Starzenie się i wrogowie młodego wyglądu!

Dostarczanie zbyt małych ilości wody, niezdrowa dieta, stres i zamartwianie się nie tylko osłabiają nasz system immunologiczny, ale i przyspieszają procesy starzenia.
Starzenie się i wrogowie młodego wyglądu!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jak na razie ani nauka ani medycyna nie wymyśliły sposobu na to, jak uniknąć skutków nieubłaganego upływu czasu. Starzenie się jest naturalnym procesem, który prędzej czy później dotknie każdego z nas, dlatego dobrze jest zaakceptować to, przyjąć z uśmiechem i przymrużeniem oka.

O czym należy pamiętać, to, że na szybkość starzenia bardzo duży wpływ ma prowadzony przez nas styl życia. To od nas w dużym stopniu zależy, kiedy skóra zacznie tracić swoją sprężystość i zaczną się pojawiać pierwsze zmarszczki.

Wystarczy poznać kilka sposobów, które mogą opóźnić starzenie, a nawet w pewnym stopniu zatrzymać. Przyjmij odpowiednią strategię i zdaj sobie sprawę z błędów, jakie popełniamy na co dzień.

1. Starzenie się a codzienna dieta

Wszyscy wiemy, że to odżywianie decyduje o stanie naszego zdrowia i odpowiada prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Z biegiem czasu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, przyzwyczajamy się do pewnych nawyków żywieniowych. A one w dłuższej perspektywie mogą okazać się szkodliwe i przyspieszyć proces starzenia.

Przetworzone produkty - konserwy i chrupki

Należy uważać na nadmiar rafinowanej mąki i produktów z niej wyrabianych, tak chętnie spożywanych na kolacje po długim dniu pracy.

Pamiętajmy, że najczęściej są to potrawy nie tylko bogate w kalorie, które sprzyjają gromadzeniu się tłuszczu, ale i substancje, które wpływają na podniesienie poziomu cholesterolu. Ponadto są one ubogie w składniki niezbędne do odżywienia naszej skóry.

Jakiej żywności unikać, aby opóźnić starzenie się komórek skóry?

  • Słodycze — pamiętajmy, że nadmiar słodyczy niszczy kolagen znajdujący się w skórze.
  • Napoje alkoholowe — nadmiar alkoholu utrudnia pracę wątroby i ją niszczy, co w konsekwencji uniemożliwia odpowiednie oczyszczanie organizmu z toksyn. To również prowokuje wcześniejsze starzenie się. Alkohol zawsze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Co za dużo to nie zdrowo!
  • Słone potrawy — wszyscy kochamy słone przekąski, chipsy, paluszki czy orzeszki. Tak naprawdę są one wielkim niebezpieczeństwem dla naszego zdrowia. Oprócz tego sól sprzyja szybszemu pojawianiu się cellulitu.
  • Przetwory mięsne (kiełbasy, hamburgery) — w produktach tych znajdziemy siarczyny, sole lub estry kwasu siarkowego, które przyspieszają procesy starzenia.
  • Czerwone mięso — w mięsie tym znajdziemy mnóstwo wolnych rodników, które niszczą włókna kolagenowe i elastynowe skóry oraz zaburzają jej funkcje obronne.
  • Słodkie i gazowane napoje — są bardzo szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia, jak i wyglądu.
  • Produkty bogate w tłuszcze trans — kwasy tłuszczowe trans powodują stany zapalne, a także zatrzymanie płynów w organizmie. Oprócz tego zwiększają naszą wrażliwość na działanie promieni słonecznych i sprzyjają powstawaniu chorób serca. Zalecane jest ich całkowite wykluczenie z dziennej diety.

2. Stres i zmartwienia a starzenie się organizmu

Jest jeden aspekt, o którym w szczególności należy pamiętać. Kobiety są zdecydowanie bardziej narażone na działanie stresu niż mężczyźni. Odczuwają one negatywne emocje znacznie intensywniej i dłużej. Jednak jak się okazuje, to mężczyźni częściej umierają na choroby spowodowane waśnie stresem.

Załamana kobieta

Jak widać wszystkie te negatywne emocje, z którymi nie potrafimy sobie poradzić, lub radzimy sobie w nieodpowiedni sposób, mogą doprowadzić do różnych chorób psychosomatycznych. Co więcej, mogą spowodować też wcześniejsze starzenie się organizmu. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  • Sytuacja stresowa, która przeciąga się w czasie i trwa kilka miesięcy, może doprowadzić do bardzo poważnych zmian w organizmie. Wydzielany pod wpływem stresu kortyzol przyspiesza akcję serca i sprzyja pojawieniu się miażdżycy.
  • Oprócz tego, gdy stres się przedłuża, kortyzol negatywnie wpływa na komórki mózgu, szczególnie na struktury odpowiedzialne za procesy uczenia się i zapamiętywania.
  • Oprócz kortyzolu uwalniana jest również epinefryna, lepiej znana jako adrenalina, która przyczynia się do utleniania komórkowego, hamuje syntezę substancji odżywczych i prowokuje odkładanie się lipidów we krwi.
  • Stres negatywnie wpływa na działanie układu immunologicznego, czego konsekwencją jest właśnie przedwczesne starzenie się organizmu.

Teraz już wiesz, dlaczego tak ważne jest umiejętne radzenie sobie z problemami, zmartwieniami i negatywnymi emocjami.

3. Niskie spożycie antyoksydantów, a starzenie się organizmu

Niski udział przeciwutleniaczy w diecie jest czymś, na co z reguły nie zwraca się uwagi. Warto jednak wkomponować je w posiłki, ponieważ ich brak negatywnie wpływa na naszą skórę, która z kolei jest bardzo wrażliwa na obecność wolnych rodników.

Sok z cytryny pomaga opóźnić starzenie

Niżej podane produkty obowiązkowo powinny znaleźć się w Twojej codziennej diecie:

  • sok z cytryny na czczo
  • kiwi
  • truskawki
  • mango
  • pomarańcza
  • brukselka
  • marchew
  • szpinak
  • pomidory
  • papaja
  • dynia
  • filiżanka zielonej lub białej herbaty dziennie
  • dwie porcje tłustych ryb tygodniowo

4. Jeden z największych wrogów młodego wyglądu – słońce!

 

Promienie słoneczne niosą ze sobą wiele korzyści,  gdyż są konieczne do syntezowania witaminy D, a oprócz tego w znacznym stopniu poprawiają nasze samopoczucie. Należy jednak pamiętać, aby rozsądnie dozować dawki słońca, a w szczególności unikać go w samo południe.

Obowiązkowa również jest odpowiednia ochrona w postaci kremu z filtrem.

Wygrzewać się w wakacyjnym słońcu kochamy szczególnie my, kobiety, zapominając o tym, że jest to jeden z głównych czynników przyspieszających starzenie się skóry. Nie zapominaj o tym i odpowiednio się zabezpiecz!

5. Kobieta i wapń

Wapń należy do tych minerałów, którego kobiety powinny dostarczać ciału właściwie w każdym wieku. Dlaczego? Ponieważ to właśnie one są najbardziej narażone na ubytki w masie kostnej i zachorowanie na osteoporozę, co wcześniej czy później odbije się na jakości życia.

Przetwory mleczne bogate w wapń

Jeżeli przez długi czas wapń nie jest regularnie uzupełniany, kości również zaczną przedwcześnie się starzeć. Aby temu zapobiec, zalecane jest włączenie do diety następujących produktów:

  • zwykły naturalny jogurt bez dodatku cukru
  • szklanka mleka (jeżeli tolerujesz laktozę i prawidłowo je trawisz w przeciwnym wypadku zdecyduj się na mleko z orzechów włoskich lub migdałowe)
  • tofu
  • 3 orzechy włoskie i 3 migdały dziennie

Jeżeli Twoja mama lub inni krewni w rodzinie cierpią na osteoporozę, zalecana jest konsultacja z lekarzem specjalistą, który doradzi Ci, jak pokryć deficyty wapnia i poleci odpowiednie suplementy diety. Im wcześniej się tym zainteresujesz tym lepiej!

Podążając za powyższymi prostymi wskazówkami na pewno uda Ci się, choćby w niewielkim stopniu, zapobiec przedwczesnemu starzeniu się organizmu.

To może Cię zainteresować ...
Młody wygląd – zachowaj go dzięki 7 nawykom
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Młody wygląd – zachowaj go dzięki 7 nawykom

Nasze społeczeństwo ma obsesję na punkcie wyglądu zewnętrznego, często młody wygląd jest niezwykle ważny. Zobacz, jak możesz go osiągnąć bez kosmet...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rosenberg, D. R., Wright, B., & Gershon, S. (1992). Depression in the elderly. Dementia and Geriatric Cognitive Disorders. https://doi.org/10.1159/000107012
  • Donini, L. M., Poggiogalle, E., Pinto, A., Giusti, A. M., & del Balzo, V. (2014). Malnutrition in the Elderly. In Diet and Nutrition in Dementia and Cognitive Decline. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-407824-6.00020-3
  • Yesavage, J. A., Brink, T. L., Rose, T. L., Lum, O., Huang, V., Adey, M., & Leirer, V. O. (1982). Development and validation of a geriatric depression screening scale: A preliminary report. Journal of Psychiatric Research. https://doi.org/10.1016/0022-3956(82)90033-4
  • Grice, E. A., & Segre, J. A. (2011). The skin microbiome. Nature Reviews Microbiology. https://doi.org/10.1038/nrmicro2537
  • León, E. E. S. (2012). Envejecimiento y antioxidantes. Boletin UISESS13(2), 14-16.
  • Roca, A. J. (2010). ESTRÉS Y ENFERMEDAD. Enfoque psiconeuroinmunoendocrino. Medicina32(3), 223-236.
  • Coronado, M., Vega y León, S., Gutiérrez, R., Vázquez, M., & Radilla, C. (2015). Antioxidantes: perspectiva actual para la salud humana. Revista chilena de nutrición42(2), 206-212.
  • Vega, O. C. (2011). Cosmética solar: el envejecimiento prematuro y la protección solar. Ciencia y Salud Virtual3(1), 123-134.
  • Chambi Gutiérrez, R. M. (2014). Osteoporosis y alimentación. Revista de Actualización Clínica Investiga42, 2204.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.