Młody wygląd - zachowaj go dzięki 7 nawykom

Młody wygląd to nie tylko ukrywanie swojego wieku. To uczenie się, jak zaakceptować i przyjąć swoje piękno, cenić chwile oraz cieszyć się każdym etapem swojego życia.
Młody wygląd - zachowaj go dzięki 7 nawykom
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nasze społeczeństwo ma obsesję na punkcie wyglądu zewnętrznego, często młody wygląd jest niezwykle ważny. Półki supermarketów uginają się pod ciężarem setek kremów przeciwzmarszczkowych i innych kosmetyków, które obiecują odjąć kilka lat i pomóc zachować młody wygląd na dłużej.

Choć pokładasz wiele nadziei w te kremy, zazwyczaj ich “cudowne” właściwości nie spełniają Twoich oczekiwań. Zabiegi chirurgiczne stają się rosyjską ruletką i nigdy nie wiesz, czy nie przyjdzie Ci zapłacić więcej, by odwrócić nieudane rezultaty.

Zatem czy istnieje coś jeszcze, co mogłoby zapewnić nam młody wygląd? Odpowiedź jest twierdząca, lecz to coś, czego byś się nie spodziewała.

1. Młody wygląd a starzenie się z wdziękiem

Nie ma nic gorszego, niż dojrzała kobieta, która rozpaczliwie stara się wyglądać jak nastolatka (kiedy każdy zna jej prawdziwy wiek). Jeżeli starasz się o młody wygląd, sekret tkwi w wyglądzie na swój wiek.

Uśmiechająca się kobieta i jej młody wygląd

Ubieranie się jak nastolatka i przesadny makijaż tylko doprowadzą do odwrotnego efektu, sprawiając, że będziesz wyglądać nawet starzej.

Zaakceptuj fakt, że liczby to nie wszystko; w zamian, starzej się z wdziękiem i miłością do samej siebie. To uczyni Cię młodszą bez wkładania w to żadnego wysiłku.

Kiedy nabierasz pozytywnego nastawienia wobec starzenia się i cieszenia się każdym etapem swojego życia, wyglądasz młodziej niż ci, którzy uporczywie walczą z upływającym czasem.

2. Dodaj smaku swojej diecie

Młody wygląd niekoniecznie związany jest z fizycznością. Jeszcze ważniejsze jest dbanie o aktywny i czujny umysł. Grupa naukowców z Singapuru odkryła, że ludzie, którzy często jedzą curry, posiadają lepiej rozwinięte zdolności poznawcze niż pozostali.

Funkcje kognitywne Twojego mózgu są ważnym aspektem młodości. Podobnie jak Twoje ciało odsłania Twój wiek, Twój sposób myślenia również odzwierciedla młodość.

Urozmaicona, zbilansowana dieta odżywia Twój mózg, co pomaga mu dłużej zachować aktywność i sprawność.

3. Zaakceptuj życie takim, jakie jest

Ludzie, których charakteryzuje młody wygląd, są zwykle zdolni do odbicia każdej podkręconej piłki, jaką życie na nich kieruje. Nikt nie ma życie idealnego, jednak jeśli dobrze nauczysz się adaptować do zaistniałych okoliczności, rozpoczniesz walkę ze zmarszczkami we właściwy sposób.

Ten moment nadejdzie, kiedy zrozumiesz, że sytuacje życiowe nie definiują tego, kim jesteś naprawdę. Nic nie może wpłynąć na zmianę Twojej najgłębszej istoty. Życie to ciągła zmiana, ponieważ nic nie trwa wiecznie.

Nie powinnaś zamartwiać się drobiazgami. Czasami radzenie sobie z wielkimi problemami z uśmiechem na ustach może być najlepszym rozwiązaniem.

4. Śpiew to recepta na młody wygląd!

Do śpiewania nie potrzebujesz anielskiego głosu, a bez wątpienia może ono mieć o wiele większe korzyści, niż jesteś sobie w stanie wyobrazić. Jesteśmy niemal pewni, że zastanawiasz się, jak śpiewanie może wpływać na młody wygląd, dlatego już tłumaczymy.

karaoke w gronie przyjaciół

Naukowcy wyszli z kilkoma teoriami, jednak ta najbardziej wiarygodna mówi, że śpiewanie dobrze wpływa na układ oddechowy oraz relacje społeczne.

Młody wygląd to taki efekt uboczny. Tak więc dlaczego by nie poszukać baru karaoke w pobliżu i nie wybrać się tam z przyjaciółmi?

5. Spędzaj czas ze swoim zwierzątkiem domowym

Zwierzęta często ofiarowują nam bezwarunkową miłość i trudno się w nich nie zakochać. Kiedy spędzasz czas ze zwierzakiem, który Cię uwielbia i chce się ciągle z Tobą bawić, emocjonalny filtr, przez który spoglądasz na świat, również się poprawia.

Taka prosta czynność, jak wyjście na spacer z psem lub bawienie się z kotem może znacznie poprawić Twoją kondycję fizyczną, wpłynąć na relacje z ludźmi, a także zapewnić dobre samopoczucie. Zdobędziesz energię niezbędną, by iść naprzód. 

Te wszystkie czynniki odgrywają fundamentalną rolę w tym, jak inni Cię postrzegają.

6. Dobry sen na młody wygląd

Aby zachować młody wygląd, dobry sen jest absolutnie niezbędny. Eksperci odkryli, że wcale nie musimy spać mniej lub więcej wraz z upływem lat.

spiąca para - sen pomaga zachować młody wygląd

Zawsze powinnaś spać tyle, ile potrzebujesz. Zwykle nasz sen powinien trwać między 7 a 8 godzin dzienne, z 15-minutową drzemką po południu. To pomoże Ci wyglądać młodziej.

7. Praktykuj religię

Wiele badań wykazało, że modlitwa, chodzenie do świątyni oraz wiara przedłużają nasze życie. To dlatego, że negatywne uczucia, takie jak zgorzkniałość, żal oraz niezdolność do przebaczania mogą postarzać Twoje serce.

Kiedy usilnie chwytasz się tych emocji, otwierasz drzwi wielu schorzeniom. Natomiast ludzie, którzy otwierają swoje serca na świat, żyją dłużej, a także czują się bardziej spełnieni.

Wiara pomaga w uwolnieniu napięcia i zmartwień. To sprawia, że osoby praktykujące jakąś religię wyglądają młodziej. Nieważne, jaka będzie to religia czy wierzenia, chodzi o wywoływanie poczucia dobroci i miłości, co pozwoli Ci prowadzić spokojniejsze i szczęśliwsze życie. 

To również znacząco wpłynie na Twój młody wygląd.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ng, T. P., Chiam, P. C., Lee, T., Chua, H. C., Lim, L., & Kua, E. H. (2006). Curry consumption and cognitive function in the elderly. American Journal of Epidemiology. https://doi.org/10.1093/aje/kwj267
  • Salomoni, S., Van Den Hoorn, W., & Hodges, P. (2016). Breathing and singing: Objective characterization of breathing patterns in classical singers. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0155084
  • Ellen L. Idler, Julie McLaughlin, Stanislav Kasl. (2009). Religion and the Quality of Life in the Last Year of Life. J Gerontol B Psychol Sci Soc Sci. doi: 10.1093/geronb/gbp028

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.