Orzechy – zdrowy dodatek do naszej diety.

Większość ludzi unika jedzenia orzechów, ponieważ nie wydają się one apetyczne lub ze względu na ich wysoką cenę. Jednak orzechy są wspaniałym i bardzo zdrowym dodatkiem do naszej codziennej diety.
Orzechy – zdrowy dodatek do naszej diety.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Orzechy mogą być niezwykle zdrowym dodatkiem do diety każdego człowieka. Musimy mieć świadomość, że ludzie, którzy dbają o zdrowie zawodowo (sportowcy czy instruktorzy fitness), już dawno włączyli je do swojej diety. Są świetne o każdej porze dnia. Mogą być spożywane na surowo prosto z opakowania lub być składnikiem wielu różnych potraw.

>Jedzenie orzechów, jako przekąski to świetny sposób na dobre odżywianie i dbanie o nasze ciało. Na szczęście istnieje niekończąca się liczba kombinacji i kompozycji smakowych orzechów, które sprawiają, że stają się jeszcze bardziej apetyczne!

Orzechy – charakterystyka i korzyści płynące z ich jedzenia

Orzechy są tak naprawdę zwykłymi nasionami o niezwykłych właściwościach.  Mają twardą skorupę, która pokrywa jadalną część. W stanie naturalnym, bez żadnej interwencji człowieka, zawierają mniej niż 50% wody.
Są zbilansowanym źródłem składników odżywczych i minerałów. Dostarczają nam dużo energii i posiadają składniki odżywcze, których potrzebuje nasz organizm. Wśród tych składników odżywczych są witaminy A, E i B, kwasy tłuszczowe Omega-3, cynk, fosforan wapnia, magnez, miedź, żelazo i duże ilości białka.

mieszanka orzechowa

Ponadto orzechy zawierają również przeciwutleniacze. Ich zawartość sprawia, że są godne polecenia do każdej zdrowej diety. Oprócz zapobiegania chorobom układu krążenia spowalniają znacząco procesy starzenia się organizmu.

Specjaliści od zdrowego żywienia zalecają spożywanie surowych orzechów i unikaniu tych, które są zapiekane lub smażone. Procesy termicznego przetwarzania zmniejszają ich walory odżywcze, a nawet mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jest to spowodowane wysokim poziomem cholesterolu, który jest ich konsekwencją. Jedzenie nadmiaru solonych orzechów może być równie szkodliwe, ze względu na nieświadome przekraczanie zalecanej dziennej dawki tego minerału. Dlatego właśnie powinieneś zdecydować się na orzechy w formie surowej i najmniej przetworzonej.

Najbardziej popularne orzechy

Na świecie rośnie wiele różnych gatunków i rodzajów orzechów, których nazwy, kształty i właściwości różnią się w zależności od regionu lub od kraju pochodzenia.

Jednak niektóre z nich są powszechnie znane ze względu na ich korzystne właściwości, niezależnie od tego, czy są spożywane na surowo, w napojach czy w innych formach.

Migdały

  • Orzechy migdałowca są doskonałym sprzymierzeńcem dla zdrowia systemu szkieletowego człowieka. Wysoka zawartość wapnia czyni je idealnymi dla osób, które potrzebują dodatkowych ilości tego minerału, który buduje nasze kości.
  • Mają bardzo dużo błonnika pokarmowego. Zapobiegają między innymi problemom takim jak zaparcia i zapalenie uchyłków jelitowych.
orzech migdałowca

Są zdrowym źródłem białka i kwasów tłuszczowych, które są niezbędnymi substancjami dla zdrowego układu sercowo-naczyniowego.

  • Przeciwutleniające działanie migdałów zapobiega chorobom zwyrodnieniowym.
  • Pomimo tego, że migdały są pożywieniem o dużej zawartości tłuszczu i wysokokaloryczne, badania naukowe pokazują, że jedzenie migdałów nie powoduje otyłości i przybierania na wadze. Wręcz przeciwnie!

Orzechy Włoskie

  • Dostarczają więcej białka niż czerwone mięso bez szkodliwego tłuszczu pochodzenia zwierzęcego.
  • Ich zawartość kwasów tłuszczowych Omega-3 czyni je doskonałymi dla osób cierpiących na zapalenie stawów i problemy skórne.
włoski orzech
  • Wielu specjalistów uważa, że ​​orzechy włoskie mają właściwości antynowotworowe.
  • Odżywiają twój mózg, układ nerwowy i serce. Ich składniki pomagają nam zwalczać stres i zdecydowanie poprawiają jakość naszego snu.
  • Podobnie jak w przypadku migdałów, nie sprawią, że przybierzemy na wadze.

Pistacje

  • Pistacje zawierają ogromną liczbę witamin Mają ich więcej aniżeli jakiekolwiek inne orzechy.
  • Dostarczają składników odżywczych, które energetyzują, jednocześnie mają dużo białka i zdrowych tłuszczów roślinnych.
pistacja

Orzechy te są bogate w minerały, których nie można znaleźć w innych produktach spożywczych, takich jak miedź, mangan, potas, błonnik, fosfor i magnez.

  • Pistacje pomagają zapobiegać nowotworom i cukrzycy, pomagając w utracie wagi, obniżając poziom cholesterolu i poprawiając funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Kasztany jadalne

  • Kasztany jadalne zawierają błonnik, białka i węglowodany. Świetnie nadają się do diety nie tylko ze względu na swoje właściwości odżywcze, ale także ze względu na ich efekt sytości, jaki powodują.
  • Podobnie jak pistacje, są doskonałym źródłem minerałów, które zapewniają odbudowę komórek ciała i wykazują silne działanie przeciwzapalne.
orzech kasztanowca

Mają również korzystne działanie w przypadku zaburzeń pracy żołądka i jelit, takich jak zapalenie żołądka, wrzody czy biegunka.

  • Poprawiają funkcjonowanie mózgu i podnoszą ogólną sprawność fizyczną.

Orzechy laskowe

  • Są niezastąpionym źródłem witamin A, B i C, potasu, wapnia, magnezu, fosforu i flawonoidów. Orzechy laskowe poprawiają krążenie krwi i pomagają w odżywianiu naszego mózgu.
  • Mają zdrowe tłuszcze roślinne, które pomagają kontrolować poziom złego cholesterolu, jednocześnie zwiększając poziom dobrego cholesterolu.
orzechy leszczyny

Orzechy laskowe zawierają białko roślinne, które dostarcza nam energii i poprawia sprawność umysłową. Białko naprawia komórki kości i mięśni, a także innych uszkodzonych narządów ciała.

  • Ponieważ są one bogate w kalorie, powinieneś spożywać je z umiarem, jeśli chcesz uniknąć przyrostu tkanki tłuszczowej.

Orzeszki piniowe

  • Dzięki zawartości witaminy E i cynku orzeszki Pini doskonale nadają się do leczenia chorób układu krążenia.
  • Dostarczają znacznych ilości błonnika, co pomaga sprawnie funkcjonować naszym jelitom.
Orzechy pini
  • Orzechy sosnowe są jednocześnie bardzo bogate w cynk, co czyni je wspaniałym dodatkiem dla utrzymania dobrej płodności, zwłaszcza dla mężczyzn.
  • Pomagają naturalnie wzmocnić układ odpornościowy.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Institut Danone., R., Salas Salvadó, J., & Rodrigo-Provedo, L. (2002). Alimentación nutrición y salud. ANS. Alimentación, nutrición y salud, ISSN 1136-4815, Vol. 9, No. 2, 2002, págs. 51-58.
  • Piernas, C., & Popkin, B. M. (2010). Trends in snacking among U.S. children. Health Affairs. https://doi.org/10.1377/hlthaff.2009.0666
  • Casas-Agustench, P., Bulló, M., & Salas-Salvadó, J. (2010). Nuts, inflammation and insulin resistance. Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1016/j.febslet.2007.11.057

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.