nasz mózg i mimo wszystko czujemy się równie najedzeni.

3. Jedz dużo owoców i warzyw

Sałatka warzywna

Aby organizm wydajniej spalał nadmiar tkanki tłuszczowej, powinniśmy jeść od 5 do 6 porcji świeżych owoców i warzyw każdego dnia.

Są to produkty o wysokiej zawartości wody, błonnika oraz przeciwutleniaczy, dzięki czemu wspomagają one wydalanie toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu, dzięki czemu nie zaburzają już one naszego zdrowego metabolizmu.

Co więcej, warzywa i owoce dodają dużą dawkę energii, która jest bardzo potrzebna, by zaangażować nie tylko nasze ciało, ale i umysł, i po prostu chudnąć. Produkty te zapewniają także długotrwałe uczucie sytości i zmniejszają tym samym ryzyko podjadania pomiędzy posiłkami.

4. Im wolniej jesz, tym szybciej możesz schudnąć

Gdy jemy w pośpiechu, w naszym organizmie nie wydziela się wystarczająco dużo substancji chemicznych odpowiedzialnych za uczucie sytości. W konsekwencji prowadzi to do przejadania się i spożywania o wiele większej liczby kalorii, niż jest nam to potrzebne do normalnego funkcjonowania.

Wiele osób je bardzo szybko z przyzwyczajenia i robi to zupełnie nieświadomie. Warto jednak podkreślić, że wpływa to niekorzystnie na naszą wagę i ogólny stan naszego zdrowia. Staraj się jeść wolniej i dokładnie przeżuwać każdy kęs, a na pewno uchroni Cię to przed niepotrzebnym objadaniem się.

5. Pij dużo wody i innych zdrowych napojów

Picie wody

Zwiększone dzienne spożycie wody i naturalnych zdrowych napojów to jeden z najlepszych i najprostszych sposobów, by przyspieszyć procesy metaboliczne i schudnąć. Woda jest niezbędna komórkom naszego ciała; wspomaga też proces usuwania z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn.

Woda, a także oczyszczające herbatki i napary, zielone smoothies czy naturalne wody owocowe zapewniają długotrwałe uczucie sytości i wspomagają Twój organizm w walce ze wszystkimi nadprogramowymi kilogramami.

6. Chcesz schudnąć? Wysypiaj się

Każda osoba, która chce schudnąć, powinna koniecznie zadbać o odpowiednią ilość i jakość snu każdego dnia. Jest to kluczowe, jeśli chce się osiągnąć odpowiednie rezultaty i nie zaszkodzić swojemu organizmowi.

Jak zapewne wiesz, podczas snu aktywnych jest wiele procesów metabolicznych – wzrasta na przykład produkcja hormonów kontrolujących uczucie głodu. Zbyt mała ilość snu lub jego zła jakość wpływa na napady głodu i zwiększa ryzyko otyłości.

7. Zadbaj o aktywność fizyczną

Ćwiczenia na powietrzu

Codzienne ćwiczenia fizyczne to świetny sposób, by przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej – zadbaj zwłaszcza o regularny trening cardio. Dodatkowo wykonuj także trening siłowy i nie zapomnij o wzmacnianiu mięśni poszczególnych partii ciała, aby Twoje ciało było nie tylko szczuplejsze, ale i bardziej jędrne.

8. Odpowiednie przyprawy pomogą Ci schudnąć

Odpowiednio dobrane przyprawy do Twoich dań mogą pomóc Ci przyspieszyć metabolizm, a tym samym również schudnąć. Wybieraj pikantne dodatki takie jak pieprz cayenne czy kurkuma, które dają tak zwany efekt termiczny i tym samym spalanie tłuszczu przetwarzają w energię.

Jak widzisz da się schudnąć w prosty i bezpieczny sposób – trzeba tylko wprowadzić do swojego życia kilka nawyków, które będą o Ciebie dbać na co dzień, a nie tylko od święta. Powodzenia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aune D., Giovannucci E., Boffetta P., Fadness LT., et al., Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all cause mortality a systematic review and dose response meta analysis of prospective studies. Int J Epidemiol, 2017. 46 (3): 1029-1056.
  • Jeong JN., Effect of pre meal water consumption on energy intake and satiety in non obese young adults. Clin Nutr Res, 2018. 7 (4): 291-296.
  • Cheng CC., Hsu CY., Liu JF., Effects of dietary and exercise intervention on weight loss and body compositin in obese postmenopausal women: a systematic review and meta analysis. Menopause, 2018. 25 (7): 772-782.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.