Spokój i pozytywne myślenie – 5 porad

· Sierpień 25, 2016
Dobrze jest nauczyć się patrzenia na pewne wydarzenia z dystansu. Dzięki temu stajemy się bardziej obiektywni i łatwiej jest nam znaleźć rozwiązanie danego problemu. Zrelaksuj się i myśl pozytywnie, to klucz do sukcesu.

Spokój i pozytywne myślenie to podstawa szczęśliwego życia i skutecznego radzenia sobie z problemami. Nie daj się negatywnym myślom i toksycznym emocjom, takim jak stres czy poczucie winy. Naucz się patrzeć na każdą sytuację z dystansu, który pozwoli Ci znaleźć rozwiązanie każdego problemu.

Negatywne myśli potrafią skutecznie odebrać nam radość z życia i powstrzymywać nas przed działaniem. Wtedy z pomocą przychodzi nam dystans i spokój, dzięki którym krok po kroku zapanujesz nad sytuacją. Chcesz nauczyć się radzić sobie ze swoimi emocjami? Przeczytaj ten artykuł i poznaj 5 zasad, które pomogą Ci osiągnąć ten cel.

Jesteśmy tylko ludźmi, a nie robotami pozbawionymi uczuć, więc od czasu do czasu każdemu z nas zdarza się chwila zwątpienia czy załamania. Trudno nam wówczas myśleć racjonalnie i zapanować nad naszymi emocjami.

Właśnie dlatego warto zajrzeć wgłąb siebie i nauczyć się w kilku prostych krokach uspokoić swój umysł i dać sobie chwilę wytchnienia. Nie zawsze jest to proste, ale uwierz, że pozytywne nastawienie i spokój to klucze do szczęśliwego życia.

Każdą negatywną emocję można bowiem wykorzystać, by stała się naszą siłą, a nie słabością. Podążaj za 5 zasadami opisanymi poniżej, a łatwiej będzie Ci zachować pozytywne myślenie.

1. Oczyść swój umysł i zachowaj spokój

Myśli

Kiedy w Twojej głowie kotłują się setki myśli, bardzo trudno jest zachować spokój i znaleźć rozwiązanie jakiegokolwiek problemu. Chaos, który panuje wówczas w naszych myślach, sprawia, że czujemy się przytłoczeni i zniechęceni do działania.

Życie bywa kapryśne i nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć trudnych i kłopotliwych sytuacji. Właśnie dlatego umiejętność oczyszczenia swojego umysłu z negatywnych emocji jest niezwykle ważna i pomocna w trudniejszych chwilach.

Kiedy czujesz, że przestajesz panować nad swoim życiem, poświęć kilka minut na przemyślenia, a nawet medytacjęCzasami wystarczy kilkadziesiąt sekund, by spokój wypełnił całe nasze ciało i umysł. Możemy wtedy zacząć od nowa, spojrzeć na sytuację obiektywnie i podjąć najsensowniejsze decyzje.

2. Nie narzekaj

Nieustannie narzekając nie szukasz konstruktywnego wyjścia z sytuacji, tylko pogrążasz się w swoich negatywnych myślach i emocjach. Brak optymizmu znacznie utrudnia rozwiązywanie problemów, ponieważ zamiast skupić się na poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące nas pytania, wątpimy, czy ma to jakikolwiek sens.

Zamiast narzekać, zaakceptuj swoją sytuację i odważnie staw jej czoła. Każdemu z nas przydarzają się gorsze chwile, ale pozytywne nastawienie i spokój pomagają wyjść obronną ręką z niemal każdej opresji.

3. Naucz się wyrażać siebie

Nie ma lepszej terapii niż poznawanie samego siebie w kreatywny sposób. Rysując, malując, pisząc czy śpiewając możesz wyrazić siebie i spojrzeć na swoje życie z zupełnie innej perspektywy. To doskonały sposób, by oczyścić umysł i odzyskać spokój i równowagę.

Zajęcia wyzwalające kreatywność są nie tylko przyjemne, ale i korzystne dla Twojego zdrowia psychicznego. Dzięki nim nauczysz się nazywać i przetwarzać swoje emocje. W dodatku skutecznie zwalczysz nudę i rutynę, tym samym odzyskując władzę nad swoim czasem.

4. Przygotuj listę swoich priorytetów

Czy negatywne emocje przytłoczyły Cię na tyle, że nie pamiętasz już, co kiedyś motywowało Cię do działania? Czasami stres i rutyna sprawiają, że przestajemy cieszyć się życiem i wpadamy w błędne koło pełne szkodliwych nawyków i smutku.

Aby tego uniknąć, skup się na dobrych rzeczach, które Cię otaczają. Przygotuj listę swoich priorytetów i rzeczy, za które jesteś wdzięczna. Szczęście bardzo często jest na wyciągnięcie ręki, trzeba je tylko zauważyć.

5. Zabierz swoje myśli na spacer

Spacer po górach

Często, by odzyskać spokój, potrzebny nam jest dystans – nie tylko emocjonalny, ale i fizyczny. Właśnie dlatego skutecznym sposobem walki z negatywnymi emocjami i toksycznymi osobami, które nas otaczają, jest spontaniczny spacer. Pomaga on strząsnąć z siebie złe myśli i odciąć się od rzeczy i ludzi, którzy pogarszają nasze samopoczucie.

Kiedy czujesz się przytłoczona i zagubiona, nie wahaj się – idź na spacer. Będąc sam na sam z własnymi myślami, łatwiej będzie Ci je poukładać i poszukać rozwiązania.

Stosując tych kilka prostych zasad przejmiesz kontrolę nad własnym życiem i własnymi emocjami. Dodatkowo możesz także wypróbować techniki relaksacyjne i oddechowe, które w mgnieniu oka przywrócą Ci spokój i pomogą Ci stawić czoła każdej sytuacji.