Woda na odchudzanie - fakty i mity

Czy woda naprawdę pomaga schudnąć? Czytaj dalej i przekonaj się sam.
Woda na odchudzanie - fakty i mity

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jak bardzo się starasz, żeby schudnąć? Czy osiągasz oczekiwane rezultaty? Czy uważasz, że pijesz wystarczającą ilość wody? Tym razem porozmawiamy o tym, jak skuteczna jest woda na odchudzanie.

Odkryjesz, że woda nie tylko utrzymuje prawidłowe nawodnienie twojego organizmu i zapewnia równowagę twoim narządom.

Woda na odchudzanie przyczynia się również do utraty wagi i dzięki niej twoje wysiłki przyniosą lepsze wyniki. Jeśli jesteś osobą, która ma problemy z piciem wody, może w końcu znajdziesz motywację, aby to zmienić.

Picie wody pomaga spalić dodatkowe kalorie

Są tacy, którzy pozwalają sobie na zjedzenie czegoś wysokokalorycznego, twierdząc, że później będą ćwiczyć. Jeśli jesteś jedną z takich osób z nich, poznaj nową metodę: woda na odchudzanie.

Nie tylko pomaga schudnąć, ale i szybko eliminuje dodatkowe kalorie.

Hamburger

Metoda ta działa zarówno u osób dorosłych, nastolatków jak i u ludzi w średnim wieku. Wszystko, co musisz zrobić, to wypić około pół litra (500 ml) wody przed posiłkiem.

Oczywiście możesz dodać trochę ćwiczeń, aby zwiększyć utratę wagi. Jeśli dopiero zaczynasz, na początek spróbuj pić 500 ml wody i wprowadź 30 minut marszu.

Picie wody przed posiłkami zmniejsza apetyt

Czy słyszałeś, jak skuteczna jest woda na odchudzanie, ponieważ zmniejsza apetyt, jeśli pijesz ją przed posiłkiem? To prawda, ale jest kilka rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę. 

Udowodniono, że picie wody na 30 minut przed posiłkami faktycznie zapobiega wchłanianiu przez organizm zbyt dużej ilości kalorii. Pamiętaj, że te kalorie mogą się później przekształcić w tłuszcz, jeśli ich nie spalisz.

Jednak nie dzieje się tak u wszystkich osób. Przeprowadzono badania i odkryto, że prawidłowość ta częściej występuje u osób starszych.

W rezultacie zalecono, by kobiety przyjmowały 375 ml a mężczyźni 500 ml wody na 30 minut przed posiłkiem. A zatem już wiesz jakie są fakty: jeśli jesteś osobą starszą i starasz się zrzucić kilka kilogramów, pij wodę przed posiłkami.

Woda przyspiesza metabolizm

Jeśli jesteś osobą, która nieustannie szuka idealnej wagi, to z pewnością już wiesz, że metabolizm jest istotną kwestią. Jaką rolę pełni tu woda na odchudzanie? Pomaga schudnąć w ten sposób, ze napędza Twój metabolizm.

Metabolizm

Wcześniej już rozmawialiśmy o niektórych strategiach, które wpływają na poprawę metabolizmu lub na jego przyspieszenie. Okazuje się, że picie wody daje najlepsze rezultaty. Wykazano, że 1,5 litra wody może przyspieszyć metabolizm nawet o 30%.

Woda, która była spożywana przez uczestników eksperymentu, miała temperaturę od 22°C do 37°C, co oznacza, że ​​była letnia lub umiarkowanie ciepła. Jest to ważne, ponieważ woda w takim zakresie temperatur zmusza organizm do cięższej pracy, aby przywrócić jego naturalną ciepłotę. 

Uczestnicy eksperymentu powiedzieli również, że czuli o wiele więcej energii. Jest to wspaniała wiadomość szczególnie, jeśli trudno Ci wprowadzić regularne ćwiczenia, bo ciągle brakuje Ci energii albo czujesz się zniechęcony.

Jeśli chcesz uzyskać największe korzyści, zalecamy, aby 2 litry wody, które wypijasz w ciągu dnia, były letnie lub umiarkowanie ciepłe. Może początkowo będzie to trochę trudne, ale przyzwyczaisz się do tego w ciągu kilku tygodni.

Woda na odchudzanie eliminuje uczucie głodu

Wiele mówi się o tym, ze uczucie głodu często jest mylone z pragnieniem. I rzeczywiście, wiele osób najpierw wypija szklankę wody, gdy poczuje głód. Ale czy naprawdę tak działa woda na odchudzanie?

Jeśli uważasz, że jest to mit i że nie ma sensu, powinieneś wiedzieć, że tak nie jest. Twoje ciało może pomylić pragnienie z głodem. Jeśli nie weźmiesz pod uwagę tej pomyłki, możesz skończyć pochłaniając dodatkowe kalorie.

Woda na odchudzanie

A zatem następnym razem, gdy poczujesz głód, wypij szklankę wody. Woda na odchudzanie powinna być letnia, aby przyspieszyć metabolizm.

Następnie odczekaj około 20 minut i przeanalizuj, co się dzieje w twoim ciele. Jeśli uczucie głodu zniknie, to było tylko pragnienie. Jeśli dalej czujesz się głodny, zjedz coś zdrowego i pożywnego.

Podsumowując, pamiętaj, że powinieneś pić przynajmniej 2 litry wody dziennie, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dennis EA., Dengo AL., Comber DL., Flack KD., et al., Water consumption increases weight loss during a hypocaloric diet intervention in middle aged and older adults. Obesity, 2010. 18 (2): 300-7.
  • Walleghen EL., Orr JS., Gentile CL., Davy BM., Pre meal water consumption reduces meal energy intake in older but not younger subjects. Obesity, 2007. 15 (1): 93-9.
  • Jeong JN., Effect of pre meal water consumption on energy intake and satiety in non obese young adults. Clin Nutr Res, 2018. 7 (4): 291-296.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.