Aby dostarczyć organizmowi witaminę D, powinnaś spożywać odpowiednie pokarmy oraz z umiarem przebywać na słońcu. Jednak w niektórych przypadkach lekarze zalecają suplementację.
Witamina D odgrywa kluczową rolę w naszym organizmie: pomaga przyswoić wapń. Co więcej, witamina D jest bardzo ważna dla właściwego funkcjonowania naszego układu nerwowego, mięśni oraz układu odpornościowego.
Dlatego też jej niedobory mogą doprowadzić do poważnych problemów z kośćmi, takich jak osteoporoza lub krzywica. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, w jaki sposób ją przyjmować.
Czym jest witamina D?
Witamina D jest rozpuszczalną w tłuszczach prowitaminą (podobnie jak witaminy A, E i K), która ma za zadanie umożliwić dobre wchłanianie wapnia. W rzeczywistości działa ona jako hormon stymulujący metabolizm tego związku.
Niektóre choroby, takie jak krzywica, osteomalacja i osteoporoza, wiążą się z brakiem wapnia. Jednak ich pochodzenie jest wynikiem słabej absorpcji tego minerału (Ca) z powodu braku witaminy D.
Przyczyną słabego wchłaniania może być:
Brak witaminy D w diecie.
Nieprzebywanie na słońcu.
Zaburzenia wątroby lub nerek.
Niektóre przyjmowane leki mogą utrudniać wchłanianie witaminy.
Witamina D – skutki jej niedoboru
Jeśli nie dostarczymy naszemu organizmowi witaminy D lub nie wchłaniamy wystarczającej jej ilości, zmniejszy się gęstość naszych kości.
Ten problem może prowadzić do nasilenia osteoporozy lub większej podatności na złamania kości.
Może także doprowadzić do osłabienia kości i mięśni, bólu i poważniejszych stanów osteomalacji.
Jeśli chodzi o dzieci, niedobór ten może spowodować krzywicę – chorobę, która zmiękcza i wygina kości.
Ponadto witamina D, a konkretnie jej brak może wpływać na przypadki cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi, chorób autoimmunologicznych i raka, które mogą być trudniejsze do wykrycia.
Jednak to wciąż pozostaje do zbadania.
Jak dostarczamy organizmowi witaminę D?
Istnieją 3 sposoby dostarczenia naszemu organizmowi witaminy D:
Poprzez wystawienie skóry na słońce. W tym przypadku nasze ciało naturalnie wytwarza tą witaminę.
Poprzez dietę złożoną z produktów bogatych w witaminę.
Poprzez przyjmowanie suplementów.
Witamina D – jej najlepsze źródło to słońce
Kiedy wystawiamy skórę na działanie słońca, otrzymujemy dawkę promieni (UV) ultrafioletowych, które uaktywniają związek niezbędny do wytworzenia witaminy D. Wówczas nasze ciało zachowuje się w taki sam sposób, jak gdybyśmy przyjmowali witaminę w żywności.
Jeśli jesteśmy wystawieni na działanie słońca bez ochrony, wskazane jest przebywanie na słońcu maksymalnie do 30 minut.
Idealnym rozwiązaniem jest zacząć od 5 minut dziennie i zwiększać ekspozycję stopniowo co tydzień, aż nasza skóra przyzwyczai się do promieni słonecznych.
Nie należy przebywać na słońcu bez ochrony przez długi czas.
Źródła witaminy w pożywieniu
Spożywając pokarmy zawierające witaminę D, wchłaniamy ją w jelicie dzięki wsparciu żółci. Potwierdza to ważność funkcji wątroby przy wchłanianiu tej witaminy.
Tym samym można powiedzieć, że słabe funkcjonowanie wątroby lub pęcherzyka żółciowego znacznie zaburzy wchłanianie witaminy D.
Poniższe produkty zwierzęce są bogate w wiele cennych składników, do których zalicza się także witamina D:
Bardzo tłuste ryby (łosoś, tuńczyk, sardynki i makrela)
Kiedy żyjemy w miejscach o małym nasłonecznieniu i nie mamy często okazji wystawiać skóry na słońce lub w okresie zimowym, konieczne jest wzmocnienie spożycia suplementów z witaminą D3.
Powinno być to szczególnie istotne dla osób, które nie jedzą produktów pochodzenia zwierzęcego.
Spożywanie suplementów jest szczególnie zalecane, jeśli mamy tendencję do cierpienia z powodu niskiej lub złej absorpcji wapnia lub w okresie menopauzy, jeśli wykryje się zmniejszenie gęstości kości. Ogólnie rzecz biorąc, ta witamina jest dobrze tolerowana w dawkach do 2000 IU. Jednak nie powinniśmy przekraczać 1000 IU bez nadzoru lekarskiego.
Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego, co oznacza, że pacjenci zmagają się z nią przez całe życie. W tej chorobie oskrzela ulegają stanom zapalnym, przez co redukuje się ich średnica, zmniejszając ilość powietrza docierającego do płuc przy każdym wdechu. Leki…
W dzisiejszym pełnym stresu i nieustannego zabiegania społeczeństwie, w którym jednym z częściej występujących problemów jest bezsenność, coraz bardziej popularne stają się dowolnego rodzaju leki nasenne. Właściwie ich powszechna dostępność i stosowanie powodują, że możemy mówić już o modzie. Światowa…
Leki na nadciśnienie mają za zadanie obniżenie ciśnienia krwi; są częścią medykamentów stosowanych wyłącznie w leczeniu przypadków nadciśnienia tętniczego. Efektem ich stosowania jest zmniejszenie napięcia sercowo-naczyniowego, które może doprowadzić nawet do śmierci chorego. Leki na nadciśnienie normalizują ciśnienie krwi. Pomagają…
Nadciśnienie jest bardzo często jednym z głównych zmartwień osób dorosłych i zaawansowanych wiekowo. Ubezpieczenie zdrowotne, urządzenia do kontroli ciśnienia tętniczego krwi i lekarstwa są naszą gwarancją na zapobieganie niebezpiecznym konsekwencjom tego schorzenia. Jest jednak prosta alternatywa: Terapia muzyką ! Skrajne…
Czy miewasz bóle kości? Na początek musisz wiedzieć, że sprawne funkcjonowanie układu kostnego zależy od wielu czynników. Zaliczają się do nich ćwiczenia fizyczne oraz dieta bogata w wapń i witaminę D, a także odpowiednie leczenie przebytych urazów (pęknięć i złamań…
Aspiryna to jedno z najczęściej kupowanych i zażywanych leków na świecie. Jej składnikiem aktywnym jest kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwgorączkowo. Jest to tanie lekarstwo, sprzedawane bez recepty, jednak jego działanie może być dla nas zbawienne. Ludzie od…