Spokój wewnętrzny i czysty umysł w 5 krokach

Początkowo może się to wydawać dość trudne, jednak warto nauczyć się kontrolować swój umysł na tyle, by wreszcie wyciszyć nadmiar myśli i odnaleźć wewnętrzny spokój.
Spokój wewnętrzny i czysty umysł w 5 krokach

Ostatnia aktualizacja: 01 listopada, 2016

Spokój wewnętrzny to niezwykle trudny do osiągnięcia stan, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy z każdej strony atakują nas setki informacji, a każdą cząstkę naszego umysłu zajmuje inne zmartwienie.

Mimo wszystko warto jednak zawalczyć o to, by raz na jakiś czas umieć się wyłączyć i oczyścić swoją głowę na tyle, by móc prawdziwie odpocząć. Wiele osób mylnie uważa, że skoro ich umysł jest ciągle na najwyższych obrotach, to jest to synonimem ogromnej produktywności i inteligencji.

Niestety, mimo że czasami takie ukierunkowanie wewnętrznej energii rzeczywiście świadczy o potrzebie nauki, w wielu przypadkach jest jedynie objawem wewnętrznego chaosu i bałaganu. Naszemu umysłowi jednak także potrzebny jest spokój.

Umysł, któremu nie dajemy ani chwili wytchnienia, pogrąża się w chaosie, negatywnych emocjach i gubi się nawet w najprostszych sprawach. Często powtarza się, że naszym najgorszym wrogiem jest ten, którego stworzymy we własnej podświadomości i jest to w zupełności prawda.

W dzisiejszym artykule nie chcemy jednak obwiniać samych siebie za to, że pozwalamy sobie na taki informacyjny chaos i pracujemy bez wytchnienia. Wato bowiem wspomnieć także o innych czynnikach, które się do tego przyczyniają, a jednym z nich jest stres.

Aby nie były to puste słowa, poniżej znajdziesz kilka sugestii, jak oczyścić umysł i uzyskać wewnętrzny spokój. Kluczem do sukcesu będzie siła woli.

Wzburzone fale Twojego umysłu

Jedną z najlepiej znanych książek opisujących problem wewnętrznego chaosu ściśle powiązanego z rozwojem depresji jest ,,Niespokojny umysł” autorstwa Kay Redfield Jamison, amerykańskiej psycholog klinicznej z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore. W tej niezwykle ciekawej pozycji Jamison pisze tak:

Już jako mała dziewczynka, nie byłam zbyt stabilna emocjonalnie. Przez cały okres dorastania towarzyszył mi smutek i nawet, gdy zaczęłam już swoje dorosłe zawodowe życie, ciągle wpadałam w błędne koło strachu, niepewności i chaosu umysłowego, które ledwo pozwalało mi normalnie funkcjonować.

Jeśli w tych krótkich prostych słowach odnajdujesz także siebie, może to oznaczać, że sama również potrzebujesz oczyścić swój umysł i przywrócić sobie wewnętrzny spokój. Poniżej znajdziesz 5 sposobów, jak to osiągnąć.

Zachód słońca

1. Uwolnij się i zyskaj wewnętrzny spokój

Ciężar wątpliwości i lęku dźwigasz na swoich barkach, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jeśli tylko uświadomisz sobie, co i dlaczego ogranicza i krępuje Twoje ruchy, wówczas łatwiej będzie Ci pokonać ten problem.

 • W otoczeniu każdego z nas obecne są osoby, które obdzierają nas z energii i pozytywnych emocji. Nie pozwól im na to!
 • Zastanów się nad listą swoich priorytetów i skup się na tym, co naprawdę ważne i korzystne dla Ciebie.
 • Zrozum, że bardzo często ,,mniej znaczy więcej”.

2. Zatrzymaj się na chwilę, odetchnij i wycisz się

Przeszłości nie da się zmienić, a przyszłość jeszcze nie nadeszła. Skup się więc na tym, co jest tu i teraz. Poświęć swoją uwagę na to, na co masz wpływ. Odnajdź się w momencie i miejscu, w którym jesteś, nie zerkając za siebie i nie wyglądając zanadto naprzód.

 • Zatrzymaj się na chwilę i weź głęboki oddech. Wytrzymaj kilka sekund, a następnie głośno wypuść powietrze.
 • To bardzo proste ćwiczenie, ale niezwykle oczyszczające, pozwalające uporządkować myśli i emocje. Dostarczając tlen do swojego umysłu, uspokoisz się i wyciszysz.
 • Aby zapanować nad umysłem, trzeba nauczyć się także panować nad ciałem. Poczuj, że te dwa wymiary są jednością, tworzącą Ciebie jako całość.
 • Zapytaj samą siebie, czego chcesz od życia, czego poszukujesz, o czym marzysz i gdzie zmierzasz.

Wykonuj takie ćwiczenia codziennie, najlepiej tuż po przebudzeniu. Zobaczysz, że pomogą Ci osiągnąć spokój i wyciszyć umysł.

Pączek

3. Zbuduj swoją strefę komfortu

Umysł obciążony zbyt dużą ilością informacji staje się niezwykle chłonny i przyjmuje na siebie także zmartwienia i lęki z otoczenia. Taka ilość negatywnych emocji zaburza Twój wewnętrzny spokój i sprawia, że czujesz się słaba i bezradna. To toksyczna kombinacja.

Właśnie dlatego czas postawić wyraźne granice i stworzyć swoją własną bezpieczną przystań, swego rodzaju strefę komfortu.

 • Zdystansuj się od ludzi i rzeczy, które zaburzają Twoją równowagę. Nie potrzebujesz wokół siebie osób, które skupione na własnych celach niszczą Ciebie.
 • Zbuduj wokół siebie mur, który uchroni Cię przed burzami i niepokojem.
 • Nie dopuszczaj do siebie osób, które Cię nie szanują. Możesz im wybaczyć, ale im nie ufaj.

4. Cisza koi nerwy

Cisza to niezwykłe lekarstwo na stres i emocjonalny chaos. Poświęć co najmniej półtorej, a nawet dwie godziny codziennie na zanurzenie się w kompletnej ciszy.

 • Taki moment wytchnienia pozwala przywrócić wewnętrzny spokój i pomaga połączyć się z samą sobą. Dzięki temu odkryjesz swoje pragnienia i oczyścisz umysł.
 • Nieustannie zamartwiając się i skacząc myślami z jednego problemu na drugi, mamy tendencję do zapominania o tym, co naprawdę ważne. Przypomnij sobie, jak wartościową osobą jesteś i zacznij o to dbać.
 • Zrelaksuj się w absolutnej ciszy i wyłącz swoje lęki. Niech otoczy się atmosfera satysfakcji, wewnętrznego spokoju i równowagi pomiędzy sercem a umysłem.
Medytacja

5. Naucz się dziękować

Jest to prawdopodobnie najtrudniejszy krok, który należy wykonać, by osiągnąć wewnętrzny spokój. Zrelaksuj się i weź pod rozwagę kilka następujących myśli:

 • Wprawdzie wymaga to sporej odwagi i determinacji, ale nie bój się zdystansować od osób, które Cię nie kochają, a tylko sprawiają Ci ból.
 • Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, pozwól sobie na zmianę. Wyłącz na chwilę emocje i przypomnij sobie, co jest dla Ciebie ważne i jaką sama masz wartość.
 • Dziękuj i bądź wdzięczna za małe rzeczy, które Cię otaczają. Ciesz się tym, co masz, bo być może przeoczyłaś coś naprawdę ważnego.
 • Ciesz się ze swojego zdrowia, otaczających Cię dobrych ludzi.
 • Naucz się dziękować za każdy nowy dzień. Witaj go z otwartymi ramionami, gdyż jest on szansą na nowe otwarcie i wykonanie kolejnego kroku w drodze do celu.

Zapamiętaj te trzy słowa klucze: szczęście, spokój, równowaga.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.