Brokuły i ich niesamowite korzyści dla zdrowia

Spożywanie brokułów ma wiele zalet, dzięki dużej zawartości żelaza i potasu łatwiej zwalczymy anemię i ból.
Brokuły i ich niesamowite korzyści dla zdrowia

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Kochane przez jednych, znienawidzone przez innych… brokuły są zieloną rośliną, w kształcie “drzewa” z rodziny kapustowatych. Brokuły są dorodną rośliną o ciemnozielonym kolorze przyciągającym uwagę. Ich łodygi nie są jadalne.

W niniejszym artykule opowiemy więcej o bogatych w składniki odżywcze brokułach, który są znakomitym sojusznikiem wspierającym nasze zdrowie.

Brokuły, co nam dają?

brokuły 2

Brokuły to gatunki roślin, które rosną w chłodnym klimacie i kwitną w  lecie. Są one zwykle przygotowywane na parze (choć coraz więcej ludzi spożywa je na surowo). Ponadto, ich smak jest podobny do kalafiora.

Głównymi krajami, w których produkuje się brokuły są: Chiny, Indie, USA, Hiszpania i Włochy. Brokuły, są nie tylko pyszne, ale dostarczają nam również wiele składników odżywczych. Wśród nich niektóre są dostarczane w dużych proporcjach: witamina C, wapń, magnez, fosfor i potas.

Ponadto, brokuły posiadają znaczne dawki błonnika, selenu, i luteiny. Są on, także bogate w kwas foliowy, żelazo i witaminę A.

Brokuły: roślina lecznicza

Dzięki temu, że są bogate w witaminy i składniki odżywcze, wiele owoców i warzyw wykorzystywanych jest jako składniki domowych leków. Brokuły, wyróżniają się ze względu na dużą ilość posiadanych właściwości zdrowotnych, a także na wyśmienity smak, którym możemy się delektować.

Dzięki fitochemii możemy potwierdzić, że brokuły mają następujące właściwości:

Zapobieganie nowotworom

Glukozynolany, są odpowiedzialne za powstrzymywanie rozwoju komórek rakowych. Synigryna jest jeszcze jedną z substancji odżywczych zawartą w brokułach, który zabija raka. “Powoduje” ona naturalną śmierć komórek będących w stanie przedrakowym w żołądku i jelicie cienkim.

Glukozynolany odgrywają znaczącą rolę w zmniejszaniu następujących nowotworów:

 • Gardła
 • Płuc lub jamy ustnej w grupie palących
 • Piersi u kobiety
 • Prostaty u mężczyzn

Jeśli to dla was mało, to wspomnijmy, że warzywo to zapobiega powstawaniu raka wątroby.

Wzmacnia zdrowie serca

Zawarty w brokułach kwas foliowy odgrywa niezmiernie istotną rolę, ponieważ nie tylko pomaga organizmowi w prawidłowym wchłanianiu żelaza i unikaniu wad rozwojowych płodów, ale także zapobiega chorobom serca.

Poprzez obniżenie poziomów homocysteiny, kwas foliowy występujący w brokułach pomaga uniknąć zawału serca, arytmii i rozwojowi miażdżycy. Jest również zalecany dla osób z nadciśnieniem tętniczym.

Zmniejsza anemię

brokuły w garnku

Brokuły są jednymi z tych produktów spożywczych, który dostarczają nam najwięcej żelaza, i z tego powodu są one idealne dla osób cierpiących na anemię.

Oczywiście, prócz leczenia sprawdzają się one znakomicie w przeciwdziałaniu anemii. Dlatego ludzie znajdujący się w grupie podwyższonego ryzyka powinni dodać je do swojego menu:

 • Kobiety w ciąży
 • Kobiet z obfitym miesiączkowaniem
 • Ludzie, którzy mają częste krwotoki z nosa
 • Karmiące matki

Pomagają w trawieniu

Witamina B complex, którą zawierają brokuły służy do tworzenia enzymów. Przykładem jednego z tych enzymów jest pepsyna, który pomaga w trawieniu żywności.

Jeśli cierpisz z powodu gazów lub masz problemy z florą jelitową, zalecamy spożywać to bogate w składniki odżywcze warzywo przynajmniej raz w tygodniu. Włókna w nim zawarte ułatwiają wypróżnienia, eliminują toksyny w jelitach przez usunięcie wszelkich zalegających odpadów, i pozostawiają uczucie sytości.

Tak więc, brokuły są idealne dla tych, którzy martwią się o jedzenie czy pragną zbić wagę.

Leczą depresję i nerwy

Poprzez jedzenie brokułów, zyskamy nie tylko uczucie sytości, ale także poprawi się nam nastrój. Dzieje się tak, ponieważ brokuły pomagają w produkcji dopaminy, która zmniejsza nerwowość, stres i przeciwdziała depresji.

Są one bogate w magnez i wapń które:

 • Regulują cykl snu i zapobiegają bezsenności
 • Koją nerwy i mięśnie
 • Regulują cykl pracy serca
 • Powodują wzrost ogólnej energii

Jedzenie brokułów poprawia witalność i poczucie szczęścia.

Przeciwdziałają retencji płynów

To wszystko dzięki potasowi zawartemu w tym warzywie, który przeciwdziała odkładaniu się sodu w organizmie. Jeśli masz obrzęki, nadciśnienie tętnicze, otyłość, nie wahaj się dodać brokuły do swojej diety.

Zmniejszają bóle stawów

brokuły z cytryną

Dzięki zawartości potasu i glutationu, brokuły mają zbawienny wpływ na stan twoich stawów. Są one doskonałe dla osób cierpiących na zapalenie stawów i chorobę zwyrodnieniową stawów.

Wspomagają naszą fizyczność

Właściwości antyoksydacyjne wspomagają działania detoksykacyjne naszego organizmu, dzięki czemu wyglądamy młodziej i piękniej.

Brokuły posiadają zdolność do stymulowania funkcji wątroby i oczyszczania krwi (zauważamy to jako zdrowszą cerę). Brokuły mogą zapobiegać wypadaniu włosów i zmniejszają problemy skórne (trądzik, suchość, wypryski, zmarszczki).

Regulują pracę tarczycy

brokuły na talerzu

Wszystkie warzywa z rodziny kapustowatych, wśród których znajdujemy brokuły, mogą zmniejszyć produkcję hormonów tarczycy. Z tego powodu są one zalecane dla osób z nadczynnością tarczycy.

Natomiast nie są one wskazane dla osób cierpiących na niedoczynność tarczycy, ponieważ mogą one obniżyć poziom hormonu za bardzo, co z kolei może doprowadzić do pogorszenia się stanu pacjenta.

Aby korzystać z dobroczynnych właściwości brokułów, możesz gotować je na parze od 3 do 5 minut, tak aby nie straciły swoich właściwości fitochemicznych i składników odżywczych (wiele z nich ginie w wysokich temperaturach). Możesz łączyć je z oliwą z oliwek i czosnkiem.

W ten sposób uzyskasz pyszne i zdrowe danie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Ke, J., & Ford-Jones, E. L. (2015). Food insecurity and hunger: A review of the effects on children’s health and behaviour. Paediatrics and Child Health (Canada). https://doi.org/10.1093/pch/20.2.89
 • Zamora, E. (2016). EL cultivo del brócoli. Departamento de Agricultura y Ganadería de La Universidad de Sonora-Hermosillo. Campo.
 • Tano, K., Kamenan, A., & Arul, A. J. (2005). RESPIRATION AND TRANSPIRATION CHARACTERISTICS OF SELECTED FRESH FRUITS AND VEGETABLES. Agronomie Africaine. https://doi.org/10.4314/aga.v17i2.1662

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.