Anemia – jak leczyć bez przyjmowania żelaza?

Codzienne wystawianie się na słońce pomaga naszemu organizmowi w absorpcji witaminy D, która z kolei odgrywa fundamentalną rolę w procesie przyswajania żelaza. Dzięki temu nawykowi skutecznie zapobiegniesz anemii.
Anemia – jak leczyć bez przyjmowania żelaza?

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia, 2020

Anemia, czyli niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza, to bardzo popularne zaburzenie zdrowotne, które występuje u ogromnej liczby osób na całym świecie. Osobami, które są najbardziej narażone na niedobór tego cennego składnika odżywczego są kobiety oraz nastolatkowie w okresie intensywnego wzrostu.

Rozwijająca się w organizmie anemia objawia się na wiele różnych sposobów. Najczęstszymi jej symptomami są:

  • Chroniczne zmęczenie organizmu
  • Osłabienie włosów i paznokci
  • Bladość cery
  • Apatia, zniechęcenie oraz brak chęci do życia

Poznaj naturalne metody walki z anemią bez konieczności przyjmowania żelaza w postaci suplementu diety. Liczne badania naukowe potwierdziły bowiem, że tego typu suplementy mają negatywne skutki uboczne dla zdrowia naszego organizmu.

Anemia – na czym polega ta choroba?

Anemia to choroba będąca następstwem niedoboru żelaza w organizmie. Powodów tej dolegliwości może być wiele: dieta uboga w składniki odżywcze, rozmaite urazy, podczas których tracimy duże ilości krwi czy zaburzenia procesu wchłaniania substancji odżywczych przez ściany jelit.

Grupą osób szczególnie narażonych na anemię są kobiety, których miesiączki charakteryzują się wysoką intensywnością. Z niedokrwistością zmagają się również nastolatkowie w okresie dojrzewania oraz kobiety w ciąży lub w okresie karmienia piersią.

Zwykle, gdy udajemy się do lekarza, ten przepisuje nam żelazo w postaci suplementu diety, który należy zażywać tak długo, aż objawy anemii ustąpią. Niewielu z nas wie jednak, że chociaż tego typu tabletki pomagają uzupełnić niedobór żelaza, mają negatywny wpływ na inne części naszego ciała.

Żelazo w postaci komercyjnych suplementów diety działa drażniąco na żołądek: może prowadzić do zapalenia błony śluzowej żołądka, silnych zaparć, a także może być przyczyną nasilenia procesów oksydacyjnych w komórkach naszego ciała.

Z drugiej strony, jeśli anemia jest bardzo zaawansowana i nasze jelita nie przyswajają prawidłowo żelaza, sam suplement diety nie wystarczy do jej zwalczenia. Poznaj inne, alternatywne metody leczenia anemii bez przyjmowania suplementów diety.

1. Hydroterapia

Hydroterapia lub kuracja lecznicza za pomocą wody o różnej temperaturze znakomicie zwalcza wiele różnych chorób i dolegliwości, między innymi anemię. Jak to możliwe? Otóż zimna woda w naturalny sposób stymuluje produkcję czerwonych komórek krwi (erytrocytów).

Osoby zmagające się z niedoborem żelaza w organizmie wykazują wysoką wrażliwość na zimno. Warto jednak się przełamać i zacząć stosować tę niezwykle skuteczną, naturalną metodę leczenia.

Kobieta w wannie. Hydroterapia i anemia

Możesz realizować dwa typy kąpieli. Każdy z nich przyniesie twojemu organizmowi wiele korzyści oraz pomoże odbudować prawidłowy poziom żelaza we krwi.

  • Chłodna kąpiel stóp i ramion
  • Skieruj strumień zimnego prysznica na klatkę piersiową i plecy.

2. Sole mineralne Schuesslera na poprawę wchłaniania wapnia

Jeśli stwierdzono u ciebie anemię wywołaną nieprawidłowym wchłanianiem substancji odżywczych przez ściany jelita, rozwiązanie problemu nie polega na zwiększeniu spożycia produktów bogatych w żelazo, lecz na wyleczeniu tej dolegliwości.

Pomoże ci w tym naturalny, homeopatyczny suplement, który wspomoże wchłanianie substancji odżywczych, zwłaszcza żelaza. Metodę leczenia nieorganicznymi solami mineralnymi w postaci podawanych doustnie rozcierek opracował w XIX wieku Wilhelm Schuessler.

Metoda ta opiera się na dwunastu biochemicznych solach komórkowych, które pobudzają organizm do lepszego wchłaniania soli mineralnych ze strawionego pokarmu oraz do ich lepszego wykorzystania w tkankach.

  • Jedną z dwunastu soli Schusslera jest fosforan żelaza (III). W rzeczywistości ten naturalny suplement nie jest żelazem, a jego przyjmowanie nie wywołuje żadnych efektów ubocznych w naszym organizmie.

Należy podkreślić, że pozytywne rezultaty kuracji na bazie soli Schuesslera można zaobserwować dopiero po około miesiącu ich regularnego spożywania. Po upływie tego okresu anemia stopniowo zaczyna ustępować, a nasz organizm powraca do zdrowia.

3. Sałatka na każdy dzień

Wielu z nas żyje w błędnym przekonaniu, że w celu uzupełnienia niedoboru żelaza w organizmie należy zwiększyć spożycie czerwonego mięsa. Pamiętajmy jednak, że nadmiar białka pochodzenia zwierzęcego negatywnie wpływa na zdrowie wątroby i nerek oraz może prowadzić do poważnych zaburzeń tych dwóch witalnych narządów.

Zielona sałatka a anemia

Coraz więcej lekarzy i specjalistów do spraw zdrowego żywienia zaleca w celu zwalczenia anemii włączenie do codziennego menu świeżych sałatek. Pamiętajmy, by były one zróżnicowane i bogate w rozmaite warzywa.

Każda z twoich sałatek powinna składać się z następujących składników:

  • Sałaty oraz innych zielonych roślin liściastych (rukola, szpinak, jarmuż…)
  • Buraków
  • Marchwi
  • Papryki
  • Kapusty
  • Pomidorów
  • Ogórka
  • Rozmaitych kiełków
  • Suszonych owoców i nasion

4. Nie zapomnij o cytrynie

Żelazo jest łatwiej przyswajane przez organizm wówczas, gdy w naszej diecie nie brakuje witaminy C lub kwasu askorbinowego.

Możemy sięgać po witaminę C w tabletkach, jak również przyzwyczaić się do doprawiania wszystkich potraw kilkoma kroplami soku ze świeżej cytryny. Dodatkowo zadbaj o to, by na twoim talerzu nie brakowało innych produktów o wysokiej zawartości witaminy C. Należą do nich:

  • Owoce cytrusowe (cytryny, pomarańcze, grejpfruty, limonki)
  • Wszelkiego rodzaju czerwone owoce (czerwona porzeczka, jeżyny, maliny, owoce dzikiej róży)
  • Acerola
  • Papryka, zwłaszcza czerwona
  • Papaja
  • Kiwi
  • Guava
  • Pietruszka

5. Ostrożnie z nabiałem

Jak wspomnieliśmy powyżej – witamina C ułatwia przyswajanie żelaza. Z kolei produkty mleczne mają działanie odwrotne – utrudniają absorpcję tego cennego składnika odżywczego. Pamiętajmy, że mleko i nabiał neutralizują kwasy żołądkowe, hamując tym samym prawidłowe wchłanianie żelaza.

Świeży nabiał

Z tego też powodu, jeśli stwierdzono u ciebie anemię, powinieneś ograniczyć spożywanie nabiału i przetworów mlecznych albo przynajmniej spożywać je oddzielnie, nie mieszając ich z innymi produktami, zwłaszcza tymi o wysokiej zawartości żelaza.

6. Zadbaj o swój cykl menstrualny

Jak powszechnie wiadomo, obfite miesiączki są jedną z najczęstszych przyczyn niedoboru żelaza w organizmie oraz anemii. Zaznaczmy, że istnieje wiele naturalnych produktów, które pomogą ci ustabilizować obfitość krwawienia oraz wyregulować rozmaite zaburzenia cyklu menstrualnego.

Jeśli Twoje miesiączki są obfite i tracisz wiele krwi, sięgnij po napary z roślin leczniczych, które w całkowicie naturalny i bezpieczny dla organizmu sposób pomogą ci obniżyć intensywność krwawienia. W tym celu regularnie przygotowuj napary z następujących ziół:

7. Pokochaj słońce

Jednym z najprostszych, najtańszych i najprzyjemniejszych sposobów leczenia anemii jest codzienny odpoczynek w promieniach słońca. Pamiętaj jednak, by zawsze stosować odpowiednią ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV (krem, okulary i nakrycie głowy). Taka lecznicza sesja nie powinna przekraczać 10 minut.

Ochrona przed słońcem a anemia

Codzienny spacer lub odpoczynek w słońcu to wspaniały i zdrowy nawyk, który pomaga twojemu organizmowi w syntezie witaminy D – a to właśnie jej niedobór, obok żelaza, jest jedną z podstawowych przyczyn anemii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bastos Oreiro, M. “Anemia ferropénica: Tratamiento.” Revista Española de Enfermedades Digestivas 101.1 (2009): 70-70.
  • Fernández, N., and B. Aguirrezabalaga. “Anemias en la infancia. Anemia ferropénica.” Bol Pediatr 46.1 (2006): 311-7.
  • Garay, J. Bilbao. “Anemias carenciales I: anemia ferropénica.” Información Terapéutica del Sistema Nacional de Salud 30.2 (2006): 35-41.
  • Sacirovic, S., Asotic, J., Maksimovic, R., Radevic, B., Muric, B., Mekic, H., & Biocanin, R. (2013). Monitoring and Prevention of Anemia Relying on Nutrition and Environmental Conditions in Sports. Materia Socio Medica25(2), 136.
  • World Health Organization. (2017). Nutritional Anaemias : Tools for Effective PreventionWorld Health Organization (pp. 1–83).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.