Skuteczne spalanie kalorii na siłowni

Czy wiesz które urządzenia na siłowni są twoimi największymi sprzymierzeńcami w spalaniu kalorii? Dowiedz się tego z naszego artykułu.
Skuteczne spalanie kalorii na siłowni
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jeśli na siłowni Twoim priorytetem jest spalanie kalorii, skup się na tych urządzeniach, które najskuteczniej ci w tym pomogą. Niektóre bowiem mogą pomóc ci uruchomić mięśnie niemal całego ciała, ale nie spalisz na nich tylu kalorii, ile na maszynach stworzonych przede wszystkim do tego celu.

Pamiętaj też, że spalanie kalorii odbywa się nie tylko podczas treningu i że bez odpowiedniej diety i zdrowego stylu życia będzie ci dużo trudniej osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Spalanie kalorii na siłowni – jakie urządzenia wybrać?

Każda siłownia oferuje cały szereg urządzeń i bardzo ważne jest wiedzieć jak każde z nich może pomóc wyrzeźbić sylwetkę i spalić tkankę tłuszczową. Oprócz rowerka stacjonarnego i bieżni, istnieje wiele urządzeń pomagających szybko spalić kalorie.

Odpowiedni dobór ćwiczeń zależy przede wszystkim od celu jaki sobie wyznaczysz. Trening może przynieść zadowalające efekty tylko jeśli będzie on odpowiednio dostosowany do twoich możliwości i potrzeb.

Ogólnie rzecz biorąc, spalanie kalorii jest tym wyższe, im bardziej się zmęczysz. Nie przywiązuj zbyt dużej uwagi do liczby spalonych kalorii, jakie wskazuje wyświetlacz na danym urządzeniu są to jedynie szacunkowe dane.

Skup się na jakości wykonywanych ćwiczeń. Włóż w trening całe serce i podnoś sobie regularnie poprzeczkę (większa ilość powtórzeń, wyższa intensywność, większy opór lub obciążenie itd.)

Skuteczne spalanie kalorii na siłowni

1. Rowerek stacjonarny

Rowerek stacjonarny to bez wątpienia najbardziej skuteczny sposób na spalanie kalorii. W zależności od tego jak intensywny jest twój trening, na rowerku możesz spalić od 500 do 900 kalorii w ciągu jednej godziny.

Bardzo ważną zaletą rowerka jest też fakt, że nie ma on szkodliwego wpływu na kolana. Pamiętaj tylko, żeby przystosować wysokość siodełka do swojego wzrostu. Twoje stawy kolanowe powinny się zginać pod kątem 90 stopni.

Kobieta trenuje na siłowni

Z urządzenia tego mogą korzystać wszyscy, włącznie z osobami, które dopiero co rozpoczynają trening. Z kolei ci, którzy wykonują trening z obciążeniem, mogą wykorzystać rowerek jako rozgrzewkę, która pomoże dodatkowo spalić tkankę tłuszczową.

Chyba jedyną wadą rowerka jest fakt, że może on się stać nieco monotonny, szczególnie dla osób, które szybko się nudzą. Możesz jednak w czasie treningu słuchać muzyki, a nawet obejrzeć odcinek swojego ulubionego serialu.

Aby urozmaicić nieco ćwiczenia na rowerku, możesz zwiększyć opór, pedałować szybciej, unieść pośladki itp. Warto również zapisać się na lekcji spinningu, aby w pełni wykorzystać sesję spędzoną na tego typu ćwiczeniach.

2. Bieżnia

Wykonując ćwiczenia na bieżni możesz spalić pomiędzy 450 i 650 kalorii na godzinę. Bieżnia to jedno z najpopularniejszych urządzeń na siłowni. Wystarczy ją włączyć, a następnie ustawić czas i prędkość.

Na bieżni można chodzić lub biegać w dowolnym tempie, a nawet wybrać zmienne tempo, a czasem też nachylenie, dzięki czemu uruchamiasz te same mięśnie, które pracują gdy idziesz pod górę.

Wadą bieżni jest jej niekorzystny wpływ na stawy. Tego rodzaju trening nie powinien być wykonywany przez osoby, które mają problemy z kolanami lub biodrami.

3. Stepper

Stepper to kolejne urządzenie, które pomaga skutecznie spalić kalorie. W ciągu godziny możesz na nim spalić ok. 400 kalorii.

Profesjonalne steppery, podobnie jak bieżnie, pozwalają na ustawienie specjalnych programów, w których zmienia się opór, jaki wywierają dwie małe platformy, na których stoisz podczas treningu symulującego wchodzenie po schodach.

Akcesoria do trenowania, spalanie tłuszczu

To urządzenie nie tylko pozwala na szybkie spalanie kalorii, ale również pomaga wzmocnić mięśnie całych nóg i pośladków. Pamiętaj, żeby zwiększać intensywność tego typu treningu stopniowo. Inaczej się zniechęcisz lub będziesz mieć silne zakwasy.

4. Orbitrek

Na tym urządzeniu możesz spalić od 300 do 600 kalorii w ciągu jednej godziny. Orbitrek łączy w sobie kilka urządzeń: rowerek stacjonarny, stepper i bieżnię.

Ruchy, jakie wykonujesz nogami na orbitreku są eliptyczne i wymagają intensywnej pracy kolan, dlatego tego typu trening nie powinien być zbyt często wykonywany przez osoby, które mają problemy ze stawami.

Osoby chętnie trenujące na orbitreku chwalą sobie przede wszystkim wszechstronność tego urządzenia, ponieważ posiada ono dodatkowo uchwyty, dzięki którym wykonujesz jednocześnie trening górnych partii ciała.

5. Maszyna do wiosłowania

Na tzw. ‘wioślarzu’ możesz spalić w ciągu godziny od 300 do 700 kalorii ponieważ aktywuje on niemal wszystkie mięśnie Twojego ciała – górne i dolne kończyny, plecy i mięśnie brzucha.

Na urządzeniu tym wykonuje się ruchy podobne do tych, które wykonują osoby wiosłujące w kajaku lub na łódce. Najpierw przyciągasz uchwyt do siebie i prostujesz nogi, a potem wracasz do pozycji wyjściowej i powtarzasz ten cykl przez cały trening.

Spalanie kalorii na urządzeniu do treningu wioślarskiego

Pamiętaj, żeby mocno trzymać uchwyt i mieć zawsze proste plecy. Uważaj też na kolana i barki. Wykonuj to ćwiczenie starannie, aby uniknąć kontuzji.

Niektóre z tych urządzeń posiadają możliwość ustawienia różnych programów, dzięki czemu ćwiczenia są nie tylko bardziej skuteczne, ale też wolniej się nudzą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.