Szczęście i jego źródło: dobrzy i źli ludzie

· Sierpień 4, 2016

Szczęście… zapewne podobnie jak większość ludzi uważasz, że zarówno dawanie, jak i otrzymywanie go od innych jest tak samo ważne.

Musimy jednak nauczyć się umiejętności zdystansowania się od osób, wśród których czujemy się niekomfortowo i odwzajemniać uczucia, gdy mamy do czynienia z kimś, z kim przebywanie gwarantuje nam dobre samopoczucie.

Mamy zamiar zacząć od stwierdzenia, że nikt i nic nie jest dobre, ani złe. Nie ma także żadnych instrumentów naukowych pozwalających zmierzyć szczęście, dobro lub zło.

Ale jedno stwierdzenie bez żadnej wątpliwości jest prawdziwe: każdy z nas wie, czym jest pozytywna i negatywna energia, którą przekazują nam niektóre osoby i jak one wpływają na nasze wzajemne relacje.

Ośmiornica wychodząca z drzwi

Czasami ludzie działają w swoim własnym interesie. A kiedy zaczną umieszczać siebie na pierwszym miejscu listy priorytetów, nie zważając zupełnie na szczęście innych osób, mogą stać się agresywni i zwodniczy – w takim przypadku można śmiało powiedzieć, że dana osoba ma negatywny wpływ na swoje otoczenie.

Są to osoby, które będą Cię na okrągło pouczać i dawać Ci cenne w ich mniemaniu rady. Wszyscy znamy takich ludzi ze swojego otoczenia, jednak przeważająca większość z nich ma na celu podanie Ci pomocnej ręki i wskazać jakieś dobre ich zdaniem rozwiązanie różnych nękających Cię problemów.

Takie osoby rozumieją doskonale, czym jest wzajemny szacunek i przynoszą tym samym szczęście. Niestety są także tacy, którzy będą Cię na okrągło zachęcać do robienia rzeczy, które zapewnią pożytek im samym, bez zważania na Twoją osobę. I takich właśnie należy unikać.

Twoje szczęście ma nie po drodze z ludźmi dającymi Ci bezustannie nieprzydatne rady

Być może czytając ten artykuł zdarzyło Ci się już pomyśleć o konkretnych osobach, które odegrały ważną rolę w Twoim życiu w mniej lub bardziej odległej przeszłości.

Ale też powinieneś poświęcić krótką chwilę na refleksję i zadanie sobie pytania, czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się skrzywdzić kogoś innego w sposób bezpośredni lub też pośrednio wpływając na szczęście w jego życiu. Pamiętaj także o tym, że:

  • Nie jesteś zobowiązany do porozumienia się z każdym bez wyjątku. Czasami może Ci się zdarzyć sprawienie zawodu osobom z Twojego otoczenia. Jest to normalna sytuacja w życiu każdego człowieka.
  • Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w sytuacji, w której zostaniesz zmuszony do podjęcia decyzji, co do której wiesz doskonale, że w ten czy w inny sposób, będzie miała przykre konsekwencje dla innej osoby, powinieneś dokładnie uzasadnić, dlaczego właśnie takie rozwiązanie wybierasz.
  • Przykładem tego typu sytuacji może być zakończenie związku, w którym szczęście nie znajduje do Ciebie drogi, bo przykładowo po prostu zdałeś sobie sprawę z tego, że tak naprawdę nie kochasz tej drugiej osoby.
  • Niektóre decyzje należy podejmować nawet mając świadomość tego, że mogą być one niekorzystne dla kogoś innego w przyszłości.
  • Przykładem takiej sytuacji może być uparte tkwienie w związku, co do którego wiesz doskonale, że nie ma on żadnej przyszłości, nie wiąże się z nim szczęście żadnej ze stron, a jedynie tylko pogłębiające się cierpienie.

Ogólnie rzecz biorąc musisz pamiętać o tym, że każdy z nas w tym, czy w innym momencie swojego życia jest w stanie zachować się w taki sposób, który inni mogą odebrać negatywnie. Każda sytuacja ma swoje różne strony, odcienie, stopnie i poziomy.

  • Niektóre osoby po prostu nigdy nie przestaną zachowywać się tak, jak właśnie w tym danym momencie w ich życiu. Tacy ludzie zawsze starają się zaspokoić swoje własne potrzeby, nie oglądając się przy tym na potrzeby innych.
  • Jest to typ osobowości, dla którego nadrzędnym celem w życiu jest własne szczęście, żyją więc w taki sposób, który niekiedy może krzywdzić ludzi. Jeśli spotkasz takie osoby na swojej drodze, to po prostu należy pozwolić im odejść z Twojego życia codziennego życia, a zwłaszcza uwolnić od nich swój umysł.

Jeśli tego nie zrobisz, to zawsze będziesz więźniem ich postępowania i sposobu myślenia.

Kobieta z różą

Są też tacy ludzie, którzy po prostu nie wiedzą, jak należy tworzyć i dbać o pozytywne relacje zapewniające szczęście zarówno im samym, jak i osobom z ich otoczenia. Brakuje im po prostu dojrzałości zarówno osobistej, jak i emocjonalnej.

Nie znają takich pojęć jak szacunek i empatia, często także nie są świadomi konsekwencji swoich słów i czynów.

Spójrz na te chwile nie jako na dramaty lub błędy, które mogą zmieniać Twoje życie. Postaraj się potraktować je jako lekcje, które pomogą Ci pokonywać kolejne dni w życiu z większą ufnością we własne siły oraz z większym spokojem.

Prostolinijne osoby zwykle gwarantują szczęście

Niektórzy dobrzy ludzie są po prostu skromni i prostolinijni. Sprawiają niekiedy wrażenie, jakby mieli w sobie coś magicznego, coś, co nie pozwala im być egoistami albo dwulicowymi, fałszywymi osobami. Jesteśmy pewni, że wiesz o czym mówimy i miałeś w życiu już wielokrotnie do czynienia z takimi osobami.

Nie ma ich niestety na świecie zbyt wiele, ale na szczęście nie ma ku temu potrzeby, ponieważ nawet jedna taka osoba może zupełnie bez żadnego wysiłku spowodować, że w Twoim życiu zagości szczęście.

Wartość odwzajemniania uczuć

Jedną rzeczą, o jakiej warto zawsze pamiętać, jest to, że nic w życiu nie przychodzi za darmo, więc nie warto liczyć na to, że nie będziesz musiał dać czegoś od siebie w zamian.

Jeśli ktoś jest dla Ciebie dobry, traktuj go w ten sam sposób. Tworzycie razem zespół, który trzeba zrównoważyć tak, że nikt nie będzie stratny i nikt nie będzie miał przewagi nad drugą osobą.

Dobry nastrój

Zasady wzajemności wymagają wiedzy na temat tego, jak zrozumieć w pełni drugą osobę. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że ona także zasługuje na szacunek, cenisz ją jako część siebie samego i rozpoznawać prawidłowo wszystko, co ta druga osoba robi dla Ciebie.

A to zawsze prowadzi do tego, że Twoje zachowanie upodobni się do tej drugiej osoby, co oznacza dla siebie same korzyści.

Zaufanie nigdy Cię nie zdradzi, potrafi za to umacniać więzi

Dobrzy ludzie, czyli osoby, które wzbogacają Twoje życie pomagając Ci każdego dnia być lepszym człowiekiem, są w stanie nawiązać bardzo intymną i szczególną więź z Tobą.

  • Takie osoby mogą postrzegać Cię jako porządnego, silnego i rozumnego człowieka, dysponującego wsparciem ludzi, którzy Cię kochają.
  • Osoby, które Cię kochają, nie będą Cię nieustannie osądzać, na siłę zmieniać lub zdradzać Cię. Odnoszą się do Ciebie w ten sam sposób, w jaki myślą o sobie, są pełne empatii i wykazują dojrzałość emocjonalną.

Krótko mówiąc, jeśli chcesz mieć szczęście w życiu, powinieneś skupić się na utrzymywaniu jak najszerszych kontaktów z dobrymi osobami i unikać tych złych. I choć niewątpliwie wydaje Ci się to oczywiste, to nie zapominaj, że od obu tych rodzajów ludzi będziesz w stanie czegoś istotnego się nauczyć.

Szczęście

Unikaj brania na siebie ciężaru, któremu nie jesteś w stanie podołać, a który tylko ogranicza Twój rozwój osobisty. Niech złe rzeczy idą swoją drogą, a Ty ucz się na nich i na swoich błędach, ale wybieraj własną, odrębną ścieżkę w życiu.

Świat jest pełen dobrych ludzi, a jeśli z jakiegoś powodu nie możesz w swoim otoczeniu takiej osoby znaleźć, nie zapomnij o tym, aby próbować stać się jedną z takich osób. Najpierw bądź dobry, a dopiero później najlepszy.