7 sposobów na zakażenie dróg moczowych

Zakażenie dróg moczowych jest problemem zdrowotnym na ogół wywołanym przez bakterie znajdujące się w przewodzie pokarmowym, zwłaszcza pałeczki okrężnicy (E.coli). Bakterie te przyczepiają się do wnętrza moczowodu i zaczynają się mnożyć. Mimo tego, że choroba ta może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiet, to jednak najczęściej występuje ona u kobiet. Niestety po wystąpieniu pierwszego zakażenia dróg moczowych ryzyko kolejnych infekcji znacznie wzrasta.
7 sposobów na zakażenie dróg moczowych

Ostatnia aktualizacja: 02 stycznia, 2019

Zakażenie dróg moczowych może zostać spowodowane obecnością bakterii, przez zbyt długie zwlekanie z opróżnieniem pęcherza moczowego, stosunki seksualne, ciążę lub podczas okresie menopauzy, a są to jedynie niektóre możliwe przyczyny.

Zakażenie dróg moczowych objawia się najczęściej: częste oddawanie moczu, wytwarzanie niewielkich ilości moczu, pieczenie przy oddawaniu moczu, zmiana jego koloru, bóle brzucha, gorączka, nudności i wymioty.

Niezwykle ważną kwestią jest podjęcie działań już podczas wystąpienia pierwszego objawu charakteryzującego zakażenie dróg moczowych w celu uniknięcia poważnego uszkodzenia nerek. Chociaż naturalnie zalecanym posunięciem jest skonsultować się z lekarzem, to jednak istnieją domowe zabiegi, które mogą pomóc w walce z tym problemem.

Ocet jabłkowy na zakażenie dróg moczowych

Ocet jabłkowy jest bogatym źródłem enzymów, potasu i innych składników mineralnych, które mogą przyczynić się do zahamowania rozwoju bakterii w drogach moczowych, a więc zatrzymać zakażenie dróg moczowych. W celu wyleczenia infekcji tego typu można użyć octu jabłkowego jako alternatywy dla klasycznych leków antybiotykowych.

Ocet jabłkowy

Sposób użycia

  • Dodaj dwie łyżki octu jabłkowego do szklanki wody i wypij całość. Możesz również dodać trochę soku z cytryny i miodu w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów.
  • Należy pić tak przygotowany specyfik dwa razy dziennie.
  • Innym rozwiązaniem jest przygotowanie sobie kąpieli w wannie wraz z dodatkiem octu jabłkowego.

Sok żurawinowy

Sok żurawinowy ma właściwości antybiotyczne, które pomagają zapobiec rozwojowi bakterii pałeczki okrężnicy, uniemożliwić im usadowienie się w przewodzie moczowym i wywołać zakażenie dróg moczowych. Zalecamy picie soku z żurawiny w postaci naturalnej, bez dodatku cukru lub innych składników.

Sposób użycia

  • Wypij pół szklanki soku żurawinowego na dzień, co pozwoli Ci powstrzymać zakażenie dróg moczowych.
  • Jeśli cierpisz już na zakażenie dróg moczowych, to powinieneś pić od 3 do 4 szklanek soku żurawinowego na dobę.
  • Uwaga: nie zalecamy picia soku z żurawiny, jeśli w przeszłości miałeś kamienie w nerkach.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego ma silne działanie o charakterze antybiotykowym. Dzięki temu można usunąć bakterie powodujące infekcje pęcherza i zakażenie dróg moczowych.

Sposób użycia

  • Dodaj 10 kropli olejku z drzewa herbacianego do wody i użyj jej do dokładnego umycia okolicy narządów płciowych.
  • Innym rozwiązaniem jest przygotowanie mieszanki olejku z drzewa herbacianego z olejkiem z drzewa sandałowego i olejkiem jałowca w równych proporcjach. Należy zastosować tę mieszaninę do posmarowania okolicy podbrzusza – a konkretniej rejonu pęcherza moczowego.
  • Środek ten jest idealny do złagodzenia bólu, który jest zwykle wywoływany przez zakażenie dróg moczowych.
  • Innym rozwiązaniem jest skropienie bielizny dwoma kroplami olejku z drzewa herbacianego. Po ogrzaniu ciepłem ciała pomoże Ci on zwalczać zakażenie dróg moczowych.

Napar ze skrzypu na zakażenie dróg moczowych

Napar ze skrzypu ma silne działanie moczopędne, które może okazać się pomocne, jeśli dopadło Cię zakażenie dróg moczowych.

Skrzyp polny

Sposób użycia

  • Po zauważeniu pierwszych objawów zakażenia należy pić dwie lub trzy szklanki naparu ze skrzypu każdego dnia.
  • Nie zaleca się pić go przez dłuższy czas.

Sok z granatu

Ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy sok z granatu może pomóc w zwalczaniu bakterii, która przylega do ściany pęcherza moczowego. Zawiera także sporą ilość witaminy C, która wzmacnia układ odpornościowy i pomaga zwalczać zakażenie dróg moczowych.

Sposób użycia

  • Wypij dwie lub trzy szklanki soku z granatów na dzień w celu zwalczenia infekcji.

Napar z czosnku

Czosnek jest produktem o silnych właściwościach antybiotycznych i przeciwbakteryjnych. Może pomóc w walce z infekcją i zapobiec rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za zakażenie dróg moczowych.

Sposób użycia

  • Włóż dwa zgniecione ząbki czosnku do szklanki i zalej gorącą wodą, pozostaw całość na 5 minut. Następnie przecedź i pij tak przygotowany napar, co najmniej trzy szklanki dziennie, co pozwoli Ci zwalczyć zakażenie dróg moczowych.
  • Innym godnym uwagi rozwiązaniem jest codzienne jedzenie surowego czosnku.

Sok z arbuza

Oprócz tego, że sok z arbuza jest odświeżający i oczyszczający, to jest on także bardzo dobrym produktem na ten problem zdrowotny, z uwagi na to, że pozwala skutecznie pozbywać się bakterii wywołujących infekcję.

Arbuz

Sposób użycia

  • Możesz uzyskać sok z arbuza używając sokowirówki lub blendera.
  • Jeśli wolisz, możesz po prostu zjeść arbuza w kawałkach

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dzierżanowska, D. (2009). Mikroflora fizjologiczna człowieka. Opieka Paliatywna Nad Dziećmi.
  • Mozdzan, M., Ruxer, J., Siejka, A., Loba, J., & Markuszewski, L. (2006). Ocena skuteczności nitrofurantoiny w leczeniu przewlekłych zakażeń dróg moczowych u chorych na cukrzycę typu 2. Polski Merkuriusz Lekarski.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.