Starzenie się - 7 produktów, które zatrzymają czas

Odpowiednio skomponowany jadłospis nie tylko poprawia samopoczucie, ale także wygląd i kondycję skóry, powstrzymując tym samym procesy przedwczesnego starzenia się.
Starzenie się - 7 produktów, które zatrzymają czas
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Starzenie się komórek to całkowicie naturalny biologiczny proces, którego nie da się uniknąć. Mimo tego wciąż poszukujemy zabiegów, technik czy kosmetyków, które pozwoliłyby nam zatrzymać czas i zachować wieczną młodość.

Starzenie się skóry staje się widoczne w różnym wieku – najczęściej zmiany te pojawiają się po 45 roku życia, choć zdarza się, że skóra starzeje się znacznie szybciej, głównie przez wpływ negatywnych czynników zewnętrznych.

Koniecznie czytaj dalej i poznaj 7 produktów, które mogą neutralizować to szkodliwe działanie i poprawiać kondycję Twojej skóry od wewnątrz.

Ciągła ekspozycja na toksyny, zanieczyszczenie powietrza, zła dieta czy promienie UV to tylko niektóre z czynników zewnętrznych, które najbardziej wpływają na wygląd i kondycję skóry, przyspieszając tym samym jej starzenie się.

Największym problemem nie są jednak w rzeczywistości zmarszczki, a liczne dolegliwości i problemy zdrowotne, które czają się za przedwczesnym starzeniem się komórek ciała.

Na szczęście ten negatywny wpływ można zniwelować, na przykład wzbogacając swoją dietę w odpowiednie produkty. Czy chcesz poznać 7 z nich?

1. Marchewka lekiem na starzenie się skóry

Marchewki

Marchew to jeden z produktów najbogatszych w naturalne przeciwutleniacze, takie jak beta-karoten. Wpływają one pozytywnie nie tylko na kondycję Twoich oczu, ale także odwracają negatywne skutki wpływu wolnych rodników i promieni słonecznych na Twoją skórę.

Substancje przeciwutleniające w połączeniu z dużą ilością wody i minerałów, tworzą barierę ochronną przed utlenianiem się komórek.

Dzięki temu możesz w naturalny sposób powstrzymać przedwczesne starzenie się skóry i związane z nim schorzenia. Najlepiej jest wybierać surowe marchewki i dodawać je do sałatki lub podawać w formie świeżego soku.

2. Awokado

Awokado nie bez powodu bywa nazywane ,,owocem młodości”. Jest to bowiem jeden z najlepszych produktów powstrzymujących przedwczesne starzenie się komórek i towarzyszące mu objawy czy dolegliwości. Awokado to źródło nasyconych tłuszczów i niezbędnych aminokwasów.

Gdy substancje te wchłoną się do organizmu, doskonale pobudzają regenerację komórek, zapewniając Ci młody wygląd i dobre samopoczucie.

Te same substancje pozwalają także zapanować nad stanami zapalnymi rozwijającymi się wewnątrz ciała. Ogranicza to znacznie ryzyko chorób układu krążenia oraz stawów.

Jakby tego było mało, wysoka zawartość witaminy E odwraca negatywne skutki działania wolnych rodników, co jest szczególnie ważne, jeśli chodzi o kondycję i wygląd skóry.

3. Gorzka czekolada świetna na starzenie się

Ciemna czekolada

Mamy dobre wieści dla wszystkich kochających czekoladę! Okazuje się, że gorzka czekolada o co najmniej 60% zawartości kakao to potężne źródło przeciwutleniaczy i zdrowych tłuszczów powstrzymujących procesy starzenia się skóry.

Substancje odżywcze obecne w czekoladzie zapewnią Ci sporą dawkę energii, jednocześnie pobudzając regenerację komórek.

Pomoże Ci to między innymi uchronić się przed przewlekłymi stanami zapalnymi. Gorzka czekolada to również wsparcie dla Twojego umysłu – poprawia humor i zdolność koncentracji.

4. Melon

Melon to pyszny owoc, który doskonale sprawdzi się w każdej diecie. Jest niskokaloryczny, zawiera dużo wody i przeciwutleniaczy, dzięki czemu działa oczyszczająco, moczopędnie i przeciwzapalnie.

Jedząc melony regularnie usuniesz z organizmu nadmiar płynów oraz wszelkie szkodliwe substancje i produkty przemiany materii.

Co ciekawe, substancje obecne w melonie wspomagają regenerację komórek, tym samym zapobiegając ich przedwczesnemu starzeniu się. Działanie to jest widoczne na zewnątrz, ale wpływa także na poziom komórkowy we wnętrzu naszego ciała.

5. Zielone warzywa

Zielone warzywa, szczególnie te liściaste, to ogromne wsparcie dla Twojego organizmu. Dostarczają dużą dawkę błonnika, przeciwutleniaczy i białka wysokiej jakości. Dzięki temu doskonale stymulują aktywność komórkową i wzmacniają odporność organizmu.

Beta-karoten obecny w warzywach chroni nie tylko Twoje oczy, ale i skórę. Niweluje szkody wyrządzone im przez promienie UV czy zanieczyszczenie środowiska. Z kolei witaminy i minerały obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz ciśnienie krwi. Znacznie ogranicza to ryzyko chorób serca i układu krążenia.

6. Jagody

Jagody, borówki czy porzeczki zawierają duże ilości witaminy C. Jest to przeciwutleniacz znacznie poprawiający aktywność komórkową, a także produkcję kolagenu i elastyny. Jedząc te owoce regularnie pobudzisz także krążenie krwi, a w konsekwencji również dopływ tlenu do komórek całego ciała.

Dobre krążenie to bardzo ważny punkt w walce z przedwczesnym starzeniem się skóry. Dodatkowa dawka witamin, błonnika i niezbędnych minerałów pobudzających usuwanie toksyn z organizmu, to tylko kolejny powód, by sięgać po jagody, borówki czy maliny jak najczęściej.

7. Orzechy na starzenie się organizmu

Orzechy

Na koniec jeszcze jeden produkt zwalczający przedwczesne starzenie się nie tylko skóry, ale i organów wewnętrznych – a mianowicie orzechy.  Są one bogate w kolagen i liczne aminokwasy stymulujące regenerację komórek.

Szczególnie warto sięgnąć po orzechy włoskie i migdały, które dostarczają do organizmu kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę E. Związki te są powszechnie znane ze swojego działania oczyszczającego i przeciwzapalnego.

Koniecznie zwiększ swoje dzienne spożycie opisanych powyżej produktów, a na pewno zaskoczą Cię efekty. Starzenie się to naturalny proces, ale nie warto pozwolić mu dojść do skutku zbyt szybko. Zniweluj negatywny wpływ czynników zewnętrznych na komórki swojego ciała i ciesz się zdrowiem i młodym wyglądem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Evans JR., Lawrenson JG., Antioxidant vitamin and mineral supplements for preventing age related macular degeneration. Cochrane Database Syst Rev, 2017.
  • Calder PC., Omega 3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochem Soc Trans, 2017. 45 (5): 1105-1115.
  • Carr AC., Maggini S., Vitamin C and immune function. Nutrients, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.