Ciągłe zmęczenie – poznaj 7 możliwych przyczyn

· Maj 24, 2018
Czy wiesz, że zarówno siedzący tryb życia, jak i późne wstawanie mogą prowadzić do nadmiernego zmęczenia organizmu w ciągu dnia? Osiem godzin snu w zupełności wystarczy. Dodatkowo należy regularnie się ruszać – sport pomoże ci odzyskać utraconą energię.

Zmęczenie od czasu do czasu jest stanem zupełnie normalnym dla naszego organizmu. Problem pojawia się wówczas, gdy brak energii i apatia występują u ciebie na co dzień. Ciągłe odczuwanie zmęczenia jest poważnym zaburzeniem, które wpływa na funkcjonowanie wszystkich narządów ciała.

Zmęczenie jest oznaką nieprawidłowej pracy naszego organizmu. Stąd też koniecznie należy ustalić przyczynę spadku ogólnej formy i utraty witalności. Dokładnie obserwuj swoje ciało oraz przyjrzyj się swoim codziennym nawykom, a z pewnością szybko odkryjesz źródło problemu. Pomożemy ci w tym, przybliżając siedem najczęstszych przyczyn chronicznego zmęczenia.

Chroniczne zmęczenie – jakie mogą być jego przyczyny?

1. Późne wstawanie

Bardzo często wydaje nam się, że im później się obudzimy, tym będziemy bardziej wypoczęci. W rzeczywistości jednak sprawa wygląda odwrotnie. To właśnie wczesne wstawanie zapewnia nam zastrzyk energii oraz zapobiega odczuwaniu nadmiernego zmęczenia w ciągu dnia.

Co więcej, liczne badania dowodzą, że wczesne wstawanie obniża nerwowość oraz sprawia, że czujemy się bardziej rozluźnieni przez cały dzień niż osoby, które długo wylegują się w łóżku.

Wstająca z łóżka kobieta

  • Wyniki badania zrealizowanego w 2009 roku na Uniwersytecie w Leipzig potwierdzają tezę, że osoby, które wcześnie rozpoczynają dzień, mają znacznie więcej energii i są bardziej aktywne przez cały dzień. Wielu z nich zmęczenie wcale nie dotyczy.
  • Inne badanie, wykonane przez Instytut Biologii Molekularnej i Biofizyki Rosyjskiej Akademii Nauk i opublikowane na łamach czasopisma Personality and Individual Differences, dowiodło, że istnieją trzy różne typu osobowości w zależności od indywidualnych „ustawień” zegara biologicznego.

Wyniki tego ostatniego badania powinny nas zachęcić do określenia, w jakich godzinach nasz organizm znajduje się na najwyższym poziomie energetycznym i względem nich zacząć wykonywać codzienne czynności, które wymagają aktywności i pełnego zaangażowania. Krótko mówiąc, powinniśmy określić nasz osobisty chronotyp.

2. Niezdrowa dieta

Pamiętajmy, że nadmiar węglowodanów w codziennej diecie oraz niedostateczna ilość białek mogą powodować zmęczenie. Jeśli na czas nie poprawimy nawyków żywieniowych, ogólna kondycja organizmu ulegnie poważnemu osłabieniu, a my będziemy odczuwać chroniczne zmęczenie, które znacząco wpłynie na jakość naszego życia.

Któż z nas nie uwielbia makaronu, pizzy i innych dań na bazie rafinowanej mąki, które dostarczają nam natychmiastowego zastrzyku energii. Trzeba jednak zaznaczyć, że to właśnie tego typu produkty żywnościowe zostają rozłożone na cukry, które z kolei prowadzą do nagłego wzrostu glukozy we krwi.

W konsekwencji trzustka jest zmuszona do zwiększenia produkcji insuliny (w celu obniżenia poziomu cukru we krwi). Powstają więc niebezpieczne dla naszego organizmu skoki poziomu glukozy, do których wyrównania nasze ciało potrzebuje ogromnej ilości energii.

Stąd też już krótko po zjedzeniu posiłku na bazie rafinowanej mąki możemy odczuwać zmęczenie.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku nadmiernego spożycia słodyczy. Również one przyczyniają się do niezdrowych wahań poziomu cukru we krwi oraz mogą stać się przyczyną chronicznego spadku formy i braku energii.

3. Siedzący tryb życia

Chociaż może to zabrzmieć absurdalnie, nic nie robienie męczy, i to bardzo. Rzeczywiście, prowadzenie siedzącego trybu życia nie dostarcza naszemu organizmowi absolutnie żadnej przyjemności. Wręcz przeciwnie – brak regularnej aktywności fizycznej prowadzi do nadmiernego zmęczenia ciała i apatii.

Zmęczenie występuje więc często wśród osób, które spędzają cały dzień za biurkiem lub w samochodzie. Chociaż w pierwszym momencie może wydać się to niezbyt logiczne, regularne i wyczerpujące treningi aerobowe skutecznie zapobiegają zmęczeniu.

W zasadzie każdy rodzaj aktywności fizycznej na świeżym powietrzu stymuluje produkcję hormonów szczęścia, czyli endorfin.

Kobieta w biurze

Systematyczny wysiłek fizyczny nie tylko poprawia jakość snu, ale także poprawia ogólne zdrowie organizmu. Nawet jeśli z początku ćwiczenia cię męczą, po zakończeniu treningu poczujesz się znacznie lepiej. Uczucie skrajnego zmęczenia uprawianiem sportu fantastycznie wpływa na nasze zdrowie oraz skutecznie podnosi wydajność organizmu.

4. Brak ekspozycji na słońce

Siedzenie przez cały dzień w zamkniętych pomieszczeniach również może powodować zmęczenie. Pamiętajmy, że promienie słońca są niezbędne do utrzymania zdrowia. Spacer o poranku lub późnym popołudniem znakomicie pomaga uzupełnić poziom witaminy D oraz – nikogo nie trzeba do tego przekonywać – poprawia humor i dodaje energii.

Kilkunastominutowa aktywność w promieniach słońca bardzo pozytywnie wpływa również na jakość naszego snu oraz pomaga utrzymać pozytywny stan szczęścia organizmu.

5. Zaburzenia snu

Jedną z podstawowych przyczyn chronicznego zmęczenia są rozmaite zaburzenia snu, które uniemożliwiają prawidłową regenerację komórek naszego organizmu po całym wyczerpującym dniu. Specjaliści zalecają 7-8 godzin nieprzerwanego snu na dobę. W tym czasie nasz mózg i wszystkie inne komórki ciała mają czas na regenerację i odpoczynek.

Bezsenność

6. Niedobór witamin i składników mineralnych

Składniki mineralne, witaminy i inne substancje odżywcze są niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu. Dzięki nim nasze narządy wewnętrzne mogą z powodzeniem spełniać swoje funkcje, a my – czuć się świetnie i pełni pozytywnej energii.

Niedobór wszelkiego rodzaju substancji odżywczych objawia się między innymi ogromnym zmęczeniem organizmu. W niektórych przypadkach mogą towarzyszyć mu zawroty głowy i inne, mniej lub bardziej poważne schorzenia.

Postaraj się jak najbardziej urozmaicić swoją codzienną dietę, tak aby nie brakowało w niej żadnych wartościowych składników odżywczych. Każdego dnia spożywaj przynajmniej pięć porcji owoców i warzyw – to właśnie świeże produkty dostarczają nam najbardziej wartościowych substancji.

Nie zapomnij również o produktach pełnoziarnistych, orzechach, suszonych owocach i bakaliach.

7. Stres i napięcie nerwowe

Kiedy stajemy wobec trudnych sytuacji, z którymi nie potrafimy sobie szybko i skutecznie poradzić, wówczas odporność organizmu może obniżyć się i powodować nadmierne zmęczenie.

Jeśli trudna sytuacja nie jest przejściowa i musisz się zmagać z dużym napięciem nerwowym przez dłuższy okres czasu, może nawet dojść do skrajnego wyczerpania organizmu. Przykładem takiej sytuacji może być długoletnia opieka nad chorym bliskim lub nadmiar stresu w pracy.

Pamiętaj, że wszystkie sytuacje stresowe – bez względu na ich podłoże – uniemożliwiają naszemu organizmowi osiągnięcie stanu odprężenia. Jest on jednak niezbędny do utrzymania zdrowia i dobrej kondycji przez długie lata.

Kobieta z bólem głowy

W celu ukojenia napięcia nerwowego zacznij stosować rozmaite techniki relaksacyjne. Każdego dnia wygospodaruj przynajmniej pół godziny tylko dla siebie: pójdź do kina, poczytaj, zapisz się na zajęcia z jogi czy pilatesu, pójdź na spacer… Nie ważne, co wybierzesz, najważniejsze, abyś choć przez chwilę całkowicie zapomniał o stresie i codziennych obowiązkach.

Nie zapominaj również o regularnych wakacjach i częstych weekendowych wyjazdów na łono natury.