Te rogówki hydrożelowe mogą przywracać wzrok!

· Maj 4, 2017
Nowa forma leczenia odkryta przez australijskich naukowców może przywrócić wzrok milionom osób, którzy cierpią na choroby rogówki. Dowiedz się więcej na temat tego niesamowitego osiągnięcia!

Poznajcie panią Hernandez. Ma 60 lat i cierpi na pęcherzykową dystrofię rogówki Fuchsa, cystę na rogówce. Nieleczona, prędzej czy później może doprowadzić do utraty wzroku. Aby tego uniknąć, Pani Hernandez zdecydowała się na zabieg transplantacji rogówki.

Jednakże jej wzrok nie uległ poprawie, dlatego musi poddać się ponownej operacji oraz czekać na dawcę rogówki. Dzisiaj miliony ludzi oczekuje takich dawców , podobnie jak pani Hernandez.

Niestety trudno znaleźć dawców tej części oka, która pokrywa tęczówkę. Dodatkowo, rogówka ma tendencję do „zużywania się” wraz z czasem. Dlatego właśnie ślepota tak często związana jest z tą złożoną strukturą, która posiada największą ilość zakończeń nerwowych w całym ludzkim ciele.

Naukowcy poszukują rozwiązania już o lat. Chcieliby znaleźć sposób na zastąpienie rogówki bez potrzeby czekania na dawców, jak również możliwości unikania możliwości odrzucenia.

Rozwiązanie? Rogówki hydrożelowe.

Przeczytaj także: Jak dbać o wzrok – 5 skutecznych porad

Ta protetyczna rogówka została zaprojektowana przez biomedycznego naukowca Berkey Ozcelik z Uniwersytetu w Melbourne (Australia).

To pozwoliłoby pani Hernandez posiadać rogówki, które byłyby kompatybilne z jej organizmem oraz w idealnej kondycji, bez przymusu czekania na donora. Krótko mówiąc, odzyskałaby wzrok.

Dowiedz się więcej o tym niesamowitym odkryciu.

Rogówki hydrożelowe: przyszłościowe leczenie ślepoty

rogówki

Najpierw przyjrzyjmy się jaka jest rola rogówek, aby zrozumieć wpływ tego niesamowitego odkrycia.

Oto, co powinieneś wiedzieć: 

 • Rogówka to zewnętrzna warstwa naszego oka.
 • Chroni Cię przed bakteriami, kurzem oraz zewnętrznymi czynnikami mogącymi podrażnić oko.
 • Pomaga Twoim oczom się skupić. Kiedy rogówka twardnieje lub traci elastyczność, tracisz zdolność dostrzegania szczegółów otaczających Cię przedmiotów.
 • Zdrowa rogówka jest nawilżona i przezroczysta. Jednak wiek oraz choroby, jak wspomniano powyżej, może mieć poważny wpływ na jej tkankę oraz funkcjonowanie.

Rogówka, która przywraca wzrok

Zazwyczaj, kiedy dyskutuje się o dawstwie organów, ludzie mimowolnie myślą o niezbędnych organach, takich jak serce, wątroba czy nerki…

Nie każdy wie jednak, że rogówka może przywracać wzrok, tym, którzy go stracili. Dlatego właśnie przełom w tej dziedzinie jest uważany za tak wyjątkowy:

 • Przede wszystkim, pacjenci nie będą musieli dłużej czekać na śmierć dawców, aby otrzymać przeszczep.
 • Dodatkowo nie będą musieli przechodzić przez więcej przeszczepów, jeśli ten pierwszy zostanie odrzucony.
 • Rogówki hydrożelowe są kompatybilne z każdą osobą, jako że będą wytwarzane z komórek pacjenta, by wykluczyć możliwość odrzucenia.

Zatem jak to zdumiewające odkrycie było w ogóle możliwe?

Co to są rogówki hydrożelowe?

oko kobiety

Oto jak powstaje rogówka hydrożelowa:

 • Komórki śródbłonka rogówki są hodowane w laboratorium na warstwie hydrożelu. Aby tego dokonać, próbki DNA są pobierane od pacjenta, by uniknąć odrzucenia.
 • Następnie komórki te rozwijają się na cienkiej warstwie hydrożelowej, aż będzie mogła ona być wszczepiona w oko pacjenta za pomocą niemal niezauważalnego nacięcia.
 • Nowe komórki posiadają zdolność przywrócenia funkcji dostarczania tlenu i wody do nowej rogówki, aby była odpowiednio nawilżona oraz stale przezroczysta.
 • Warstwa hydrożelowa jest cieńsza, niż ludzki włos (50 mikronów), a po kilku miesiącach sama zanika, a komórki kontynuują swoją rolę bez sztucznego wsparcia.

Celem jest uczynienie nowej rogówki trwałej, która odporna byłaby na odrzucenie oraz zadbała o to, aby układ odpornościowy nie traktował jej jako „ciała obcego”.

Przyszłościowe perspektywy dotyczące rogówek hydrożelowych

oko kobieta tęcza

Na ten moment, wszystkie testy laboratoryjne zostały zakończone z niesamowitym sukcesem. W międzyczasie, wiele osób mówi o tym, jako o skutecznej metodzie leczenie różnych rodzajów ślepoty.

Nawet naukowiec-odkrywca, Berkay Ozcelik, chce się poddać temu leczeniu. W ciągu dwóch miesięcy testy zaczną być przeprowadzane na ludziach. Będziemy z niecierpliwością oczekiwać wyników.

Hodowanie komórek rogówki może okazać się nadzieją dla milionów ludzi, którzy poruszają się w ciemności lub widzą świat w barwach szarości z powodu chorych rogówek.