Wewnętrzna siła – gdy ją odkryjesz, nikt Cię nie pokona

· Sierpień 18, 2017
Choć może się wydawać, że jesteśmy słabi i krusi, nasza wewnętrzna siła wciąż w nas tkwi. To ona właśnie stanowi o tym, kim jesteśmy i determinuje nasz sposób myślenia oraz podejmowane przez nas decyzje.

Wewnętrzna siła to coś, czego nie da się zmierzyć siłą mięśni. Nie świadczy o niej również nasza umiejętność znoszenia przeciwności życia ani całego zła, jakie są nam w stanie wyrządzić inni.

W rzeczywistości okazuje się, że jest wprost przeciwnie. Człowiek prawdziwie silny zamiast znosić i wytrzymywać, działa. Zamiast zaciskać zęby, ośmiela się dokonywać zmian. Zamiast decydować się na cierpienie, człowiek taki zwyczajnie mówi: „nie”. Nie łyka cierpienia, nie utrzymuje ciszy.

Dopiero gdy do głosu dojdzie nasza wewnętrzna siła, gdy zdecydujemy się porzucić nasze lęki i strachy, uda nam się przerwać błędne koło nieszczęścia. Zawalczymy wtedy o naszą równowagę wewnętrzną, spokój wewnętrzny, dobre samopoczucie emocjonalne.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy poświęcić nieco czasu na przypomnienie Ci, dlaczego powinieneś poświęcić czas na przyjrzenie się swojej wewnętrznej sile. Powinieneś zdać sobie z niej sprawę, gdyż dzięki temu w Twoim życiu stworzy się przestrzeń na to, czego pragniesz, co kochasz i co naprawdę ma sens.

Droga do osiągnięcia tego nie jest łatwa, ale z całą pewnością gra warta jest świeczki.

Wewnętrzna siła oraz jak ją wzmacniać

Być może gdy spoglądasz w lustro, Twoim oczom jawi się postać wiotka, krucha i słaba. Postać, w której więcej jest zmęczenia niż energii. Może w lustrze widzisz kogoś, kto stracił swoją dawną radość i popadł w zupełną rutynę, wciągnięty przez szarość życia.

Otwórz jednak oczy i spójrz na siebie jeszcze raz, świeżym okiem.

Tam w środku, za zmęczoną skórą, za zmarszczonymi brwiami, za szarymi dniami i twarzą, która nie uśmiecha się już tak często jak kiedyś, znajduje się niezwykły świat. Powinnaś o niego dbać, pielęgnować go i rozpieszczać, aby kwitł.

Twój wewnętrzny wszechświat potrzebuje starannej troski, aby zakwitł od nowa. Jeżeli czujesz się dobrze od środka, będziesz też piękna na zewnątrz. Wróci Twoja witalność, jak również Twoja chęć do życia i energia do dokonywania pozytywnych zmian.

Kobieta

Wrócą też Twoje marzenia i nabierzesz niezwykłej energii – dokładnie takiej samej jak ludzie, którzy na nowo odnaleźli samych siebie.

 

Aby jednak do tego dojść i osiągnąć taki stan, musisz zastanowić się głębiej nad poszczególnymi wymiarami Twojej osobowości, nad którymi warto popracować wzmacniając je.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Zaufaj życiu, jesteś dokładnie tam, gdzie powinieneś być

Siła charakteru

Siła charakteru determinuje właściwy nam sposób myślenia, odczuwania, nasze pragnienia oraz zachowania.

  • Ujawnia ona nasze mocne strony i pokazuje, kim tak naprawdę jesteśmy.
  • Z punktu widzenia psychologii uważa się, że siła charakteru sprawia, że każdy człowiek jest wyjątkowy i niepowtarzalny. To ona właśnie sprawia, że w ciągu naszego życia podejmujemy określone decyzje.

Oto kilka cech charakteru, które składają się na jego siłę: życzliwość, uczciwość, zdrowy osąd, pokora, rozwaga, poczucie humoru, skupianie się na kwestiach duchowych, nadzieja, zrównoważenie, szacunek, umiejętne przewodzenie drugim.

Twoje talenty

Możesz w to wierzyć lub nie, ale masz talent w więcej, niż jednej dziedzinie życia. To własnie czyni Cię człowiekiem wyjątkowym, determinuje Ciebie jako człowieka i sprawia, że jesteś niepowtarzalny.

Malarka

  • Wiele talentów jest wrodzonych i mogą na nie mieć wpływ czynniki genetyczne oraz nasze naturalne uwarunkowania.
  • Istnieją osoby, które już od najmłodszych lat czują silny pociąg do muzyki, rysowania, sportu, przyrody, medycyny, matematyki…
  • Spróbuj przypomnieć sobie, jaki masz talent i potencjał. To one właśnie sprawiają, że w danym konkretnym aspekcie jesteś najlepszy. Nie powinno Cię to pobudzać do niezdrowej rywalizacji, ale z całą pewnością masz prawo czuć się dumny z samego siebie.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Życie to nie tylko praca – nie marnuj go

Twoje umiejętności

  • W przeciwieństwie do talentu, umiejętności to coś, co rozwinęliśmy w sobie poprzez praktykę i swoisty proces formowania. Umiejętności to nasze mocne strony i to, co potrafimy robić. Nauczyliśmy się ich sami bądź nauczono nas ich.
  • Zjawiskiem, które można bardzo często zaobserwować jest to, że w pewnych etapach naszego życia uczymy się czegoś, a później przestajemy to robić.
  • Dzieje się tak dlatego, że być może zaczynamy nowe projekty, zmienia się nasze życie, pojawiają się nowe sprawy i nowe osoby… To, co kiedyś było dla nas łatwe i odruchowe, teraz musi zostać zepchnięte na dalszy plan, z racji dodatkowych zajęć i naszych priorytetów.

Może nadszedł właśnie czas, by do nich wrócić? Odkurzyć stare półki własnych umiejętności i hobby? Może uda Ci się nawet zrobić z tego swoją pracę albo sposób na życie.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Brak czasu? Nie – brak zainteresowania!

Twoje wartości

Wartości to Twoje najgłębsze wierzenia, zasady oraz ideały, których nikt ani nic nie może zmienić. Nadają kierunek naszym myślom oraz uczuciom. Co za tym idzie, determinują one również nasze zachowania i kontakty z innymi. 

Kamienie - balony

Jeżeli na jakimś etapie naszego życia oddalamy się od naszych wartości bądź ktoś nas od nich oddali, przestajemy być sobą. Pojawia się złe samopoczucie, znacznie obniża się nasze poczucie własnej wartości i z czasem przestajemy być szczęśliwymi ludźmi.

Rezyliencja

Rezyliencja to z całą pewnością jedna z najważniejszych cech człowieka. W rzeczywistości to właśnie na niej opiera się nasza wewnętrzna siła.

To właśnie ta cecha pozwala nam odnaleźć się w trudnych sytuacjach. Dzięki rezyliencji pokonujemy je, a co więcej, uczymy się z nich. Dzięki temu z każdą trudnością zmieniamy się w coraz mądrzejszych i bardziej doświadczonych ludzi. Dodaje nam to wytrwałości, odwagi, godności osobistej… Nasza wewnętrzna siła rośnie.

Nie zapomnij nigdy o tym wiecznie żywym płomieniu, o rezyliencji. Zadbaj o to, żeby zawsze była ona w Tobie żywa i aby działała na Twoją korzyść.

Przeczytaj też artykuł: Stawiam własną godność ponad miłość do Ciebie

Pamiętaj, że rezyliencja w połączeniu z Twoją siłą charakteru, Twoimi talentami, umiejętnościami i wartościami stanowią filary, które podtrzymają Cię i pomogą przejść przez najtrudniejsze momenty.

Wszyscy jesteśmy o wiele bardziej silni, niż by się nam to mogło wydawać. Po prostu czasami o tym zapominamy, pozwalamy, żeby zniszczyła nasz szorstka, codzienna rutyna dnia.

Nie należy pozwalać, by inni wyznaczali nam ścieżkę, jaką mamy podążać przez życie. Jesteśmy bowiem wykonani z wyjątkowego materiału, jesteśmy jedyni w swoim rodzaju i niepowtarzalni. Nigdy o tym nie zapominaj – na tym właśnie polega wewnętrzna siła.

Obrazek główny dzięki uprzejmości © wikiHow.com.