Optymizm i dobra energia - zarażaj nimi innych

Aby emanować optymizmem i zarażać nim innych, by czuli się dobrze, wystarczy być nieco bardziej przyjaznym i umieć cieszyć się małymi rzeczami. Nie można również zapominać, o tym że otrzymujemy od innych to, co sami im dajemy.
Optymizm i dobra energia - zarażaj nimi innych

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że pozytywne nastawienie, optymizm oraz zarażanie innych dobrą energią może bardzo przysłużyć się polepszeniu naszej komunikacji i relacji z innymi.

Jednak sam w sobie optymizm nie jest niezawodnym rozwiązaniem. Chodzi też o to, by dostrzegać pozytywną stronę wszystkiego, co nas spotyka i być gotowym pomagać innym. Sprawi to nawet, że będziemy atrakcyjniejsi w oczach innych.

W dodatku – choć oczywiście nie zawsze będziemy w stanie utrzymać odpowiednie nastawienie – istnieją liczne ćwiczenia, które pomogą nam zachować to podejście i dbać o nasz optymizm.

Oczywiście nie chodzi o to, by przywdziewać sztuczną maskę wiecznego optymisty i udawać coś, czego nie czujemy gdy wcale nie mamy na to ochoty, a o to by wzmocnić swoje pozytywne wibracje i dobre myśli, zwłaszcza w naszych kontaktach z innymi.

Jak już wiemy, wielu z nas bardzo trudno jest to osiągnąć. Dlatego też, w dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą 9 sposobami, na optymizm, większy z każdym kolejnym dniem.

1. Optymizm a witanie się z innymi

Serdeczne powitanie to coś znacznie więcej, niż tylko przejaw dobrego wychowania. Jest to pierwszy krok ku temu, by zarażać innych dobrą energią.

Witająca się kobieta

Zwykłe “dzień dobry” w stronę sąsiada, przechodnia lub znajomego, poprawia nasze kontakty i daje nam poczucie spełnienia.

Pomijanie tego prostego aktu przyjaźni może nawet sprawić, że będziemy się jawić jako osoby nieprzyjemne w obyciu, a nawet wrogie.

Przeczytaj też artykuł: Przyjaciele dają nam szczęście!

2. Uśmiech na optymizm

Wielu z nas nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielką moc ma szczery, serdeczny uśmiech podczas nawiązywania więzi z innymi ludźmi. Spontaniczny, pełen ciepła uśmiech to najprostszy sposób, na to by Twój optymizm oraz pozytywne nastawienie przeszły na otaczających Cię ludzi. 

Uśmiech jest zaraźliwy i łatwo rozprzestrzenia się wśród tych, którzy chcą polepszyć swój dzień.

3. Bycie przyjacielskim

Przyjazne nastawienie w stosunku do innych idzie ramię w ramię z uśmiechem i poszanowaniem cudzej opinii. Nie wszystkim osobom zawsze dopisuje dobry humor. Dlatego, jeśli chcemy zachowywać pozytywne nastawienie, musimy się nauczyć akceptować tego typu ludzi takimi, jakimi są.

Grupa znajomych rozmawia przy stole

Bycie przyjacielskim, używanie słów takich jak: “dziękuję”, “proszę”, a także dbanie o sposób, w jaki to robimy, to jedne z elementów pomocnych przy tworzeniu przyjaznej, rozluźnionej atmosfery. To z kolei pomoże nam dobrze radzić sobie nawet z osobami w złym humorze.

4. Gratulowanie innym ich sukcesów

Dostrzeganie sukcesów innych i gratulowanie im ich osiągnięć bez cienia hipokryzji. Jest to gest bardzo zdrowy, zarówno dla gratulującego, jak i dla chwalonych.

Chcesz, by Twój optymizm emanował, zależy Ci na dobrych relacjach z innymi i chcesz stale się uczyć i rozwijać jako osoba? Musisz więc zaakceptować to, że inni też odnoszą sukcesy i dokonują wielkich rzeczy.

5. Unikanie narzekania

Osoby, które stale narzekają na wszystko, co je w życiu spotyka, w kwestii nawiązywania więzi z drugimi uchodzą za toksyczne.

Przygnębiona kobieta

Nikt nie lubi przebywać przy ludziach, którzy dostrzegają tylko negatywną stronę życia. Słuchanie narzekania nie jest przyjemne, a przy tym – jak pewnie zauważyłeś – jest zaraźliwe.

Narzekanie nigdy nie jest rozwiązaniem problemów i może stać się przeszkodą w naszym rozwoju.

6. Okazywanie empatii indukuje optymizm

Empatia to umiejętność, którą posiadło niewiele osób. Okazuje się jednak, że umiejętność postawienia się w sytuacji drugiej osoby i okazania jej współczucia służy obu stronom.

Wraz z empatią wzmacnia się zaufanie i poprawia komunikacja. Znacznie ułatwia to rozwiązywanie problemów, które mogłyby wpłynąć na nasze więzi z innymi.

7. Wspieranie innych w trudnych chwilach

Nikogo nie omijają trudne chwile i smutki. Okazuje się jednak, że znacznie łatwiej jest je przetrwać, gdy masz przy swoim boku troskliwą, radosną osobę, którą cechuje optymizm.

Mężczyzna przytula kobietę, dając jej wdzięczność i optymizm

Wspierać, doradzać i przemawiać z troską w momencie, gdy nasi bliscy przechodzą trudności – to jeden z najlepszych sposobów na zarażanie innych pozytywną energią.

8. Pielęgnowanie wdzięczności

Istnieją liczne sposoby okazywania innym wdzięczności za ich przysługi i pozytywny ich obecności wpływ na jakość naszego życia.

Słowa, krótka wiadomość, czy zaproszenie to proste sposoby na okazanie wdzięczności za całe dobro, które nas spotyka.

Choć wiele osób zachowuje się w sposób pozbawiony wdzięczności, powinniśmy zdobyć się na gesty pokazujące innym, że cenimy to, co dla nas robią.

Odwiedź również artykuł: Zdrowe szaleństwo – odnajdź je w sobie!

9. Porzucenie swoich lęków

Strach to jedna z największych przeszkód, które nie pozwalają Ci wyjść poza swoją strefę komfortu i rozwijać się jako osoba. Choć czasem strach pozwala nam uniknąć pewnych niebezpieczeństw, prawie zawsze zabija nasz optymizm i sprawia, że nie możemy spełnić swoich marzeń.

Porzucenie lęków i wyjście naprzeciw konsekwencjom swoich czynów to doskonały sposób na wzmocnienie pozytywnego myślenia i dobrą energię.

Kobieta na plaży, optymizm i radość życia

Kto ma odwagę, by żyć bez wyparcia swoich błędów, bez lęku i strachu przed ryzykiem w walce o swoje szczęście, ten potrafi zarazić innych pozytywnymi cechami i optymizmem.

Czy widzisz, co możesz zrobić, by zarażać innych dobrą energią i rozsiewać dookoła optymizm? Zastosuj podane przez nas wskazówki w swoim codziennym życiu, a szybko dostrzeżesz, jak pozytywny wpływ zaczniesz wywierać na życie innych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.