Osoby silne psychicznie - 7 cech charakterystycznych

Choć otaczają je toksyczni ludzi, osoby o silnej psychice wierzą w siebie i bez problemu neutralizują szkodliwy wpływ wampirów emocjonalnych. Dzięki silnej osobowości nikt nie jest w stanie im zaszkodzić.
Osoby silne psychicznie - 7 cech charakterystycznych

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jak wyobrażasz sobie osoby silne psychicznie? Osoby o silnej osobowości doskonale znają same siebie, dzięki czemu nie pozwalają, by drudzy je zmieniali. To jednak nie wszystko. Osoby, które są silne psychicznie potrafią mądrze odnaleźć się w trudnych sytuacjach oraz w obliczu rozmaitych wyzwań.

Nie każdy człowiek jest gotowy, by stawić czoła wyzwaniom życiowym, jednakże ludzie silni psychicznie znoszą wiele. Nie dadzą się zaprowadzić na drogę, którą nie chcą podążać.

Osoby silne psychicznie – ich cechy charakterystyczne

Być może chciałbyś być silniejszy wewnętrznie. A może uważasz, że już jesteś? Przeczytaj przygotowany przez nas opis – być może odkryjesz w nim siebie albo znajdziesz punkty, nad którymi czujesz, że chciałbyś jeszcze popracować.

kobiety silne psychicznie

Nieważne, na jakim etapie życia jesteś. Nieważne, czy masz małe, czy duże doświadczenie…

To, co naprawdę się liczy to fakt, że chcesz być lepszym człowiekiem. Nie pozwalasz, by Twoja sytuacja życiowa ani otaczający Cię ludzie wpłynęli na Ciebie na tyle, by zarazić Cię negatywnym nastawieniem.

1. Potrafią mówić: “nie”

Słowo “nie” bardzo często kojarzy nam się z czymś negatywnym. Dla wielu z nas odmowa, gdy ktoś prosi nas o przysługę bądź pomoc, jest istnym horrorem. Wiele razy odmawiając, czujemy się źle we własnej skórze. Czym to się kończy? Zmuszamy się do zrobienia tego, na co nie mamy ochoty.

To bardzo ważne, by nauczyć się mówić: “nie” i odmawiać z czystym sumieniem.

Fakt, że odmawiamy wcale nie czyni z nas złych ludzi. Wszyscy mamy prawo, by nie robić tego, na co nie mamy ochoty.

2. Porażka to element drogi prowadzącej do sukcesu

Osoby silne psychicznie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że aby nauczyć się chodzić, trzeba najpierw wiele razy upaść, obtłuc sobie kolana, raczkować, wysilać się, pocić, płakać i… dalej iść do przodu!

Dlatego też ludzie ci nie wypierają się swoich błędów, potknięć i porażek. Wiedzą doskonale, że wszystko to składa się z czasem na ich sukces.

Ponadto, wiedzą, że przyznanie się do błędu to pierwszy krok ku temu, by wyciągnąć z niego czegoś pozytywnego. Zdają sobie sprawę z tego, że jeśli nigdy by się nie mylili, nie odkryliby swoich słabych stron. Bez tego z kolei niemożliwy byłby dalszy rozwój.

Każda porażka bowiem to kolejna szansa.

kobieta lata

3. Ich szczęście zależy od nich samych

Większość ludzi uzależnia swoje szczęście od innych – niejako powierzając im je. Bardzo często zdarza się to, gdy jesteśmy w związku. Uważamy, że ten drugi człowiek sprawi, iż w naszym życiu zagości szczęście.

Prawda jest jednak taka, że tego typu postawy ograbiają nas z możliwości bycia szczęśliwym w pojedynkę. Wszystko będzie wtedy zależeć od tych drugich.

Osoby silne psychicznie wiedzą, że człowiek powinien nauczyć się być szczęśliwym sam ze sobą. Jeżeli bowiem zależymy w tej kwestii od innych, nigdy nie skończy się to dobrze.

4. Nie boją się strachu

Wiele razy w życiu odczuwamy strach. Boimy się porażki, porzucenia, samotności, boimy się wstydu, odtrącenia… Często nigdy nie pokonujemy naszego strachu, ponieważ brakuje nam wystarczającej dozy odwagi, by stawić mu czoła.

Jeżeli jesteś silny psychicznie, zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że jedynym sposobem na pokonanie strachu jest wyjście mu naprzeciw, zmierzenie się z nim twarzą twarz i powalenie go. Ignorowanie strachu jest całkowicie bezcelowe, ponieważ zawsze będzie za Tobą podążał.

5. Mają wysoki poziom inteligencji emocjonalnej

kobieta z widocznym sercem

Inteligencja emocjonalna nie jest cechą powszechnie spotykaną w dzisiejszym społeczeństwie. A szkoda, bo pozwala w zdrowy sposób okazywać swoje emocje, jednakże często nie umiemy właściwie rozpoznawać ani uzewnętrzniać tego, co czujemy.

Coś takiego nie ma jednak miejsca w przypadku osób silnych psychicznie, ponieważ wypracowały w sobie doskonałe samopoznanie. Znają siebie na tyle dobrze, że rozumieją to, co czują. Nie tłumią emocji, lecz zdrowo je uzewnętrzniają.

Sprawia to, że podnosi się również ich poziom empatii, stanowią doskonałych obserwatorów i są wyrozumiali w stosunku do uczuć i przeżyć innych ludzi.

Przeczytaj też artykuł: Wampiry emocjonalne – 5 typów

6. Osoby silne psychicznie neutralizują wpływ toksycznych ludzi

Osoby toksyczne otaczają nas gdziekolwiek się znajdziemy. “Żywią się” słabszymi od siebie ludźmi, wysysając z nich energię. Jeżeli jednak należysz do grupy osób silnych psychicznie, będziesz w stanie zneutralizować ich wpływ, nieważne jak blisko by się znajdowały.

Bywają w życiu takie sytuacje, że zwyczajnie nie jesteśmy w stanie oddalić się od toksycznych ludzi. To, co możemy jednak zrobić to sprawić, by ich toksyczność nie wywarła na nas negatywnego wpływu.

Dlatego praca nad zdrowym poczuciem własnej wartości oraz nad asertywnym mówieniem: “nie” pomoże nam stawić czoła własnym lękom i utrudnić toksycznym ludziom dostęp do nas.

7. Zmiany to coś dobrego

Boimy się zmian. Prawie wszyscy. Dlatego na wszelki wypadek staramy się nie wychodzić poza własną strefę komfortu. Strefę bardzo wygodną, w której ani nie idziemy do przodu, ani nie cofamy się – tkwimy w “bezpiecznym” bezruchu.

akwarela - kobieta z motylem na nosie

Osoby silnie psychiczne wiedzą jednak, że zmiany to coś pozytywnego. Dlatego nawet jeśli odczuwają strach, mają odwagę, by postawić ten pierwszy – najtrudniejszy – krok ku nieznanemu. Wszystko inne jest już potem łatwiejsze.

Osoby silne psychicznie – czy jesteś jedną z nich?

Czy uważasz, że jesteś silnym psychicznie człowiekiem? Chciałbyś nim być? Wymienione przez nas cechy charakteru to tylko kilka przykładów mogących stanowić dla Ciebie kanwę dla refleksji.

Jeśli chcesz zmienić swoje życie, zacznij już dziś. Jeżeli Twój umysł i psychika będą silne, Ty również będziesz silny. Wszystko stanie się wtedy łatwiejsze.

Postaraj się myśleć, że to nie zawsze życie jest niesprawiedliwe w stosunku do nas. Czasami po prostu natykamy się na niewłaściwe osoby. Bywa też, że zmiany rodzą się w nas samych. 

Czasem chodzi po prostu o to, aby spojrzeć na życie z innej perspektywy i zamknąć za sobą pewne drzwi…


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abdullah, G., Isnanto & Putu Yuni Vidiyanti, N. (2019). Student’s Self-Confidence and Their Learning Achievement on Elementary Schools. Advances in Social Science, Education and Humanities Research, 382, 152-155. https://www.atlantis-press.com/proceedings/icet-19/125926473
  • Castro, S. A., & Cosentino, A. C. (2019). The High Five Model: Associations of the High Factors With Complete Mental Well-Being and Academic Adjustment in University Students. Europe’s Journal of Psychology, 15(4), 656–670. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7909199/ 
  • Childs, E., White, T. L., & de Wit, H. (2014). Personality traits modulate emotional and physiological responses to stress. Behavioural Pharmacology, 25(5-6), 493–502. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4119514/
  • Del Valle, V. (23 y 24 de noviembre de 2021). Sólo se vive una vez: el fenómeno «honjok» en Corea del Sur. Corea ante un nuevo cambio de época. Aproximaciones desde el sur global. XII Congreso Nacional de Estudios Coreanos, La Plata, Argentina. http://sedici.unlp.edu.ar/handle/10915/137327
  • Diez, F. S., & Sánchez, C. E. (2017). Influencia de la personalidad y la inteligencia emocional en los estilos de liderazgo. Revista Empresarial, 11(43), 22-28. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=6185663
  • Goddard, K., Roberts, C. M., Anderson, L., Woodford, L., & Byron-Daniel, J. (2019). Mental Toughness and Associated Personality Characteristics of Marathon des Sables Athletes. Frontiers in Psychology, 10, 2259. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6787285/ 
  • Hardy, L., Bell, J., & Beattie, S. (2014). A Neuropsychological Model of Mentally Tough Behavior. Journal of Personality, 82(1), 69–81. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23437782/ 
  • Lin, Y., Mutz, J., Clough, P. J., & Papageorgiou, K. A. (2017). Mental Toughness and Individual Differences in Learning, Educational and Work Performance, Psychological Well-being, and Personality: A Systematic Review. Frontiers in Psychology, 8, 1345. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5554528/ 
  • Mojtahedi, D., Dagnall, N., Denovan, A., Clough, P., Hull, S., Canning, D., Lilley, C., & Papageorgiou, K. A. (2021). The Relationship Between Mental Toughness, Job Loss, and Mental Health Issues During the COVID-19 Pandemic. Frontiers in Psychiatry, 11, 607246. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7886783/
  • Torrents, R. D., Fullana, M. A., Vervliet, B., Treanor, M., Conway, C., Zbozinek, T., & Craske, M. G. (2015). Maximizar la terapia de exposición: Un enfoque basado en el aprendizaje inhibitorio. Revista De Psicopatología y Psicología Clínica, 20(1), 1–24. https://revistas.uned.es/index.php/RPPC/article/view/14403

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.