Szczęście i jego źródło: dobrzy i źli ludzie

Jesteśmy od zawsze częścią społeczności, dlatego zdrowe relacje z innymi mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Jeżeli otaczamy się osobami, które wysysają z nas energię, nigdy nie zaznamy szczęścia.
Szczęście i jego źródło: dobrzy i źli ludzie

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2019

Czy tak jak większość ludzi uważasz, że szczęście należy dawać, a także otrzymywać od innych? Musisz nauczyć się potrafić zdystansować się od osób, wśród których czujesz się niekomfortowo oraz odwzajemniać uczucia do osób, z którymi przebywanie gwarantuje Ci dobre samopoczucie.

Nikt i nic nie jest w 100% dobre ani złe. Nie ma także żadnych instrumentów naukowych pozwalających zmierzyć szczęście, dobro lub zło.

Każdy z nas wie, czym jest pozytywna i negatywna energia, którą przekazują nam niektóre osoby i jak wpływają one na nasze wzajemne relacje.

ośmiornica wychodząca z drzwi

Czasami ludzie działają w swoim własnym interesie. A kiedy zaczną umieszczać siebie na pierwszym miejscu listy priorytetów, nie zważając na szczęście innych osób, mogą stać się agresywni i zwodniczy. W takim przypadku można śmiało powiedzieć, że dana osoba ma negatywny wpływ na swoje otoczenie.

Są to osoby, które będą Cię na okrągło pouczać i dawać Ci cenne, w ich mniemaniu, rady. Wszyscy znamy takich ludzi ze swojego otoczenia. Pamiętaj, że przeważająca większość z nich ma na celu podanie Ci pomocnej ręki i wskazanie dobrych rozwiązań różnych problemów.

Takie osoby rozumieją doskonale, czym jest wzajemny szacunek. Niestety są także tacy, którzy będą Cię na okrągło zachęcać do robienia rzeczy, które zapewnią pożytek im samym, bez zważania na Twoją osobę. I właśnie takich osób należy unikać.

Przeczytaj również artykuł: Toksyczna znajomość – trudne relacje

Twoje szczęście ma nie po drodze z ludźmi dającymi Ci nieprzydatne rady

Być może czytając ten artykuł, pomyślałeś o konkretnych osobach, które odegrały ważną rolę w Twoim życiu. Poświęć także chwilę na refleksję i zadaj sobie pytanie: czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się skrzywdzić kogoś innego w sposób bezpośredni lub też pośrednio wpływając na szczęście w jego życiu.

Pamiętaj, że:

  • Nie musisz porozumiewać się z każdym bez wyjątku. Czasami możesz sprawić zawód osobom z Twojego otoczenia. Jest to normalna sytuacja w życiu każdego człowieka.
  • Jeśli kiedykolwiek będziesz musiał podjąć decyzję, która będzie miała przykre konsekwencje dla innej osoby, uzasadnij, dlaczego wybierasz takie rozwiązanie.
  • Przykładem tego typu sytuacji może być zakończenie związku, ponieważ zdałeś sobie sprawę, że tak naprawdę nie kochasz tej drugiej osoby.

Niektóre decyzje należy podejmować, mając świadomość tego, że dla kogoś w przyszłości mogą być niekorzystne.

Pamiętaj, że każdy z nas w pewnym momencie swojego życia może zachować się w sposób, który inni odbiorą negatywnie. Każda sytuacja ma swoje różne strony, odcienie, stopnie i poziomy.

Osoby, których nie potrzebujesz

  • Niektóre osoby nigdy nie przestaną zachowywać się tak, jak w tym danym momencie ich życia. Tacy ludzie zawsze starają się zaspokoić swoje własne potrzeby, nie oglądając się przy tym na potrzeby innych.
  • Jest to typ osobowości, dla którego nadrzędnym celem w życiu jest własne szczęście. Żyją więc w sposób, który może krzywdzić innych ludzi. Jeśli spotkasz takie osoby na swojej drodze, pozwól im odejść ze swojego życia i uwolnij od nich swój umysł. Jeśli tego nie zrobisz, to zawsze będziesz więźniem ich postępowania i sposobu myślenia.
Kobieta z różą

Są też osoby, które nie wiedzą, jak tworzyć i dbać o pozytywne relacje zapewniające szczęście. Brakuje im po prostu dojrzałości zarówno osobistej, jak i emocjonalnej.

Nie znają takich pojęć jak szacunek i empatia, często także nie są świadomi konsekwencji swoich słów i czynów.

Spójrz na chwile spędzone z nimi nie jak na dramaty i błędy, lecz na chwile mogące zmienić Twoje życie. Potraktuj je jako lekcje, uczące Cię pokonywać kolejne dni z większą wiarą we własne siły oraz z większym spokojem.

Prostolinijne osoby zwykle gwarantują szczęście

Niektórzy dobrzy ludzie są po prostu skromni i prostolinijni. Sprawiają niekiedy wrażenie, jakby mieli w sobie coś magicznego, coś, co nie pozwala im być egoistami albo dwulicowymi, fałszywymi osobami. Jesteśmy pewni, że wiesz o czym mówimy i już wielokrotnie miałeś w życiu do czynienia z takimi osobami.

Nie ma ich niestety na świecie zbyt wiele. Na szczęście nawet jedna taka osoba może zupełnie bez żadnego wysiłku spowodować, że w Twoim życiu zagości szczęście.

Wartość odwzajemniania uczuć

Warto zawsze pamiętać, że nic w życiu nie przychodzi za darmo, więc nie warto liczyć na to, że nie będziesz musiał dać czegoś od siebie w zamian.

Jeśli ktoś jest dla Ciebie dobry, traktuj go w ten sam sposób. Stwórzcie razem zespół, który trzeba zrównoważyć tak, że nikt nie będzie stratny i nikt nie będzie miał nad nikim przewagi.

dobry nastrój

Zasady wzajemności wymagają wiedzy na temat tego, jak zrozumieć w pełni drugą osobę. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że ona także zasługuje na szacunek. Ceń ją jako część siebie samego i rozpoznaj prawidłowo wszystko, co ta osoba dla Ciebie robi.

Prowadzi to zawsze do tego, że Twoje zachowanie upodobni się do tej osoby. Przyniesie to dla Ciebie same korzyści.

Zaufanie nigdy Cię nie zdradzi, potrafi za to umacniać więzi

Dobrzy ludzie, czyli osoby wzbogacające Twoje życie, pomagając Ci każdego dnia być lepszym człowiekiem, są w stanie nawiązać z Tobą bardzo intymną i szczególną więź.

  • Takie osoby mogą postrzegać Cię jako porządnego, silnego i rozumnego człowieka dysponującego wsparciem ludzi, którzy Cię kochają.
  • Osoby, które Cię kochają, nie będą Cię nieustannie osądzać, na siłę zmieniać lub zdradzać. Nie będą odnosić się do Ciebie w ten sam sposób, w jaki myślą o sobie, są pełne empatii i wykazują dojrzałość emocjonalną.

Jeśli chcesz mieć szczęście w życiu, skup się na utrzymywaniu jak najszerszych kontaktów z dobrymi osobami i unikaniu tych złych. Nie zapominaj jednakże, że od obu tych rodzajów ludzi będziesz w stanie się czegoś istotnego nauczyć.

szczęście w życiu

Unikaj brania na siebie ciężaru, któremu nie jesteś w stanie podołać, a który tylko ogranicza Twój rozwój osobisty. Niech złe rzeczy idą swoją drogą. Ucz się na nich i na swoich błędach, ale wybieraj własną, odrębną ścieżkę w życiu.

Świat jest pełen dobrych ludzi, a jeśli z jakiegoś powodu nie możesz w swoim otoczeniu takiej osoby znaleźć, postaraj się być jedną z takich osób. Najpierw bądź dobry, a później najlepszy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.