Spokój i pozytywne myślenie - 5 porad

Naucz się patrzeć na pewne wydarzenia z dystansu. Dzięki temu staniesz się bardziej obiektywny i szybciej znajdziesz rozwiązanie swoich problemów. Zrelaksuj się i myśl pozytywnie, to klucz do sukcesu.
Spokój i pozytywne myślenie - 5 porad

Ostatnia aktualizacja: 04 czerwca, 2019

Spokój i pozytywne myślenie to podstawa szczęśliwego życia i skutecznego radzenia sobie z problemami. Nie daj się negatywnym myślom i toksycznym emocjom, takim jak stres i poczucie winy. Naucz się patrzeć na każdą sytuację z dystansem.

Negatywne myśli potrafią skutecznie odebrać radość z życia i powstrzymać przed działaniem. W takich momentach pomocny jest dystans i spokój, dzięki którym krok po kroku można zapanować nad sytuacją. Chcesz nauczyć się radzić sobie ze swoimi emocjami? Przeczytaj ten artykuł i poznaj 5 zasad, które pomogą Ci osiągnąć ten cel.

Jesteśmy tylko ludźmi, a nie robotami pozbawionymi uczuć, więc od czasu do czasu każdemu z nas zdarza się chwila zwątpienia czy załamania. Trudno nam wówczas myśleć racjonalnie i zapanować nad emocjami.

Właśnie dlatego warto zajrzeć wgłąb siebie, uspokoić swój umysł i dać sobie chwilę wytchnienia. Nie zawsze jest to proste, ale uwierz, że pozytywne nastawienie i spokój to klucze do szczęśliwego życia. Przeczytaj 5 zasad opisanych poniżej, a łatwiej będzie Ci zachować pozytywne myślenie.

Przeczytaj również artykuł: Spokój wewnętrzny i czysty umysł w 5 krokach

1. Oczyść swój umysł i zachowaj spokój

spokój umysłu

Kiedy w Twojej głowie kotłują się setki myśli, bardzo trudno zachować spokój i znaleźć rozwiązanie jakiegokolwiek problemu. Chaos, który wówczas panuje w myślach, sprawia, że czujesz się przytłoczenie i zniechęcenie do działania.

Życie bywa kapryśne i nie zawsze można uniknąć trudnych i kłopotliwych sytuacji. Właśnie dlatego umiejętność oczyszczenia umysłu z negatywnych emocji jest niezwykle ważna i pomaga w trudniejszych chwilach.

Kiedy czujesz, że przestajesz panować nad swoim życiem, poświęć kilka minut na przemyślenia, a nawet medytację.

Czasami wystarczy kilkadziesiąt sekund, by spokój wypełnił całe ciało i umysł. Można wtedy zacząć od nowa, spojrzeć na sytuację obiektywnie i podjąć najsensowniejsze decyzje.

2. Nie narzekaj

Nieustannie narzekając, nie szukasz konstruktywnego wyjścia z sytuacji, tylko pogrążasz się w negatywnych myślach i emocjach. Brak optymizmu znacznie utrudnia rozwiązywanie problemów, ponieważ nie pozwala skupić się na odpowiedziach na nurtujące pytania, pojawiają się za to wątpliwości.

Zamiast narzekać, zaakceptuj swoją sytuację i odważnie staw jej czoła. Każdemu przydarzają się gorsze chwile, ale pozytywne nastawienie i spokój pomagają wyjść obronną ręką z niemal każdej opresji.

3. Naucz się wyrażać siebie

Nie ma lepszej terapii niż poznawanie samego siebie w kreatywny sposób. Rysując, malując, pisząc czy śpiewając, możesz wyrazić siebie i spojrzeć na swoje życie z zupełnie innej perspektywy. To także doskonały sposób na oczyszczenie umysłu i odzyskanie spokoju i równowagi.

Zajęcia wyzwalające kreatywność są nie tylko przyjemne, lecz także korzystne dla zdrowia psychicznego. Dzięki nim nauczysz się nazywać i przetwarzać swoje emocje. W dodatku skutecznie zwalczysz nudę i rutynę, tym samym odzyskując władzę nad swoim czasem.

4. Przygotuj listę swoich priorytetów

Czy negatywne emocje przytłoczyły Cię na tyle, że nie pamiętasz już, co kiedyś motywowało Cię do działania?

Stres i rutyna sprawiają, że przestajemy cieszyć się życiem i wpadamy w błędne koło pełne szkodliwych nawyków i smutku.

Aby tego uniknąć, skup się na dobrych rzeczach, które Cię otaczają. Przygotuj listę swoich priorytetów i rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Szczęście bardzo często jest na wyciągnięcie ręki, trzeba je tylko zauważyć.

Polecamy również artykuł: 5 prostych sposobów na lepsze samopoczucie

5. Zabierz swoje myśli na spacer

osiągnij spokój poprzez spacer po górach

Często do odzyskania spokoju potrzeba dystansu, nie tylko emocjonalnego, lecz także fizycznego. Właśnie dlatego skutecznym sposobem walki z negatywnymi emocjami i toksycznymi osobami, które nas otaczają, jest spontaniczny spacer. Pomaga on wyeliminować złe myśli i odciąć się od rzeczy i ludzi, którzy pogarszają nasze samopoczucie.

Kiedy czujesz się przytłoczony i zagubiony, nie wahaj się – idź na spacer. Będąc sam na sam z własnymi myślami, łatwiej będzie Ci je poukładać i poszukać rozwiązania.

Stosując tych kilka prostych zasad przejmiesz kontrolę nad własnym życiem i własnymi emocjami. Możesz także wypróbować techniki relaksacyjne i oddechowe, które w mgnieniu oka przywrócą Ci spokój i pomogą Ci stawić czoła każdej sytuacji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.