Sucha skóra – 4 sposoby jej nawilżenia

Czy wiesz, że zbyt częste branie prysznica może prowadzić do wysuszenia skóry? Aby temu zapobiec, kąp się tylko raz dziennie i pij przez cały dzień dużą ilość wody, aby nawilżyć skórę od środka.

Sucha skóra to problem wielu osób. Gładka i nawilżona skóra dodaje nam atrakcyjności, dlatego każdemu zależy na tym, aby odpowiednio o nią zadbać o skórę.

Skóra to największy organ w naszym ciele. Pełni niezwykle ważne funkcje ponieważ chroni organizm przed promieniowaniem UV i pomaga regulować temperaturę ciała.

To właśnie zmiany na skórze są bardzo często pierwszymi oznakami zaburzeń funkcjonowania organizmu lub rozwijających się chorób.

Dowiedz się jak postępować, aby sucha skóra przestała być twoim problemem.

1. Pij dużo wody

Picie odpowiedniej ilości wody to jeden z głównych warunków zachowania zdrowej i nawilżonej skóry. Żaden krem, nawet najdroższy, nie nawilży skóry, która jest odwodniona z powodu niewystarczającej ilości płynów w organizmie.

Kremy nawilżają tylko zewnętrzną warstwę skóry, co daje niewielką poprawę, ale prawdziwą różnicę możemy zauważyć dopiero kiedy prawidłowo nawodnimy organizm pijąc przynajmniej 8 szklanek wody dziennie.

woda

Woda pomaga nawilżyć skórę od środka ponieważ w przeciwieństwie do stosowanych zewnętrznie produktów dociera do wszystkich jej warstw.

Sucha skóra wymaga działań w obydwu zakresach – picia dużej ilości wody i regularnego nakładania dobrego kremu nawilżającego.

2. Sucha skóra a częste kąpiele

Wiele osób jest błędnie przekonanych, że sucha skóra potrzebuje nawilżenia w postaci długich kąpieli. Jest to jednak mit stworzony przez firmy produkujące płyny i żele do kąpieli.

Częste kąpiele tak naprawdę przyczyniają się do wysychania skóry ponieważ stosujemy w ich czasie produkty z dużą ilością środków chemicznych.

Są one co prawda potrzebne do usunięcia zabrudzeń, które zebrały się na ciele przez cały dzień, ale używane ze zbyt dużą częstotliwością niszczą warstwę ochronną skóry, co prowadzi do jej wysychania.

To samo ma miejsce kiedy bierzemy bardzo gorący prysznic. Aby podczas kąpieli zapobiegać problemowi suchej skóry, postępuj według następujących wskazówek:

  • Bierz prysznic lub kąpiel tylko raz dziennie, chyba że wykonujesz pracę fizyczną lub trenujesz.
  • Nie spędzaj zbyt dużo czasu w wodzie.
  • Kąp się w ciepłej, ale nie bardzo gorącej wodzie.
  • Używaj mydła lub żelu do kąpieli głównie do mycia stóp i pach.
  • Wybieraj mydła o neutralnym odczynie do higieny intymnej.
  • Wycierając ciało ręcznikiem, rób to delikatnie i nie trzyj skóry.
  • Kiedy skóra wyschnie po kąpieli, nałóż na nią nawilżający olejek aby ją odżywić.

3. Jak się golić by nie wysuszać skóry?

Sucha skóra pojawia się często w obszarach, z których usuwamy zbędne owłosienie za pomocą golarki. Niestety, robiąc to pozbywamy się nie tylko włosów, ale również ochronnej warstwy naskórka.

Aby zapobiec wysuszaniu skóry, staraj się golić kiedy bierzesz prysznic. Włosy są wówczas bardziej miękkie i elastyczne, dzięki czemu skóra będzie mniej podrażniona podczas golenia.

Zawsze używaj do golenia specjalnego żelu lub pianki i przesuwaj ostrą golarkę po skórze zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, aby zapobiegać ich wrastaniu. Po goleniu koniecznie nałóż krem lub balsam nawilżający.

Zamiast pianki do golenia możesz wykorzystać olej kokosowy, który doskonale nawilży skórę, dzięki czemu nie będzie konieczności stosowania balsamu po goleniu.

4. Chroń skórę

Promienie słoneczne są główną przyczyną wysuszania skóry oraz powstawania zmarszczek i przebarwień.

Niektóre osoby myślą, że stosowanie kremu z filtrem jest konieczne tylko w słoneczne dni, ale nie jest to prawdą. Nawet w pochmurne, zimowe dni, nasza skóra jest wystawiona na promieniowanie UV.

Koniecznie nakładaj krem z filtrem (przynajmniej SPF 30) każdego dnia, przez cały rok. W ten sposób ochronisz skórę przez zniszczeniami spowodowanymi promieniami słonecznymi.

Latem, kiedy jeszcze bardziej eksponujesz skórę, stosuj silniejszy filtr. Pamiętaj również o tym, by nakładać go kilkakrotnie jeśli spędzasz więcej czasu na zewnątrz.

krem przeciwsłoneczny

Nagłe zmiany temperatury też nie służą skórze. Ubieraj się zawsze stosownie do pogody, zwracając uwagę na to, by w gorące dni nosić przewiewne ubrania, dzięki którym nie będziesz się zbytnio pocić.

Pamiętaj również o ochronie ust, zarówno latem, jak i zimą. Nakładaj pomadkę z filtrem przeciwsłonecznym, aby twoje usta nie wysychały i nie pękały. Latem najlepiej zakładaj luźne topy z długim rękawem i kapelusz z szerokim rondem (ok. 5 cm), aby chronić skórę twarzy i szyi przed promieniami słonecznymi.

Pamiętaj, że skóra jest warstwą ochronną twojego organizmu, ale nie jest w stanie ochronić cię przed wszystkimi szkodliwymi czynnikami jeśli o nią odpowiednio nie zadbasz.

WIĘCEJ DLA CIEBIE