Wewnętrzna siła - gdy ją odkryjesz, nikt Cię nie pokona

Choć może wydawać się nam, że jesteśmy słabi i krusi, nasza wewnętrzna siła wciąż w nas tkwi. To właśnie ona stanowi o tym, kim jesteśmy i determinuje nasz sposób myślenia oraz podejmowane przez nas decyzje.
Wewnętrzna siła - gdy ją odkryjesz, nikt Cię nie pokona

Ostatnia aktualizacja: 08 czerwca, 2019

Wewnętrzna siła to coś, czego nie da się zmierzyć siłą mięśni. Nie świadczy o niej również umiejętność znoszenia przeciwności życia ani całego zła, jakie są nam w stanie wyrządzić inni.

W rzeczywistości okazuje się, że jest wprost przeciwnie. Człowiek prawdziwie silny zamiast znosić i wytrzymywać, działa. Zamiast zaciskać zęby, ośmiela się dokonywać zmian. Zamiast decydować się na cierpienie, człowiek taki zwyczajnie mówi: “nie”. Nie łyka cierpienia, nie utrzymuje ciszy.

Dopiero gdy do głosu dojdzie wewnętrzna siła i zdecydujemy się porzucić nasze lęki i strachy, uda nam się przerwać błędne koło nieszczęścia. Zawalczymy wtedy o naszą równowagę wewnętrzną, spokój wewnętrzny i dobre samopoczucie emocjonalne.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przypomnieć Ci, dlaczego powinieneś przyjrzeć się swojej wewnętrznej sile. Powinieneś o niej wiedzieć, ponieważ to dzięki niej w Twoim życiu stworzy się przestrzeń na to, czego pragniesz, co kochasz i co naprawdę ma sens.

Droga do osiągnięcia tego nie jest łatwa, ale z całą pewnością opłaca się nią iść!

Wewnętrzna siła – jak ją wzmacniać?

Być może gdy spoglądasz w lustro, Twoim oczom jawi się postać wiotka, krucha i słaba. Postać, w której można dostrzec więcej zmęczenia niż energii. Może w lustrze widzisz kogoś, kto stracił swoją dawną radość i popadł w zupełną rutynę, wciągnięty przez szarość życia.

Otwórz oczy i spójrz na siebie jeszcze raz. Tam w środku, za zmęczoną skórą, za zmarszczonymi brwiami i twarzą, która nie uśmiecha się już tak często jak kiedyś, znajduje się niezwykły świat. Powinnaś o niego dbać, pielęgnować go i rozpieszczać, aby nadal kwitł.

Twój wewnętrzny wszechświat potrzebuje starannej troski, aby zakwitł od nowa. Jeżeli dobrze czujesz się w środku, będziesz też piękna na zewnątrz. Wróci Twoja witalność, jak również Twoja chęć do życia i energia do dokonywania pozytywnych zmian.

Wewnętrzna siła pcha do działania

Wrócą też Twoje marzenia i nabierzesz niezwykłej energii – dokładnie takiej samej jak ludzie, którzy na nowo odnaleźli samych siebie.

Aby jednak osiągnąć taki stan, musisz zastanowić się głębiej nad poszczególnymi wymiarami Twojej osobowości.

Siła charakteru

Siła charakteru determinuje właściwy nam sposób myślenia, odczuwania, nasze pragnienia oraz zachowania. Ujawnia nasze mocne strony i pokazuje, kim tak naprawdę jesteśmy.

Z punktu widzenia psychologii uważa się, że siła charakteru sprawia, że każdy człowiek jest wyjątkowy i niepowtarzalny. To właśnie ona sprawia, że w ciągu życia podejmujemy określone decyzje.

Oto kilka cech, które składają się na siłę charakteru: życzliwość, uczciwość, zdrowy osąd, pokora, rozwaga, poczucie humoru, skupianie się na kwestiach duchowych, nadzieja, zrównoważenie, szacunek oraz umiejętne przewodzenie drugim.

Twoje talenty

Możesz w to wierzyć lub nie, ale masz talent w więcej, niż jednej dziedzinie życia. To własnie czyni Cię człowiekiem wyjątkowym, determinuje Cię jako człowieka i sprawia, że jesteś niepowtarzalny.

Masz wiele talentów
  • Wiele talentów jest wrodzonych i mogą mieć na nie wpływ czynniki genetyczne oraz naturalne uwarunkowania.
  • Istnieją osoby, które już od najmłodszych lat czują silny pociąg do muzyki, rysowania, sportu, przyrody, medycyny, matematyki itd.
  • Spróbuj przypomnieć sobie, jaki masz talent i potencjał, bo to właśnie one sprawiają, że w danym konkretnym aspekcie jesteś najlepszy. Nie powinno Cię to pobudzać do niezdrowej rywalizacji, ale z całą pewnością masz prawo czuć się dumny z samego siebie.

Twoje umiejętności

W przeciwieństwie do talentu, umiejętności to coś, co rozwinęliśmy w sobie poprzez praktykę i swoisty proces formowania. Umiejętności to nasze mocne strony i to, co potrafimy robić. Nauczyliśmy się ich sami bądź nauczono nas ich.

Zjawiskiem, które można bardzo często zaobserwować jest to, że w pewnych etapach naszego życia uczymy się czegoś, a później przestajemy to robić.

Dzieje się tak dlatego, że być może zaczynamy nowe projekty, zmienia się nasze życie, pojawiają się nowe sprawy i nowe osoby… To, co kiedyś było dla nas łatwe i odruchowe, teraz musi zostać zepchnięte na dalszy plan, z racji dodatkowych zajęć i naszych priorytetów.

Może nadszedł właśnie czas, by do nich wrócić? Odkurzyć stare półki własnych umiejętności i hobby? Może uda Ci się nawet zrobić z tego swoją pracę albo sposób na życie.

Twoje wartości

Wartości to najgłębsze wierzenia, zasady oraz ideały, których nikt ani nic nie może zmienić. Nadają kierunek myślom oraz uczuciom. Co za tym idzie, determinują również zachowania i kontakty z innymi ludźmi.

Kamienie - balony

Jeżeli na jakimś etapie naszego życia oddalamy się od naszych wartości, bądź ktoś nas od nich oddala, przestajemy być sobą. Mamy gorsze samopoczucie, niższe poczucie własnej wartości i z czasem przestajemy być szczęśliwymi ludźmi.

Rezyliencja

Rezyliencja to z pewnością jedna z najważniejszych cech człowieka i to właśnie na niej opiera się wewnętrzna siła.

Cecha ta pozwala odnaleźć się nam w trudnych sytuacjach. Dzięki rezyliencji pokonujemy je, a co więcej, uczymy się z nich. Dzięki temu z każdą trudnością zmieniamy się w coraz mądrzejszych i bardziej doświadczonych ludzi. Dodaje nam to wytrwałości, odwagi i godności osobistej.

Nie zapomnij nigdy o tym wiecznie żywym płomieniu – o rezyliencji. Zadbaj o to, żeby zawsze była w Tobie żywa, i aby działała na Twoją korzyść.

Pamiętaj, że rezyliencja w połączeniu z Twoją siłą charakteru, Twoimi talentami, umiejętnościami i wartościami stanowi filary, które podtrzymają Cię i pomogą przejść przez najtrudniejsze momenty życia.

Wszyscy jesteśmy o wiele silniejsi, niż by się nam mogło wydawać. Po prostu czasami o tym zapominamy, pozwalamy, żeby zniszczyła nas codzienna rutyna dnia.

Nie należy pozwalać na to, aby inni wyznaczali nam ścieżkę, jaką mamy podążać przez życie. Jesteśmy bowiem wykonani z wyjątkowego materiału, jesteśmy jedyni w swoim rodzaju i niepowtarzalni. Nigdy o tym nie zapominaj – na tym właśnie polega wewnętrzna siła.

Obrazek główny dzięki uprzejmości © wikiHow.com.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Charles, S. T. (2010). Strength and Vulnerability Integration: A Model of Emotional Well-Being Across Adulthood. Psychological Bulletin. https://doi.org/10.1037/a0021232
  • Bassili, J. N. (2011). Attitude strength. In Attitudes and Attitude Change. https://doi.org/10.4324/9780203838068
  • Sabatinelli, D., Lang, P. J., Keil, A., & Bradley, M. M. (2007). Emotional perception: Correlation of functional MRI and event-related potentials. Cerebral Cortex. https://doi.org/10.1093/cercor/bhl017
  • Iglesias, E. B. (2006). Resiliencia: definición, características y utilidad del concepto. Revista de psicopatología y psicología clínica, 11(3), 125-146.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.