Jagody i ich 8 niesamowitych właściwości

Podobnie jak inne owoce tego rodzaju, jagody znane są ze swojej wysokiej zawartości przeciwutleniaczy. Jednak czy wiedziałeś, że posiadają również właściwości przeciwzapalne i przeciwrakowe?
Jagody i ich 8 niesamowitych właściwości

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Jagody to małe owoce, które pochodzą z dzikiego krzewu rodzaju Vaccinium, który obejmuje 400 różnych gatunków. Wywodzą się z Ameryki Północnej, a Stany Zjednoczone są obecnie największym producentem oraz konsumentem tych owoców. Jagody wyróżniają się wyjątkowym smakiem. 

Są świetne przy wyrobie ciast, dżemów, wina oraz wielu innych przepisów. Dodatkowo cenione są za wysoką zawartość niezbędnych składników odżywczych, które dostarczają naszemu ciału wielu korzyści, jeśli jadane są regularnie.

W rzeczywistości, pomimo swego małego rozmiaru, jagody posiadają jedne z najwyższych stężeń antyoksydantów. Nasze ciało potrzebuje ich do walki z wolnymi rodnikami, które niszczą nasze komórki.

Zawartość witamin i minerałów w jagodach pomaga też uchronić się przed wieloma schorzeniami.

Ponieważ wiele osób może nie wiedzieć o korzyściach, jakie posiadają one dla naszego organizmu, dzisiaj chcielibyśmy przedstawić osiem z nich.

1. Pomagają walczyć z rakiem

Potężne antyoksydanty zawarte w jagodach są związane z zaniżonym ryzykiem zachorowania na różnego rodzaju raka. Przeciwutleniacze chronią Twoje komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki oraz zanieczyszczenia środowiskowe. To klucz w zapobieganiu guzów.

Komórki rakowe. Potężne antyoksydanty zawarte w jagodach są związane z zaniżonym ryzykiem zachorowania na

Jagody zawierają również kwas foliowy. Ta substancja odżywcza pomaga reperować oraz syntetyzować DNA, jednocześnie zapobiegając mutacji złośliwych komórek. 

2. Jagody wzmacniają kości i zęby

Niezbędne minerały zawarte w tych maleńkich owocach są przydatne w zabezpieczaniu gęstości kości oraz zdrowia zębów.

Ich regularna konsumpcja pomaga zapobiegać osteoporozie oraz infekcjom związanymi z zębami. Właściwie to są one zalecane na poprawienie procesu wchłaniania wapnia i witaminy D. A to dlatego, że zawierają:

  • Minerały (potas, żelazo, magnez, cynk i mangan)
  • Witaminę K

3. Chronią Twoje serce

Jak już wiesz, jagody są źródłem znaczącej zawartości potasu i magnezu. To dwa podstawowe minerały pomagają regulować procesy zapalne w Twoim ciele oraz zmniejszają ryzyko chorób serca. Składniki te wyrównują poziom płynów w tkankach. Przez to zmniejszają prawdopodobieństwo ataku serca i cierpienia na nadciśnienie.

Kobieta trzyma dłoń na sercu. Jagody wpływają korzystnie na układ wieńcowy

Dodatkowo, jagody znakomicie poprawiają krążenie krwi oraz dotlenienie komórek. A to dlatego, iż chronią Twoje serce przed przeciążeniem.

4. Zapobiegają cukrzycy

Ludzie z bardzo wysokim poziomem cukru we krwi lub ci cierpiący na cukrzycę mogą znaleźć ulgę w tych maleńkich owocach.

Jagody zawierają błonnik i przeciwutleniacze. Jak tylko są przyswojone, obniżają poziom cukru we krwi oraz ułatwiają procesy metaboliczne, które odpowiedzialne są za wykorzystanie cukru jako źródła energii.

5. Poprawiają Twoją pamięć

To interesujący związek pomiędzy regularną konsumpcją jagód a dobrym funkcjonowaniem pamięci. Badania wykazały, że przeciwutleniacze minimalizują stres oksydacyjny oraz zmniejszają uszkodzenia komórek, które prowadzą do zaburzeń poznawczych.

Jagody maja korzystny wpływ na pamięć

Związki te poprawiają aktywność mózgu oraz centralny układ nerwowy, przez to obniżając ryzyko zachorowania na demencję. 

6. Walczą z infekcjami układu moczowego

Dzięki swojemu alkaicznemu pH oraz wysokiej zawartości związków antybakteryjnych, naturalny sok z jagód jest przydatny w w zapobieganiu oraz leczeniu infekcji układu moczowego.

Jagody zmieniają środowisko, jakie potrzebne jest tym mikroorganizmom do rozmnażania się. Ponadto posiadają one właściwości przeciwzapalne, które uśmierzają ból, są świetne na zwiększenie produkcji moczu oraz poprawiają procesy odpowiedzialne za usuwanie toksyn przez nerki. 

7. Chronią zdrowie Twoich oczu

Poza tym, jagody zawierają  pokaźną ilość witaminy E oraz kartotenoidy, które poprawiają wzrok oraz zapobiegają rozwoju schorzeń oka. Silne antyoksydanty chronią Twoje siatkówki. Ogólnie rzecz biorąc, spożywanie tych owoców zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się takich chorób, jak katarakta czy zwyrodnienie plamki żółtej. 

Jagody poprawiają wzrok

Dodatkowo, jagody mogą być naturalnym lekarstwem na drobne problemy z oczami, m.in. zaczerwienienie lub suchość oka spowodowane stresem.

8. Zapobiegają przedwczesnemu starzeniu

I w końcu, kiedy jesz jagody regularnie, posiadają one interesujące korzyści względem przedwczesnego starzenia się – zarówno tego od środka, jak i na zewnątrz.

Po pierwsze, ich przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe, które wywołane są poważniejszymi zapaleniami. Jednocześnie spowalniają uszkodzenie komórek, które przyspiesza starzenie się skóry.

Zarówno świeże owoce, jak i zrobiony z nich sok może uzupełnić jakąkolwiek kurację skierowaną na walkę z oznakami starzenia oraz niedoskonałościami spowodowanymi upływem lat.

Podsumowując, istnieje wystarczająco dużo powodów na spożywanie jagód, nie uważasz? Kupuj je z lokalnego targu oraz ciesz się ich wspaniałym smakiem jednocześnie dostarczając ciału bogatych składników odżywczych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.