Wątroba ma dość? Oczyść ją jedząc tych 6 zdrowych produktów

Wzbogacenie swojej diety w naturalne i zdrowe produkty pomoże Ci oczyścić wątrobę i uniknąć wielu komplikacji zdrowotnych.
Wątroba ma dość? Oczyść ją  jedząc tych 6 zdrowych produktów

Ostatnia aktualizacja: 02 lipca, 2017

Wątroba to jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała, który odpowiada za całą rzeszę funkcji i procesów życiowych. Każdy problem z wątrobą, jej niewydolność czy uszkodzenie, może mieć ogromne konsekwencje dla Twojego zdrowia i życia.

W dzisiejszym świecie jesteśmy stale narażeni na wpływ szkodliwych czynników środowiskowych, zanieczyszczenie powietrza czy toksyny z pożywienia. Z tym wszystkim na co dzień mierzy się wątroba każdego z nas i dlatego właśnie powinniśmy wesprzeć ją w naturalny sposób.

Każdego dnia wraz z wodą, powietrzem i pożywieniem do naszego organizmu dostają się niezliczone ilości toksyn. Nawet pestycydy czy konserwanty, które pozornie mają chronić produkty spożywcze przed szkodnikami, w efekcie mogą wpływać negatywnie na nasze zdrowie.

Większość tego rodzaju substancji wpływa na najważniejszy organ wewnętrzny, jakim jest wątroba. Nie może być zdrowego i udanego życia bez zdrowej i wydolnej wątroby, dlatego też dzisiaj chcemy przedstawić Ci listę 6 produktów, które naturalnie ją ochronią.

1. Czerwone buraki

Czerwone buraki

Czerwone buraki są nieocenione jeśli potrzebujesz dostarczyć sobie dodatkową dawkę energii i substancji odżywczych. Buraki pozwalają oczyścić organizm z toksyn i doskonale wspomagają funkcjonowanie wątroby. Dodatkowo poprawiają także wchłanianie się substancji odżywczych.

Buraki są bogate w przeciwutleniacze i niezbędne substancje odżywcze. Są pośród nich między innymi witamina B, błonnik, pektyna, żelazo, betaina oraz betanina. Pektyna to rozpuszczalny błonnik znany ze swoich właściwości oczyszczających, dodatkowo zapewniający długotrwałe uczucie sytości.

Błonnik i substancje odżywcze obecne w burakach sprawiają, że wątroba lepiej radzi sobie z usuwaniem toksyn. Nie wahaj się więc i włącz te warzywa do swojego codziennego jadłospisu!

2. Czosnek

Czosnek to kolejny produkt o wielu właściwościach oczyszczających i detoksykujących, sprawdzi się więc doskonale jeśli Twoja wątroba potrzebuje wsparcia i oczyszczenia.

Czosnek zawiera duże ilości selenu i alicyny. Selen to naturalny minerał o działaniu oczyszczającym, a alicyna podnosi odporność organizmu i chroni go przed chorobotwórczymi mikroorganizmami. Połączenie tych dwóch substancji to ogromne wsparcie dla wątroby i naturalny środek oczyszczający krew.

Wątroba każdego dnia wykonuje bardzo ciężką pracę, dlatego też takie produkty jak czosnek pozwalają się jej zregenerować i odpocząć. Czosnek ułatwia aktywowanie enzymów wątroby odpowiedzialnych za usuwanie toksyn oraz liczne procesy trawienne.

Najlepiej jest zawsze sięgać po czosnek w jego najbardziej naturalnej, organicznej postaci – unikaj sproszkowanego czosnku czy innych sztucznych produktów.

3. Soczewica

Soczewica

Twoja wątroba pokocha soczewicę już od pierwszego razu! Jest to produkt bogaty w błonnik, ułatwiający oczyszczanie organizmu z produktów przemiany materii i szkodliwych substancji.

Co więcej, dostarczy Ci także białka roślinne, niezwykle bezpieczne i zdrowe dla ludzkiego organizmu, w przeciwieństwie do ciężkostrawnych białek zwierzęcych. Soczewica i wszelkie inne rośliny strączkowe są lekkostrawne i bogate w substancje odżywcze – właśnie dlatego włącz je do swojego jadłospisu, by wspomóc swoją wątrobę.

4. Cebula

Tak samo jak czosnek – cebula również jest źródłem alicyny, czyli substancji oczyszczającej wątrobę i inne elementy układu trawienia. Cebula to także źródło potasu, białka, fitochemikaliów i flawonoidów, które wspomagają wszystkie podstawowe funkcje organizmu.

Jeśli przeszkadza Ci zapach i smak cebuli, możesz wykorzystać nawet niewielkie jej ilości do przygotowania potraw, w których specyficzny aromat zniknie. Aby ułatwić trawienie, stosuj gotowaną lub pieczoną cebulę. Świetnym rozwiązaniem jest zupa cebulowa, którą warto włączyć do swojej diety nawet raz w tygodniu.

5. Słodkie ziemniaki

Słodkie ziemniaki w połączeniu z takimi produktami jak marchewka, to ogromna dawka karotenu i właściwości przeciwzapalnych. Beta-karoten jest w organizmie przekształcany w witaminę A, która zostaje z kolei przetworzona przez wątrobę.

Wykorzystaj te właściwości warzyw zamiast stosować syntetyczne suplementy diety. Produkty, które można nabyć w każdej aptece czy nawet supermarkecie, są tanie i kuszą opisywanymi na opakowaniu właściwościami, ale mogą zawierać substancje chemiczne toksyczne dla organizmu.

Słodkie ziemniaki nie wywołują takich efektów ubocznych, dostarczają zatem dużą dawkę błonnika i witaminy C.

6. Cytrusy a Twoja wątroba

Owoce

Owoce, a szczególnie cytrusy to źródło witaminy C, która wspomaga detoks wątroby i przekształcenie toksycznych substancji w takie związki, które mogą bezpiecznie zostać przyswojone przez organizm.

Aby wątroba funkcjonowała dobrze i sprawnie, warto jeść co najmniej jeden owoc dziennie. To naturalny sposób, by oczyszczać wątrobę stopniowo i nie dopuszczać do jej obciążenia.

Zdrowa wątroba a Twoja dieta

Powyżej przygotowaliśmy dla Ciebie kompletną listę produktów, których nie powinno zabraknąć w Twoim codziennym jadłospisie, jeśli interesuje Cię zdrowie i wydolność Twojej wątroby. Zdrowe nawyki żywieniowe to klucz dla dobrego samopoczucia.

Wybieraj więc zawsze naturalne organiczne produkty, ogranicz spożycie soli i tłuszczów i pij dużo wody każdego dnia.

Wątroba to organ odpowiedzialny za liczne funkcje i procesy zachodzące w organizmie, jednak jej wydolność jest ograniczona. Nie pozwól, by niezdrowe jedzenie i używki wpłynęły na Twoje dalsze życie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.