Kamienie nerkowe - pozbądź się ich naturalną herbatą

Złogi powstają poprzez wytrącanie się substancji obecnych w moczu. Mogą być one tak małe,jak ziarenka piasku.
Kamienie nerkowe - pozbądź się ich naturalną herbatą

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jak powstają kamienie nerkowe? Nerki to narząd układu moczowego pełniący funkcję wydalniczą i odpowiada za filtrowanie krwi z toksyn i zanieczyszczeń, które następnie są usuwane wraz z moczem. Funkcje te mają kluczowe znaczenie w procesie odtruwania organizmy i dlatego są tak ważne w utrzymania zdrowia.

Kamienie nerkowe inaczej zwane kamicą nerkową powstają, gdy zaczynają tworzyć się złogi w nerkach lub drogach moczowych.

Kamienie nerkowe – dowiedz się o nich wszystkiego

Złogi powstają poprzez wytrącanie się substancji obecnych w moczu. Mogą być one tak małe,jak ziarenka piasku. Złożone z minerałów lub białek zatrzymując się, stają się niebezpieczną przeszkodą w układzie moczowym. Są również przyczyną nieznośnego bólu, zatrzymania moczu i innych objawów wpływające na jakość życia.

Problem polega na tym, że objawy często dają o sobie znać w nieodpowiednim czasie, a biorąc pod uwagę to, że wielkość kamieni rośnie, mogą pojawić się komplikacje, które znacznie utrudniają leczenie. Choć w niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna, istnieją pewne środki zaradcze, które pomogą w ich rozpuszczeniu.

W dzisiejszym artykule chcemy podzieli się przepisem na herbatę z imbirem i kurkumą. Są to dwa przeciwzapalne i oczyszczające składniki, których spożycie może być bardzo korzystne.

Herbata imbirowa z kurkumą na kamienie nerkowe

Naturalny napój z dodatkiem imbiru i kurkumy stanowi świetny sposób na walkę z kamieniami nerkowymi, gdy ich rozmiar jest jeszcze umiarkowany. Oba składniki są bogate w substancje aktywne, które wspomagają oczyszczanie nerek i eliminację zbędnych substancji, prowadzących do wytrącania się kryształów.

Korzystny wpływ imbiru

Korzeń imbiru jest składnikiem cenionym już od starożytności ze względu na bogactwo w przeciwutleniacze, właściwości przeciwbólowe i odtruwające. Zwykle jest stosowany jako środek do leczenia dolegliwości trawiennych, a wszystko dzięki właściwościom moczopędnym i przeciwbakteryjnym.

Korzeń imibru na kamienie nerkowe

W starożytności był również stosowany jako lek na choroby z układem moczowym, w tym szczególnie przy problemach z nerkami. W imbirze znajduje się gingerol – związek aktywny, który w bezbolesny sposób niszczy małe kamienie nerkowe, które zatykają drogi moczowe.

Korzystny wpływ kurkumy

Kurkuma to jeden z najczęściej zalecanych składników na odtruwanie krwi i poprawę stanu zdrowia nerek. Aktywne składniki, które posiada, zapewniają działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Działa nie tylko na kamienie nerkowe, ale i na wiele innych chorób.

Kurkuma na kamienie nerkowe

Przez setki lat była stosowana jako środek oczyszczający nerki, a to dzięki zdolnościom do zmniejszania stanów zapalnych, eliminacji toksyn. Oprócz tego wspomaga eliminację tworzonych przez sole mineralne i białka kamienie nerkowe.

Również wpływa ochronnie na układ moczowy nie tylko dlatego, że zapobiega jego zatykaniu, ale także ze względu na tworzenie bariery ochronnej przed bakteriami i wirusami, które powodują infekcje.

Jak przygotować herbatę imbirową z kurkumą na kamienie nerkowe?

Naturalna herbata z imbirem i kurkumą to napój znany już od wielu lat i doskonale sprawdza się przy leczeniu chorób nerek. Obie przyprawy zmniejszają stan zapalny w tych narządach, a jednocześnie sprzyjają eliminacji kryształów, które są przyczyną bólu i problemów z oddawaniem moczu.

Napar z imbiru na kamienie nerkowe

Jednak to nie wszystko! Ze względu na bogactwo w odżywcze składniki środek ten również wspomaga układ krążenia oraz pracę stawów. Regularne stosowanie zmniejsza ryzyko występowania nadciśnienia tętniczego i poprawia zdolności poznawcze.

Składniki:

 • 1 kawałek korzenia imbiru (2,5 cm)
 • 1 łyżeczka kurkumy w proszku (5g)
 • 1/2 litra wody
 • 1 łyżeczka miodu ekologicznego (25g)

Sposób przygotowania:

 • podgrzać wodę i po doprowadzeniu jej do wrzenia wlać do dzbanka i umieścić w nim korzeń imbiru wraz z proszkiem kurkumy
 • odczekać 10-15 minut do zaparzenia
 • po upływie zalecanego czasu przepuścić mieszankę przez sitko, wlać do filiżanki i osłodzić odrobiną miodu

Przeciwwskazania:

 • preparatu nie powinni spożywać pacjenci ze schorzeniami wątroby
 • mieszanka może również przynieść przeciwny skutek od zamierzanego u osób cierpiących na wrzody, zapalenie żołądka lub zespół jelita drażliwego
 • przy leczeniu farmakologicznym wcześniej należy skonsultować się z lekarzem, który określi czy mieszanka może wpłynąć na działanie leków

Na koniec również należy wspomnieć, że lek jest uzupełnieniem leczenia kamicy nerkowej. I choć w niektórych przypadkach okazuje się bardzo skuteczny, zawsze należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

To może Cię zainteresować ...
Kamienie nerkowe – jak do nich nie dopuścić?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Kamienie nerkowe – jak do nich nie dopuścić?

Kamienie nerkowe to kawałki materiału w postaci stałej, które tworzą się przez wysokie poziomy niektórych substancji znajdujących się w moczu. • Michael S. Richardson. ENCICLOPEDIA DE LA SALUD: Qué debemos hacer para disfrutar de una buena salud. Editorial AMAT, 2004.
 • Mario R. Garcia Palmieri. Lo Que Debes Saber Sobre Tu SaludLa Editorial, UPR, 2000.
 • Morton A. Meyers, MD, FACR, FACG. Radiologia dinamica del abdomen: anatomia normal y patologica. Springer Science & Business Media, 2000.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.