Wiara sprawia, że wszystko jest możliwe

· Wrzesień 30, 2016
Żeby móc realizować plany, konieczna jest wiara w nas samych. Wymiar psychologiczny jest niezwykle istotny w dążeniu do celu.

Wiara ma wymiar psychologiczny, który wyraża się w naszych uczuciach. I nie mamy tutaj na myśli religii ani duchowości, ale wewnętrzną moc, która dodaje nam nadziei, odwagi i sił.

W rzeczywistości niewiele aspektów emocjonalnych może być tak intensywnych jak te, które pomagają nam wierzyć w nas samych. To zdolność radzenia sobie z przeciwnościami i spełnianie marzeń.

Nie ma znaczenia, jaką religię wyznajesz, ani czy jesteś uduchowiona. Liczą się osobiste przekonania, dzięki którym mamy poczucie własnej wartości. Wiara to zdolność radzenia sobie ze strachem. Dzisiaj się nad tym dogłębnie zastanowimy.

Wiara jest światłem w ciemności

Znasz powiedzenie „nieszczęścia chodzą parami”? Nie możemy wychodzić z założenia, że to wina pecha albo czynników zewnętrznych. Spójrzmy na sprawę obiektywnie i – w miarę możliwości – przejmijmy kontrolę nad sytuacją.

Trudności i bolesne chwile nie trwają wiecznie. Życie nieustannie się zmienia, dlatego należy „zapalić” światełko w naszym sercu i wierzyć, że sytuacja na pewno się poprawi.

Tym właśnie jest wiara – niewyjaśnione uczucie, które sprawia, że – pomimo, że nie widzimy pewnych rzeczy – wiemy, że one istnieją.

  • Wiesz, że możesz przezwyciężyć cierpienie, łzy i rozczarowania. Że masz w sobie ogromną siłę, która pozwoli Ci walczyć do końca.
  • Wierzysz w to, że na pewno się nie załamiesz. W życiu przeżywamy trudne chwile, ale to właśnie dzięki nim wzmacniamy wiarę w nas samych.
Kobieta nad przepaścią

Wiara nie ułatwia, ale sprawia, że wszystko jest możliwe

Wiele osób błaga o to, żeby pewne rzeczy były łatwiejsze; żeby nie kosztowały aż tyle wysiłku: realizacja projektów, budżet rodzinny, dobre relacje z rodziną, itd.

  • Jeżeli się nad tym zastanowimy, zdamy sobie sprawę, że nikt nie daje nic za darmo. Życie jest walką i, żeby uzyskać rezultaty, trzeba się wysilić.
  • Wiara nie sprawi, że pewne rzeczy spadną z nieba. Dzięki niej znajdziemy siłę potrzebną do realizacji naszych celów. Jest źródłem optymizmu.

Walczę, bo wiem, że osiągnę wymarzony cel. Jestem świadoma tego, że nie będzie to łatwe, ale wiem, że na to zasługuję. Wierzę w siebie i dlatego czuję się spokojniejsza i zrelaksowana.

Koniecznie przeczytaj: Test osobowości – które drzwi wybierasz?

Wiarę trzeba karmić, a strach niech umrze z głodu

Zastanówmy się nad tym, czym jest strach:

  • Strach jest stanem emocjonalnym swego rodzaju alarmem przeciwko sytuacjom kryzysowym.
  • Zdarza się, że boimy się bez obiektywnego powodu. Tego typu strach ogranicza nasz rozwój osobisty, wypełnia nas wątpliwościami i obawami.
  • Nie możemy zapominać o tym, że strach został w nas wszczepiony w okresie dzieciństwa, wraz z wychowaniem.
  • Musimy poznać własne lęki i nauczyć się patrzeć na nie racjonalnie. Wiara w nas samych sprawi, że wszelkie obawy odejdą w niepamięć.
Szklany słoik

Wiara pokonuje wszelkie trudności

Żeby pokonać trudności, należy podjąć odpowiednie kroki i wyznaczyć sobie strategię. Jeżeli za bardzo liczysz na innych, z czasem stracisz kontrolę nad Twoim własnym życiem.

  • Po pierwsze: pracuj nad wiarą w samą siebie. Ufaj własnym zdolnościom, bo tylko wtedy będziesz czuła się odpowiednio silna, żeby móc przezwyciężyć jakiekolwiek problemy.
  • Wiemy, że pewne przeciwności są bardziej skomplikowane niż inne, i że nie zawsze możemy sobie poradzić w pojedynkę.

Wsparcie ze strony rodziny jest niezwykle istotne. Pamiętaj jednak, że nie możesz zrzucać odpowiedzialności. Staraj się być samodzielna.

Warto przeczytać: Dobrzy ludzie też płaczą, ale w ukryciu

Chociaż najczęściej słowo „wiara” ma dla nas związek z przestrzenią religijną i duchową, powinnyśmy myśleć o niej jako konstrukcji psychologicznej. Dzięki niej znajdziemy w sobie ogromną siłę, która umożliwi nam spełnienie marzeń.

Każdy, kto wierzy w sobie, nie ma potrzeby, żeby inni też w niego wierzyli.