Oczyszczanie umysłu i poprawa jakości snu

W poniższym artykule wyjaśnimy, jak oczyścić swój umysł, aby naładować się energią pozwalającą jak najlepiej wykonywać codzienne zadania i lepiej spać.
Oczyszczanie umysłu i poprawa jakości snu

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca, 2019

Jeśli różne niespokojne myśli zaburzają Twój sen, następnego dnia możesz wyglądać jak zombie. W poniższym artykule zawarto kilka porad na oczyszczanie umysłu i poprawę snu.

Wskazówki na oczyszczanie umysłu i poprawę snu

Nikt nie może zaprzeczyć, że kreatywny umysł jest szczególnym darem. Jednak nadmiar myśli może działać przeciwko nam i zaburzać spokojny sen. Jeśli rozmyślanie nie daje Ci zasnąć, może nadszedł czas, aby zmienić pewne nawyki.

W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak przeprowadzić oczyszczanie umysłu, aby poprawić jakość snu i jak najlepiej wykonywać codzienne zadania.

1. Ustal rutynę

Na kilka godzin przed pójściem spać, warto wykonywać rutynowe czynności i przeprowadzić oczyszczanie umysłu, aby się zrelaksować. Jeśli jesteś aktywny do ostatniej chwili przed snem, łatwo zrozumieć, dlaczego Twój umysł nie może się uspokoić.

Zalecamy, aby na jedną do dwóch godzin przed pójściem spać unikać korzystania z urządzeń elektrycznych z ekranem, aktywności fizycznej, pracy lub nauki. Należy zrelaksować ciało i mózg oraz wejść w “stan spoczynku”. Rutyna powinna zasygnalizować Twojemu ciału, że po pewnej godzinie musi zwolnić i przygotować się do snu.

Oczyszczanie umysłu - rutyna

Możesz coś poczytać, ćwiczyć jogę, medytować lub wziąć gorący prysznic. Dobrym pomysłem jest także usunięcie makijażu i zmiana ubrań na coś wygodnego.

2. Zaplanuj cotygodniowe zajęcia

Dobrym sposobem na oczyszczanie umysłu przed snem jest zanotowanie tego, co musisz zrobić następnego dnia lub w ciągu tygodnia. Kiedy spiszesz pomysły, które są “uwięzione” w Twojej głowie, Twój mózg będzie mógł się uspokoić.

Innym dobrym nawykiem jest prowadzenie pamiętnika lub programu, w którym możesz zapisać wszystko, co przychodzi Ci na myśl. Staraj się być jak najbardziej konkretny podczas pisania. Poświęć kilka minut na zapisanie swoich myśli. W ten sposób możesz “opróżnić” swój mózg, dzięki czemu będzie wiedział, że nadszedł czas na odpoczynek.

3. Poczuj się wygodnie

Jeśli jest zbyt zimno, gorąco lub głośno, jeśli ubrania są zbyt ciasne, a światła są włączone, Twój umysł jest łatwiej rozpraszany przez różne myśli.

Oczyszczanie umysłu - spokojny sen

Powinieneś umeblować swój pokój tak, aby po dotknięciu poduszki i zamknięciu oczu, od razu poczuć się śpiącym.

4. Wizualizuj

Wyobraź sobie coś, co Cię motywuje przed snem. Snuj marzenia o rzeczach miłych i pozytywnych. Możesz sobie wyobrazić, że spacerujesz po okolicy lub na plaży, pływasz w morzu lub rzece, podziwiasz barwy jesieni, a nawet motyle na wiosnę.

Dlaczego to pomaga?

Wizualizacja przydaje się do skupienia myśli na czymś konkretnym, co ułatwia oczyszczanie umysłu. W ten sposób możesz odepchnąć wszystkie inne rozpraszające lub energetyzujące myśli na bok. Nie zapominaj, że należy wyobrażać sobie tylko pogodne i przyjemne rzeczy. Unikaj lęków i denerwujących wizualizacji.

5. Ćwicz po południu

Nie należy ćwiczyć po zachodzie słońca, ponieważ przez kilka godzin po treningu ciało i umysł nie są w stanie się uspokoić i zrelaksować.

Aktywność fizyczna

Najlepszym czasem na aktywność fizyczną jest godzina 6:00 po południu. Ćwicząc w tym czasie, będziesz mieć mnóstwo czasu na relaks, wzięcie prysznica, zrobienie i zjedzenie kolacji, a także na wykonywanie innych czynności aż do momentu pójścia spać.

Ćwiczenia ułatwiają oczyszczanie umysłu. Powodują uwolnienie endorfin i toksyn, dzięki czemu mózg lepiej pracuje i poprawia się jakość snu. Ponadto nasz organizm poprosi o przerwę, aby się zregenerować po wysiłku fizycznym, co ułatwi zaśnięcie.

6. Nie sprawdzaj poczty e-mail

Nie używaj żadnego urządzenia elektronicznego co najmniej na godzinę przed snem. Jasne ekrany zaburzają wytwarzanie melatoniny i sprawiają, że Twój mózg pozostaje czujny.

Może minąć trochę czasu, zanim porzucisz ten zły nawyk. Jeśli jesteś przyzwyczajony do oglądania telewizji przed pójściem spać, zalecamy oglądanie lekkiego programu rozrywkowego. Innymi słowy, staraj się unikać filmów akcji i horrorów, a co gorsza, wiadomości.

7. Oddychaj głęboko

Jeśli jeszcze nie medytujesz, dobrym sposobem na rozpoczęcie tego dobrego nawyku, pozwalającego na oczyszczanie umysłu, jest skoncentrowanie się na oddychaniu.

Możesz w to nie wierzyć, ale oddech jest formą sztuki. Ta praktyka pomoże Cię uspokoić i wprowadzić umysł w “tryb odpoczynku”.

Medytacja
  • Usiądź (w pozycji lotosu ze skrzyżowanymi nogami) lub połóż się w swoim łóżku.
  • Wyłącz wszystkie światła i upewnij się, że nie słychać żadnych hałasów, które mogłyby Cię rozpraszać.
  • Zamknij oczy i oddychaj powoli przez nos.
  • Policz do 5, zatrzymując powietrze w płucach i powoli wydychaj je przez usta.
  • Powtórz ćwiczenie 3 lub 4 razy. Zobaczysz, że będziesz odczuwać większy spokój, co umożliwi zrelaksowanie się podczas snu.

8. Napij się herbaty

Ziołowe herbatki mogą być bardzo pomocne, gdy Twój niespokojny mózg nie pozwala Ci odpocząć. W celu ukojenia nerwów, napij się naparu z rumianku, lipy lub waleriany.

Nie zapominaj, że herbatę powinno się wypić najpóźniej godzinę przed pójściem spać. Pomiń cukier, ponieważ wywołuje on odwrotny skutek.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.