Zespół złamanego serca – 3 rzeczy do rozważenia.

· Październik 18, 2016
Zespół złamanego serca występuje częściej u kobiet po menopauzie, niepalących, oraz tych u których poziom cholesterolu, cukru i stres są na normalnym poziomie. Jest on wywoływany przez silny czynnik emocjonalny.

Zespół złamanego serca po raz pierwszy został opisany w 1990 roku. Do tego czasu wiele symptomów było źle rozumianych, aż do momentu w którym zdano sobie sprawę, iż jest to choroba serca związana z emocjami.

Jest on znany, również jako zespół takotsubo i w 85% przypadków jest on wywoływany przez silne zdarzenie emocjonalne lub przez duży stres. Uczucie, że nasze serce cierpi pojawia się w minuty lub godziny po zdarzeniu, które je spowodowało.

Należy pamiętać, że zespół złamanego serca jest schorzeniem bardzo popularnym wśród kobiet i mimo, że nie zagraża życiu. Może on wymagać spędzeniu kilku dni na oddziale intensywnej terapii. Większość pacjentów wraca jednak do zdrowia.

Powinien być on traktowany jako „sygnał ostrzegawczy”, wysyłany przez serce, które połączone jest z naszymi emocjami i psychologiczną presją otoczenia, mówiący że coś jest nie tak. W dzisiejszym artykule chcemy się z wami podzielić trzema faktami, mówiącymi czym tak na prawdę jest zespół złamanego serca.

Zespół złamanego serca a zawał mięśnia sercowego: podobieństwa i różnice.

Zespół złamanego serca lub zespół takotsubo pojawia się nagle i jest nieprzewidywalny, nie dając żadnych znaków ostrzegawczych.

Objawy zazwyczaj obejmują:

 • Ostry ból w klatce piersiowej
 • Trudności w oddychaniu (krótki oddech i duszności)
 • Większość pacjentów przybywa na pogotowie przekonanych, że maja atak serca.
 • Wyniki badań i to zarówno testy biochemiczne jak i elektrokardiogram wykazują bardzo podobne wyniki do tych przy ataku serca.
Ból w klatce piersiowej

Jednak tętnice wieńcowe u tych pacjentów są zdrowe i nie wykazują żadnych zmian. Jest to jedną z pierwszych wskazówek umożliwiających nam odróżnienie tego schorzenia od zawału serca.

Ważne abyśmy pamiętali, że nawet lekarze na ostrym dyżurze mają trudności z poprawnym zdiagnozowaniem syndromu złamanego serca i najczęściej zalecają pełny monitoring pacjentów na oddziale intensywnej terapii.

Kardiolodzy, z drugiej strony mówią że najlepszym sposobem zdiagnozowania zespołu złamanego serca jest wykonanie zdjęć rentgenowskich.

Jest tak, ponieważ lewa komora wykazuje zazwyczaj niewielkie zmiany w wyniku tego zaburzenia.

Czym tak na prawdę jest zespół złamanego serca?

Zespół złamanego serca jest kardiomiopatią, która jest wyzwalany przez stres, z powodów, które nie są jeszcze dobrze znane.

Po raz pierwszy choroba została opisana w Japonii, a jej nazwa pochodzi od rodzaju sprzętu rybackiego:  Tako-tsubo, który jest zakrzywiony z wąską szyjką. Serce pacjenta cierpiącego na tę chorobę przybiera czasowo podobny kształt.

Przyczyną tego zjawiska występującego w naszym organizmie może być kilka następujących powodów:

 • Po silnym bodźcu emocjonalnym, otrzymaniu złych wiadomości, intensywnym rozczarowaniu, lub w sytuacji bardzo silnego stresu nasze serce odczuwa niewielką zmianę w lewej komorze.
 • Ta zmiana struktury serca jest wynikiem nadmiernego uwalniania katecholaminy, która jest podobna do adrenaliny z tym jednak wyjątkiem, że w wysokich dawkach ma działanie toksyczne dla serca.
 • Cierpisz na kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy, pocenie się, wzrost ciśnienia krwi…
 • Wszystkie te biochemiczne oddziaływania zmuszają mięsień sercowy do zmiany, jednak zmian ta jest tymczasowa.
 • Śmiertelność jest bardzo niska i wynosi zaledwie pięć procent. Ludzie, którzy cierpią z powodu większej liczby powikłań często już wcześniej mieli jakieś schorzenia lub są w bardzo zaawansowanym wieku.
 • Najczęściej zdarza się, że pacjent spędza kilka dni w szpitalu i w kilka tygodni po wyjściu w pełni odzyskuje siły.
Ból w klatce piersiowej

Kobieta a zespół złamanego serca.

Liczne badania dotyczące zespołu złamanego serca pokazują, że występuje on częściej u kobiet w wieku od 50 do 65 lat.

Częstotliwość występowania u mężczyzn tego zespołu nie przekracza 10%, dlatego warto pamiętać o:

 • Według „Spanish Heart Foundation,” kobiety są bardziej narażone na zachorowanie na zespół złamanego serca, gdy są w wieku po-menopauzalnym, niepalące z prawidłowym poziomem cholesterolu, stresu i cukru.
 • Najczęściej są to kobiety, które prowadzą aktywny tryb życia i nagle doświadczają intensywnego bodźca emocjonalnego, takiego jak: śmierć członka rodziny, diagnoza poważnej choroby, problemy emocjonalne, bardzo stresująca sytuacja rodzinna …
 • Lekarze przypominają nam o potrzebie, gdy tylko jest to możliwe, abyśmy starali się jak najszybciej poradzić sobie z wszelkimi przeciwnościami losu.
Wschód słońca

Choć wydaje się to łatwiejsze do powiedzenia niż do zrobienia, to niesłychanie ważne jest abyśmy nie pozwalali emocjom przejąć kontroli nad naszym życiem. To wtedy właśnie nasz mózg uwalnia szkodliwe katecholaminy, które bezpośrednio wpływają na prace serca. Ważne aby mieć to na uwadze.