Ciało mówi, że coś jest nie tak – 7 oznak

· Czerwiec 23, 2018

Zdrowie psychiczne i fizyczne jest podstawą dobrej jakości życia. Możliwe, że z powodu strachu przed pójściem do lekarza czy po prostu zaniedbania siebie – ignorujesz objawy lub ostrzeżenia przez które ciało mówi ci o tym, że coś jest nie tak.

Kiedy w końcu zdecydujesz się na wizytę u lekarza, może się okazać, że jest już za późno na rozwiązanie problemu, a konsekwencje są nieodwracalne. Natura jest mądra, a twoje ciało potrafi stwierdzić czy coś jest nie tak. Tak czy inaczej daje ci znak, że dzieje się coś złego.

Oczywiście nie chcemy zamienić cię w maniaka zdrowia lub hipochondryka, jednak dobrze jest wiedzieć na jakie objawy i ostrzeżenia należy zwracać uwagę.

7 znaków ostrzegawczych, że coś jest nie tak

1.  Zmiany masy ciała

Ludzie zwykle stosują dietę lub ćwiczenia fizyczne, aby zmniejszyć lub utrzymać swoją wagę. Jeśli jednak to nie jest twoim celem, a mimo to szybko tracisz lub przybierasz na wadze – jest to znak ostrzegawczy.

Jeśli straciłaś zbyt wiele kilogramów bez konkretnej przyczyny, może to oznaczać, że dzieje się coś nieprawidłowego z twoim organizmem. Może to być zaburzenie równowagi hormonalnej; w takim przypadku dobrym pomysłem byłoby skonsultowanie się z lekarzem.

Zmiany masy ciała centymetr na talerzu

2. Zmiany w oddawaniu moczu

Ponieważ poprzez oddawanie moczu usuwasz toksyny z organizmu, zmiany mogą wiele powiedzieć o funkcjonowaniu twojego organizmu. Jeśli zapach lub kolor moczu się zmienią, skontaktuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się co się dzieje.

Jeśli nie wiesz wygląda zdrowy mocz, powinien być jasnożółty i mieć umiarkowany zapach. Nie powinnaś zbyt długo czekać na wizytę u lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany. Podczas korzystania z toalety nie powinnaś również odczuwać bólu. Należy spożywać wystarczającą ilość wody, a jeśli problem będzie się powtarzał, skontaktuj się z lekarzem.
Większości problemów z nerkami można zapobiec wprowadzając umiarkowane zmiany w diecie i stylu życia. Jednak jeśli nie zwracasz uwagi na objawy, „małe problemy” (takie jak kamica nerkowa) mogą stać się poważne (jak kamienie nerkowe).

3. Zmiany w stolcu

Wypróżnienia powinny być regularne i chociaż nie jest to przyjemny temat, powinnaś monitorować je pod względem koloru, tekstury i częstotliwości.

Jakakolwiek zmiana w wypróżnieniach jest sygnałem ostrzegawczym, że twój organizm nie działa tak, jak powinien. Zdrowie jelit jest niezbędne, więc nie ignoruj problemu. Zależy od tego twoje ogólne samopoczucie.

Zmiany w stolcu

4. Zmiany w wyglądzie

Niektóre zmiany są łatwe do przeoczenia, ponieważ można je uznać jedynie za sprawy estetyczne, np. zmiany na skórze. Ten narząd chroni twoje wnętrze, ale może również dać ci znać, jeżeli występują jakieś problemy wewnątrz organizmu.

  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany na skórze, (suchość, plamy, zaczerwienienie, wysypki, podrażnienie, alergie, wypryski itp.) upewnij się, że znajdziesz ich przyczynę.
  • Monitoruj także stan swoich paznokci, włosów i ust. Nieprawidłowości mogą wskazywać, że poziom niektórych składników odżywczych, witamin lub minerałów jest zbyt wysoki lub niski. Mogą również wskazywać na brak równowagi hormonalnej.

5. Ogólny dyskomfort

Jeśli miewasz bóle (np. głowy) lub problemy trawienne, takie jak biegunka czy nudności bez wyraźnego powodu, skontaktuj się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe. Stałe zawroty głowy i lub jej ostre bóle mogą być oznaką problemu neurologicznego.

Ogólny dyskomfort bóle głowy

6. Zmęczenie lub kłopoty ze snem

Jeśli czujesz się zmęczona, osłabiona lub masz problemy z zasypianiem i budzisz się bardziej zmęczona, niż kiedy położyłaś się spać, powinnaś odwiedzić swojego lekarza. Poważne problemy zdrowotne, takie jak depresja, przewlekłe zmęczenie i anemia, często są mylone z normalnym zmęczeniem.

Wiedziałaś o tym? Ciągłe zmęczenie – poznaj 7 możliwych przyczyn

7. Rany, które się nie goją

Twoja skóra ma potężną zdolność do regeneracji. Kiedy masz jakąś ranę, powinna szybko się zagoić. Jeśli trwa to zbyt długo, jest to znak, że coś jest nie tak z twoim układem odpornościowym, krzepnięciem lub innym czynnikiem.

Rany, które się nie goją

Najważniejsze jest, aby poznać swoje ciało i nauczyć się odczytywać symptomy, które wysyła do ciebie, aby powiedzieć, że coś nie działa prawidłowo. Twoim zadaniem jest nauczyć się zwracać uwagę na te znaki.