Które suplementy warto zażywać codziennie?

Jeśli twoja dieta nie jest odpowiednio zbilansowana, w twoim organizmie może brakować niektórych witamin i minerałów. Dowiedz się jakich 7 suplementów warto brać codziennie, aby zadbać o zdrowie.
Które suplementy warto zażywać codziennie?
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Obecny rynek oferuje bardzo różnorodne suplementy i czasem możemy się zagubić szukając w tak szerokiej ofercie tych, które najlepiej posłużą naszemu zdrowiu. Choć środki te są zazwyczaj oparte na naturalnych składnikach, ich regularne przyjmowanie może wywoływać niechciane skutki uboczne.

Jeśli jednak wiesz, jakie niedobory występują w twoim organizmie i odpowiednio dostosujesz suplementy do potrzeb swojego ciała, będą one mieć bardzo korzystny wpływ na twoje zdrowie. Dowiedz się, jak uzupełnić swoją dietę suplementami, które możesz bezpiecznie zażywać na co dzień.

Kiedy należy zażywać suplementy?

Wiele łagodnych zaburzeń można w łatwy sposób wyleczyć stosując naturalne suplementy zamiast środków farmakologicznych. Na przykład osoby cierpiące na delikatną arytmię powinny codziennie zażywać magnez i potas.

Trzeba jednak pamiętać, że nie zaleca się stosowania suplementów witamin na dłuższą metę, nawet jeśli są one oparte na naturalnych składnikach. Dowiedz się po jakie suplementy warto sięgać każdego dnia.

Najlepsze suplementy dla zdrowia

Poniżej znajdziesz listę suplementów, które możesz regularnie stosować bez żadnej szkody dla zdrowia. Pomogą ci one złagodzić objawy niektórych zaburzeń oraz podwyższyć poziom energii.

Suplementy na dłoni

1. Magnez

Magnez jest minerałem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania wielu organów. Choć teoretycznie magnez można znaleźć w wielu produktach spożywczych, jego zawartość w pożywieniu stopniowo spada ze względu na słabnącą jakość ziemi, w której są uprawiane warzywa.

Dlatego też zaleca się zażywanie niewielkiej dawki magnezy każdego dnia, aby zadbać o jego odpowiedni poziom w organizmie.

Magnez wpływa korzystnie na nasze zdrowie na wielu poziomach:

 • Wzmacnia kości i mięśnie
 • Reguluje pracę jelit
 • Wspomaga pracę układu nerwowego
 • Rozluźnia naczynia krwionośne
 • Pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi

2. Witamina C

O tym, jak ważną rolę odgrywa witamina C w naszym organizmie nie trzeba nikogo przekonywać. Możesz dostarczyć jej swojemu ciału w naturalnej postaci albo spożywając jej suplementy. Minimalna dzienna dawka witaminy C, jakiej potrzebuje twój organizm to 300 mg.

Witamina C wzmacnia układ odpornościowy, a jej niedobór może się negatywnie odbić na wielu aspektach zdrowia. Oprócz ogólnego osłabienia, zbyt niski poziom witaminy C może skutkować m.in. depresją i chorobami oczu.

3. Spirulina

Spirulina to naturalny produkt o bardzo wysokiej zawartości składników odżywczych. Dostarcza dużej ilości białka, niezbędnych kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów, enzymów i błonnika.

Spirulina

Oto tylko niektóre z zalet spiruliny:

 • Podnosi poziom energii
 • Pomaga zrzucić zbędne kilogramy
 • Zapobiega wypadaniu włosów
 • Leczy bezsenność
 • Obniża poziom cholesterolu
 • Pomaga zachować dobry wzrok

4. Woda morska

Coraz więcej sklepów, szczególnie tych ze zdrową żywnością, ma w swojej ofercie wodę morską. Produkt ten zawiera mnóstwo minerałów i pierwiastków śladowych, które pomagają zachować równowagę składników odżywczych.

Wodę morską można pić bez domieszek lub łączyć ją z normalną wodą. Czasem jest ona również stosowana w kuchni zamiast soli. Wart pamiętać, że woda morska nie podnosi ciśnienia krwi, ale wspomaga nerki i reguluje pracę jelit.

5. Drożdże piwne

Drożdże piwne to popularny suplement stosowany przez osoby, które chcą dostarczyć organizmowi dużej dawki witamin i minerałów.  Stosowanie drożdży piwnych wspomaga układ nerwowy, zapobiega depresji i zaburzeniom lękowym oraz ma bardzo korzystny wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci.

Suplement ten można zażywać w różnych formach, w zależności od tego, czy lubisz smak drożdży, czy nie.

Niektórzy dodają je np. do jogurtu, mleka lub soku, ale w sklepach można również dostać drożdże piwne w postaci kapsułek lub tabletek.

6. Kurkuma

Kurkuma wpływa korzystnie na nasz organizm na wielu poziomach i pomaga zapobiegać licznym chorobom. Możesz ją włączyć do swojej diety i częściej stosować ją w kuchni, ale istnieją już suplementy stworzone na bazie kurkumy.

Dzięki swoim właściwościom, kurkuma m.in. łagodzi bóle mięśni i stawów wywołane stanami zapalnymi oraz wspomaga pracę wątroby. Do tego jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy.

Kurkuma

7. Probiotyki

Probiotyki to suplementy, które wspomagają florę bakteryjną jelit. Nie tylko są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego, ale również mają korzystny wpływ na ogólny stan zdrowia.

W jelitach następuje wchłanianie wielu składników odżywczych, dlatego wszelkie zaburzenia ich funkcji odbijają się negatywnie na zdrowiu, często dając objawy pozornie nie związane z układem trawiennym.

Zażywanie probiotyków przynosi zauważalne efekty już po bardzo krótkim czasie ich stosowania, zarówno u osób zdrowych, jak i tych cierpiących na przewlekłe choroby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.