Woda morska – Jakie zalety kryje w sobie?

· Wrzesień 23, 2017
Woda morska zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie działa na nasze ciało. Świetnie sprawdza się przy problemach skórnych takich jak łuszczyca.

Wielu z nas w lecie udaje się na plaże i nadmorskie kurorty głównie po to, by odpocząć, nacieszyć się chwilą wolnego czasu z bliskimi lub by obcować z naturą. Jednak chyba nikt nie zastanawia się nad tym, jak woda morska zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie działa na nasze ciało.

W dzisiejszym artykule dowiesz się jakie zalety kryje w sobie woda morska i jak z nich korzystać!

Woda morska obiektem badań naukowców

W Chinach woda morska używana jest od ponad 4000 lat. Pionierem w jej stosowaniu był cesarza Fu-Shi, znany również jako ojciec medycyny morskiej. Zalecał on picie wody morskiej, ale i konsumowanie wodorostów i soli morskiej w celu zachowania zdrowia.

Bliżej naszych czasów francuski naukowiec Rene Quinton odkrył, że składniki, które znajdują się w wodzie morskiej, są takie same jak w komórkach ludzkich, co sprawia, że jej skład jest bardzo podobny do tego, jaki ma osocze krwi.

Kontynuował badania w latach 1910 – 1950 w towarzystwie doktora Jarricota, z którym ufundowali „Dispensarios marinos”. Używało się tam wody morskiej do leczenia rozmaitych dolegliwości i chorób między innymi dotykających tarczycę, niedożywienie czy problemy skórne. Zdołali uratować wiele osób, a wśród nich wiele dzieci.

Kobiety stojące w wodzie morskiej

Woda morska była pakowana i nazywana „morską plazmą”. „Dispensarios marineros” zostały utworzone również w innych miejscach na świecie jak w Kolumbii, Argentynie, Hiszpanii, Meksyky, Urugwaju i w Południowej Afryce.

Najnowsze badania wykazały, że woda morska skutecznie oczyszcza jelito grube, dodaje energii, poprawia działanie układu immunologicznego organizmu oraz skutecznie detoksykuje ciało. Niedożywione dzieci poprzez picie płynu trzy razy dziennie pozbędą się problemów, a ich stan zdrowia znacznie się poprawi.

Warto wspomnieć również o projekcie realizowanym w Barcelonie, gdzie ludzi uzależnionych od alkoholu i narkotyków leczy się właśnie wodą morską. Rezultaty terapii są bardzo dobre.

Właściwości wody morskiej

Na pierwszym miejscu należy wspomnieć o tym, że skład wody morskiej jest inny niż tej znajdującej się w jeziorze czy rzece (wody słodkie). Znajdziemy w niej cynk, jod, potas i pierwiastki. To właśnie one sprawiają, że płyn ten jest niesamowicie korzystny dla naszej skóry i całego organizmu.

Wśród głównych właściwości wody morskiej możemy wymienić jej działanie antybiotykowe, przyspieszające proces gojenia się ran.

Z drugiej strony pływanie w morzu skutecznie rozluźnia mięśnie poprzez znajdujący się w niej jod. Sprzyja również odzyskiwaniu sprawności po wszelkiego rodzaju urazach. Idealnie nadaje się dla osób, które są w trakcie rekonwalescencji po operacjach lub rehabilitacji.

Osobom cierpiącym na problemy z układem oddechowym często zaleca się oddychanie morską bryzą i kąpiele w morzu. Woda morska wspomaga płuca w eliminacji nagromadzonych substancji toksycznych. Dlatego w wypadku uciążliwego kaszlu, przeziębienia nadmorskie spacery będą idealnym lekarstwem.

Oprócz tego pacjenci z problemami reumatycznymi takimi, jak zapalenie stawów czy kości z chęcią korzystają z kąpieli morskich. Redukują one uczucie bólu, który jest charakterystycznym objawem tych chorób.

Woda morska. Kobieta spaceruje plażą

Dzięki zawartości magnezu woda morska działa uspokajająco i eliminuje lęki. To dlatego spędzenie kilku dni na plaży z dala od miejskiego zgiełku ma uzdrawiający wpływ na organizm. W szczególności jest to zalecane osobom cierpiącym na depresję, stres, nerwicę zarówno w łagodnym, jak i zaawansowanym stadium.

Spacer po plaży oprócz tego, że jest doskonałym ćwiczeniem, jest świetnym sposobem na oczyszczenie umysłu. Jest to również świetny moment na odbycie rozmowy z partnerem lub po prostu obserwowanie zachodu słońca. Słona woda obmywa stopy, a wraz z piachem sprzyja ona złuszczaniu martwego naskórka.

Ci, którzy mają to szczęście i mieszkają blisko morza, powinni przynajmniej raz w tygodniu wybierać się w to miejsce. Latem można zjeść coś pysznego w przybrzeżnej kafejce natomiast zimną po prostu pooddychać nadmorską bryzą. Jeżeli natomiast mieszkasz daleko od plaży, nie czekaj na wakacje! Od czasu do czasu zorganizuj spontaniczny kilkudniowy wypad.

Woda morska jako lekarstwo

Woda morska stosowana jest do leczenia problemów z wątrobą i nerkami. To dlatego, że usprawnia proces regeneracji komórek, które zostały uszkodzone np. przez marskość. W wypadku tej choroby w brzuchu gromadzone są płyny i pacjent swoim wyglądem przypomina kobietę w ciąży. Picie wody morskiej pomaga zredukować te objaw.

W wypadku osób cierpiących na niewydolność nerek, które skarżą się na zawroty głowy, wymioty lub problemy z oddawaniem moczu woda morska również może przyjść z pomocą.

Również przy chorobach skóry takich jak łuszczyca zaleca się wyjazd nad morze lub jeżeli jest to możliwe regularne spędzanie czasu na plaży. Może to być chodzenie po brzegu czy zwykłe wdychanie morskiego powietrza. Jest to również sposób na spokojniejszy sen w nocy.

Zdjęcia dodane dzięki uprzejmości Parkera Knighta, Michaela (a.k.a. Moik), Jere Keys, Diego David Garcia, Clarkstona SKAMP