Odchudzanie - zmień 6 porannych nawyków

Masz trudności ze zrzuceniem zbędnych kilogramów? Być może przeszkodą są Twoje poranne nawyki. Przeczytaj artykuł i zobacz co może utrudniać Ci osiągnięcie wymarzonej sylwetki.
Odchudzanie - zmień 6 porannych nawyków
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wszyscy wiemy, że odchudzanie jest łatwiejsze, kiedy połączy się regularne ćwiczenia z odpowiednio zbilansowaną dietą. Wiele osób pomimo przestrzegania tych dwóch aspektów ma jednak trudności w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Z biegiem czasu zniechęcają się, ponieważ nie widzą spodziewanych efektów.

Okazuje się jednak, że skuteczne odchudzanie zależy od wielu dodatkowych czynników, w tym od naszych porannych nawyków. Może się wydawać, że to mało istotny element w procesie zrzucania zbędnych kilogramów, ale wcale tak nie jest.

To, co robimy z samego rana ustala rytm naszego metabolizmu na cały dzień i decyduje o tym, jak organizm będzie wydatkował energię.

Właśnie dlatego warto dowiedzieć się jakie poranne nawyki mogą blokować utratę zbędnych kilogramów oraz jak należy je zmienić, żeby pomóc organizmowi w procesie odchudzania.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się takim właśnie nawykom. Sprawdź czy to, co robisz z rana nie ma negatywnego wpływu na odchudzanie.

1. Zbyt duża ilość snu a odchudzanie

odchudzanie a sen

Jeśli śpisz mniej, niż siedem godzin na dobę, Twój organizm może zacząć gromadzić nadmierne ilości tłuszczu. Jednak przesypianie zbyt wielu godzin też nie jest dobrym pomysłem.

Według badań przeprowadzonych w 2014 r. u osób, które śpią ponad 10 godzin dziennie, zanotowano podwyższenie BMI (Body Mass Index – wskaźnik masy ciała).

Badania sugerują również, że zbyt duża ilość snu wpływa na podwyższenie poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, który sprawia, że zaczynamy więcej jeść.

Eksperci twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem jest spanie od siedmiu do ośmiu godzin bez przerwy. Taka liczba godzin sprawia, że czujemy się wypoczęci, a w organizmie nie występują zaburzenia metaboliczne.

2. Za mało słońca spowalnia odchudzanie

Choć może Ci się wydawać, że słońce nie ma nic wspólnego z odchudzaniem, badania sugerują jednak coś innego. Okazuje się, że światło dzienne z samego rana pomaga aktywować procesy metaboliczne.

Według badań, kontakt z promieniami słonecznymi z rana pobudza organizm do działania, dzięki czemu mamy więcej energii.

Wystarczy, że z rana będziesz mieć kontakt z promieniami słonecznymi przez 20 do 30 minut, a twój wskaźnik masy ciała zacznie sam stopniowo się obniżać.

3. Jedzenie skąpego śniadania

pomijanie posiłków a odchudzanie

Jednym z nawyków, które mogą utrudnić odchudzanie jest jedzenie śniadania, które nie dostarcza odpowiedniej ilości składników odżywczych. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Wiele osób niestety ignoruje ten fakt, przez co ich ciało nie dostaje odpowiedniej dawki energii na rozpoczęcie dnia.

Śniadanie powinno dostarczać od 500 do 600 kalorii pochodzących z:

  • węglowodanów,
  • białka,
  • przeciwutleniaczy,
  • zdrowych tłuszczów,
  • witamin,
  • minerałów.

4. Jedzenie śniadania zbyt późno

Jeśli jesz śniadanie zbyt późno, masz mniejsze szanse na zrzucenie zbędnych kilogramów. Twoje ciało potrzebuje energii, żeby włączyć wszystkie funkcje. W nocy rezerwy energii są w większości zużywane na regenerację organizmu.

Twój żołądek z samego rana jest pusty i zaczyna produkować więcej kwasów. To z kolei może nie tylko prowadzić do nieżytu żołądka, lecz także być przyczyną stanów zapalnych.

Właśnie dlatego najlepiej jadać śniadania w ciągu pierwszej godziny po przebudzeniu. Jeśli to możliwe, wypij jakiś zdrowy napój, na przykład herbatę albo letnią wodę z sokiem cytrynowym.

5. Pośpiech i zbyt dużo obowiązków

stres i za dużo obowiązków

Natłok zadań z samego rana sprawia, że od momentu przebudzenia czujesz, że jesteś pod presją czasu. Zaczynasz się przez to spieszyć.

Chociaż działanie w ten sposób może Ci pomóc wykonać większą ilość zadań, to jeśli funkcjonujesz w ten sposób przez zbyt długi czas, będziesz się bardziej stresować.

Długotrwały stres wpływa z kolei na przybieranie na wadze. Aby uniknąć porannego pośpiechu, spróbuj wstawać o 20 lub 30 minut wcześniej.

Polecamy przeczytać również: Zdrowe odchudzanie – dobrze skomponowana dieta

6. Spożywanie przetworzonych produktów

Przekąski jedzone na drugie śniadanie są doskonałym rozwiązaniem na to, aby pozbyć się uczucia głodu, które dopada Cię, kiedy spalisz już nieco kalorii z pierwszego posiłku. Problem w tym, że wiele osób sięga po gotowe, przetworzone produkty.

Chociaż świetnie smakują, to zawierają bardzo dużo kalorii i niezdrowych substancji. Zamiast pozbywać się głodu, po prostu go maskują. W ten sposób po krótkim czasie musisz znowu coś zjeść.

Po zjedzeniu niezdrowej przekąski uczucie sytości pojawia się na chwilę, a ponieważ taka przekąska zawiera dużo cukru i tłuszczu, to nie daje uczucia sytości na dłużej.

Zawsze warto sięgnąć po zdrowszą alternatywę, na przykład po:

  • garść orzechów,
  • porcję owoców,
  • filiżankę kawy albo koktajl owocowy,
  • jogurt naturalny.

Jak widzisz, niektóre codzienne nawyki bezpośrednio wpływają na wagę i proces odchudzania. Staraj się unikać tych, które Ci nie służą i zastąp je zdrowszym rozwiązaniem. Twoja figura bez wątpienia Ci za to podziękuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • St-Onge MP. Sleep-obesity relation: underlying mechanisms and consequences for treatment. Obes Rev. 2017 Feb;18 Suppl 1:34-39.
  • Zittermann A, Pilz S. Vitamin D and Cardiovascular Disease: An Update. Anticancer Res. 2019 Sep;39(9):4627-4635.
  • Icken D, Feller S, Engeli S, Mayr A, Müller A, Hilbert A, de Zwaan M. Caffeine intake is related to successful weight loss maintenance. Eur J Clin Nutr. 2016 Apr;70(4):532-4.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.