Sukces należy do niezłomnych - 10 przykładów

Boisz się porażki? Przeczytaj o tych 10 niezwykłych osobach, których porażka nie powstrzymała przed osiągnięciem sukcesu i czerp z nich inspirację.
Sukces należy do niezłomnych - 10 przykładów
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Sukces czasem każe o siebie walczyć lub długo na siebie czekać. Zanim go osiągniesz, prawdopodobnie czeka cię mnóstwo mniejszych lub większych porażek. Kiedy przychodzą trudne momenty, niejednokrotnie tracimy motywację do działania.

W takich chwilach warto jednak pamiętać, że sukces można osiągnąć tylko dzięki wytrwałości. Najlepszym dowodem na to są opisane w poniższym artykule sławne osoby, które nie poddały się mimo przeciwności losu.

Oni potrafili zawalczyć o sukces

1. Walt Disney

walt disney

Walt Disney jest znany wszystkim jako jeden z najlepszych producentów filmowych filmowych wszech czasów. Jednak nie zawsze był on doceniany za swój talent.

Disney pracował w młodości jako rysownik tworzący dla pewnej gazety, skąd zwolniono go za “brak wyobraźni i ciekawych pomysłów”.

Dopiero po sukcesie, jaki odniósł pierwszy film Disneya, Królewna Śnieżka, jego talent został zauważony.

Od tego momentu kariera Disneya zaczęła się rozwijać w niesamowicie szybkim tempie, ale dotarcie do tego punktu kosztowało go wiele pracy i wyrzeczeń.

2. Albert Einstein

Pewnie mało kto mógłby przypuszczać, że geniusz pokroju Alberta Einsteina musiał walczyć o to, aby doceniono jego talent.

Prawda jest jednak taka, że rówieśnicy i nauczyciele Einsteina byli wręcz przekonani o tym, że był on opóźniony w rozwoju ponieważ był inny niż wszyscy i miał całkiem odmienny sposób myślenia.

Co więcej, Einstein nie mówił aż do 4 roku życia, a zaczął czytać dopiero w wieku 7 lat.

Jednak ten “opóźniony chłopiec” zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki dzięki takim odkryciom, jak:

  • Ogólna teoria względności
  • Szczególna teoria względności
  • Równoważność masy i energii
  • Efekt fotoelektryczny
  • Ruchy Browna

3. Karol Darwin

karol darwin

Darwin nie był najlepszym uczniem i nie szło mu zbyt dobrze w szkole. Nawet kiedy już rozpoczął studia na wydziale medycyny, porzucił je aby zostać studentem teologii.

Dzięki takiej właśnie ścieżce odkrył swoje prawdziwe powołanie w badaniu środowiska naturalnego. Wiele lat później stworzył podstawy teorii ewolucji w drodze selekcji naturalnej.

4. Tomasz Edison

Zanim Tomasz Edison stworzył pierwszą żarówkę, podjął ponad tysiąc nieudanych prób. Po tak wielu niepowodzeniach jego studenci zaczęli pytać czy się nie zniechęcił do dalszej pracy nad wynalazkiem.

Edison odpowiadał jednak, że po każdej takiej próbie odkrywał kolejny powód, dlaczego żarówka nie działała. “To nie były niepowodzenia. Po prostu znalazłem tysiąc sposobów, które nie działały”.

Dzięki jego pasji i wytrwałości możemy dziś cieszyć się takimi wynalazkami, jak:

  • Żarówka
  • Mikrofon
  • Gramofon
  • Film

5. Oprah Winfrey

Wszyscy znają jej nazwisko, ale niewiele osób wie, że ta słynna dziennikarka miała niezwykle trudne dzieciństwo.

Żyła w biedzie i została wykorzystana seksualnie. Kiedy zaczęła pracować jako reporter, jej szefowie stwierdzili, że nie nadaje się do telewizji. Po tym, jak została zwolniona, nie poddała się i została najsłynniejszą kobietą w historii amerykańskiej telewizji.

Dziś zna ją cały świat, a sama Oprah Winfrey prowadzi kilka firm i własny talk show, do którego chętnie przychodzą bardzo ważne osobistości.

6. Vincent Van Gogh

Jego kariera artystyczna z pewnością nie opiewała w sukcesy. Van Gogh za życia sprzedał tylko jeden obraz i to swojemu przyjacielowi. Odczuwał on jednak potrzebę tworzenia i namalował niemal 800 obrazów.

Talent Van Gogha doceniono dopiero po jego śmierci. Niestety nie dożył momentu, w którym został uznany za światowej klasy malarza.

7. Stephen King

Stephen King był tak niezadowolony ze swojej pierwszej książki, “Carrie”, że wyrzucił ją do śmieci. Jego żona jednak zachowała powieść i to dzięki niej historia ujrzała światło dzienne, a pisarz zyskał sławę.

Dziś książki Stephena Kinga sprzedają się w milionowych nakładach, a “Carrie” jest już kultowym horrorem.

8. J.K. Rowling

jk rowling

Autorce Harry’ego Pottera nie zawsze się powodziło w życiu. Nie udało jej się odnieść sukcesu w dziennikarstwie, samotnie wychowywała córkę i była na zasiłku.

Tak naprawdę Rowling żyła w biedzie dopóki nie opublikowała w 1997 r. pierwszej książki. Teraz jest jedną z najbogatszych i najsławniejszych kobiet na świecie.

9. Winston Churchill

Churchill niezbyt dobrze się uczył i rzucił szkołę po ukończeniu szóstej klasy. Kiepsko mu się również wiodło na zajmowanych kolejno publicznych stanowiskach.

Jednak w wieku 62 lat został premierem Wielkiej Brytanii, co jest osiągnięciem, jakim bardzo niewiele osób może się pochwalić.

10. Steven Spielberg

steven spielberg

Spielberg nie został przyjęty do szkoły filmowej w Południowej Kalifornii. Co więcej, startował tam trzykrotnie, ale za każdym razem bez powodzenia.

Postanowił zatem rozpocząć studia na tym samym kierunku, ale na innej uczelni. Studia te jednak nie przypadły mu do gustu i zajął się reżyserią, ale odnosił początkowo wątpliwe sukcesy.

Z czasem Spielberg stał się jednym z najsławniejszych reżyserów świata. Obecnie jego filmy są hitami, a jego nazwisko jest znane niemal wszędzie.

Jak widzisz, trudne początki wcale nie oznaczają, że nie jest ci pisany sukces. Musisz jednak udowodnić sobie, że twój cel jest na tyle ważny, że żadna porażka nie zniechęci cię do walki o niego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.