Zdrowy wzrok – 10 produktów na prawidłowe widzenie

Regularne spożywanie produktów z tej listy pomoże Ci uzyskać i utrzymać zdrowy wzrok i prawidłowe widzenie. Uchroni Cię również przed uszkodzeniami i chorobami wzroku, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość Twojego widzenia.
Zdrowy wzrok – 10 produktów na prawidłowe widzenie

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Zdrowy wzrok jest kluczowy w codziennym życiu. Zdolność widzenia pozwala nam nie tylko na dostrzeganie obiektów znajdujących się wokół nas, ale także na określanie ich kształtu, odległości, umiejscowienia i koloru. Dotyczy to całego naszego otoczenia.

Jednakże działanie i sprawność tego potężnego zmysłu mogą ulec ograniczeniu z wielu różnych przyczyn, takich jak wiek oraz rozliczne czynniki wewnętrzne. Problemy ze wzrokiem osłabiają naszą zdolność do rejestrowania danych wizualnych.

Istnieją produkty żywnościowe, które mogą pomóc Ci zadbać o zdrowy wzrok i prawidłowe widzenie. Na poniższej liście znajdziesz nasze propozycje typów produktów posiadających zdolność zapobiegania problemom ze wzrokiem i wspierania zdrowia oczu.

1. Jajka na zdrowy wzrok

Dzięki wysokiej zawartości cynku i kwasów omega-3 jajka to jedne z najlepszych produktów spożywczych promujących i wspomagających zdrowy wzrok.

Jajka na zdrowy wzrok

Składniki odżywcze, które w nich znajdziesz, mogą również zapobiegać problemom takim jak:

  • Miopia (krótkowzroczność)
  • Prezbiopia (starczowzroczność)
  • Astygmatyzm

Co więcej, jajka można przyrządzić na wiele różnych sposobów. Możesz na przykład zrobić z nich omlety, jajecznicę, jajka sadzone, ciasto, desery itd.

2. Ryby

Podobnie jak jajka, ryby zawierają mnóstwo kwasów tłuszczowych w tym kwasów omega-3, czyli składników odżywczych których spożywanie przynosi następujące korzyści:

  • Ochrona oka przed fizyczną degeneracją.
  • Nawilżanie gałek ocznych, które przyczynia się do zmniejszenia ryzyka uszkodzeń wskutek nadmiernej suchości.
Ryby zawierają mnóstwo składników odpowiedzialnych za zdrowy wzrok.

Kwasy omaga-3 dbają jednocześnie o inne organy, takie jak serce czy mózg.

3. Owoce jagodowe

Owoce jagodowe –na przykład maliny, wiśnie, żurawina, czy truskawki – zapewniają naszym organizmom dawkę antocyjanów, czyli molekuł które wspomagają krążenie krwi w oczach.

To nie tylko świetny sposób na zadbanie o siatkówkę oka i naprawienie jej uszkodzeń. Działanie antocyjanów polega również na polepszaniu zdolności oka do przystosowywania się do światła i wychwytywania go.

Owoce jagodowe to choćby popularne truskawki.

4. Figi

Figi zawierają dużą ilość cynku. Spożywane regularnie mogą pomóc wzmocnić wzrok.

5. Różnorodne warzywa a zdrowy wzrok

Warzywa są symbolem zdrowia – i słusznie. Ich spożywanie daje nam wiele korzyści. Jedną z ich wielu zalet jest obecność witamin A i B.

Witaminy te są niezbędne dla naszego zdrowia i utrzymania dobrej kondycji oczu, ponieważ chronią nas przed potencjalnymi uszkodzeniami, które mogłyby powstać od wewnątrz.

6. Orzechy

Orzechy to niezastąpione źródło substancji odżywczych, które pomagają nam w utrzymaniu optymalnego zdrowia i funkcjonowaniu naszych organizmów dzięki zawartości witamin i minerałów.

Mix orzechów

Dzięki wysokiemu stężeniu witaminy B, orzechy przyczyniają się do wyraźnej poprawy jakości widzenia poprzez wzmacnianie mięśni oka, a także zapobiegają ich degeneracji.

7. Produkty nabiałowe

Produkty mleczne takie jak ser, twaróg, zsiadłe mleko i jogurt zawierają kluczowe dla naszych ciał składniki odżywcze. Należy do nich na przykład witamina A, która jest niezbędna do utrzymania zdrowia oczu.

8. Marchewki a zdrowy wzrok

Marchewka jest często wykorzystywana jako symbol zdrowego wzroku, ze względu na wyjątkowo wysoką zawartość wspomnianej witaminy A. Jej spożywanie przyniesie Ci też niezliczone inne korzyści zdrowotne!

Jeśli zaś chodzi o wzrok, jedzenie marchewki regularnie pomoże Ci polepszyć zdolność widzenia w ciemności i utrzymać ogólnie dobrą kondycję oczu i wzroku.

9. Owoce cytrusowe

Owoce cytrusowe zawierają mnóstwo witaminy C, która chroni i regeneruje kolagen znajdujący się w mięśniach wokół oczu.

Jej kolejną funkcją jest promowanie wchłaniania składników odżywczych i witamin związanych ze zdrowym wzrokiem, których dostarczają nam inne produkty.

10. Zboża

Ostatnie na naszej liście, ale zdecydowanie nie najmniej ważne są zboża, które zapewniają nam:

  • Witaminę B12
  • Kwas foliowy
  • Błonnik
Różne zboża

Elementy te zapobiegają utracie i chorobom wzroku.

Regularne spożywanie wymienionych wyżej produktów pomoże Ci utrzymać zdrowy wzrok, polepszyć jakość widzenia i uchronić się przez uszkodzeniami i chorobami oczu, które mogłyby potencjalnie uszkodzić Twój wzrok.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguilera-Otíz M, Reza-Vargas MC, Chew-Madinaveita RG, Meza-Velázquez JA. Propiedades funcionales de las antocianinas. Universidad de Sonora, Biotecnia.  2011;13(2)
  • De la Campa JD, Moreira Díaz E y Valdés Roque AI. Vitamina A en gestantes evaluadas mediante encuesta dietética e impresión citológica conjuntival. Rev Cubana Med Gen Integr Ciudad de La Habana 1996;12(3)

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.