Depresja a smutek - Poznaj 4 różnice

13 maja, 2019
Smutek i depresja mają ze sobą wiele wspólnego, ale nie są tym samym. Smutek w przeciwieństwie do depresji nie jest chorobą, a normalną psychologiczną reakcją.

Problem zazwyczaj leży w nieprecyzyjnym wyrażaniu się, gdyż z reguły wiemy czym różnią się depresja i smutek. Smutek jest jednym z symptomów depresji.

Smutek i depresja mają wiele wspólnego, ale są zupełnie inaczej uwarunkowane i ludzie mają czasem tendencje do zamiennego stosowania tych terminów. Może to prowadzić do nadinterpretacji i niezrozumienia.

W tym artykule pokażemy Wam, jak używać i rozumieć oba te terminy.

1. Depresja to choroba psychiczna

kobieta zakrywa twarz

To główna różnica pomiędzy smutkiem i depresją – depresja to choroba psychiczna, natomiast smutek jest emocją wywołaną najczęściej przez niedawną sytuację.

Nie da się ukryć, że depresja łączy się z uczuciem smutku, ale to tylko jeden z licznych objawów. Dodać należy do tego apatię, przygnębienie, niepokój i poczucie beznadziei.

Zobacz też: Depresja – być kobietą i zmagać się z nią

Smutek to tymczasowy stan, który prędzej czy później się skończy. Depresja to długotrwała dolegliwość, która może prowadzić do chronicznego marazmu.

Eksperci z dziedziny psychologii uważają, że aby zdiagnozować depresję, pewne symptomy muszą trwać przynajmniej 6 miesięcy.

2. Smutek to stan, który przemija

Jak już napisaliśmy, smutek jest tymczasowym stanem, nawet jeśli czasem trwa dłużej niż się tego spodziewaliśmy.

W przeciwieństwie do depresji stanowi normalną, naturalną psychologiczną reakcję i nie jest chorobą psychiczną. Powstaje w trudnych momentach lub kiedy ktoś nas skrzywdzi.

Emocja ta wtedy narasta i nie da się jej uniknąć.

kobieta zanurza twarz

Dlatego też nie powinno się aż nadto przejmować smutkiem. To normalne uczucie, kiedy stracimy kogoś nam bliskiego, zerwiemy z partnerem lub opuścimy dom.

Smutek wskazuje, że coś dla nas ważnego się skończyło lub zmieniło, ale z czasem smutek minie.

3. Apatia i depresja

Apatia to brak energii i chęci do robienia czegokolwiek. Dotyka osoby w depresji i nie są one w stanie sprostać nawet codziennym podstawowym obowiązkom.

Przykładowo osoba cierpiąca na depresję nie jest w stanie iść do pracy, ponieważ nie ma sił wstać rano z łóżka.

Objawy takie nie występują w przypadku smutku. Nawet będąc smutnym jesteśmy w stanie wykonywać nasze zadania i codzienne obowiązki, chociaż będziemy to oczywiście robić z mniejszym entuzjazmem oraz radością.

Niemniej jednak, nasza praca i zobowiązania nie są zagrożone. W depresji są.

4. Jeśli smutek trwa zbyt długo…

załamana kobieta, depresja

To prawda, że występuje ciąg przyczynowo-skutkowy. Jeśli długo jesteśmy smutni, może to doprowadzić do depresji.

Smutna osoba płacze, ma niskie poczucie własnej wartości, czuje się bezużyteczna i nie widzi nadziei. Świat staje się szary. Jeśli symptomy te nie przemijają, to mogą przerodzić się w głęboką depresję.

Dlatego też psychologowie i psychiatrzy wolą trochę poczekać zanim zdiagnozują depresję. Bycie smutnym dzień, dwa lub nawet tydzień jest normalne. Jednakże codzienny smutek przez dwa miesiące nie jest już normalny.

Przeczytaj także: Szczęśliwa nie oznacza idealna!

Jak widzimy, różnice pomiędzy depresją i smutkiem są znaczne, chociaż jedno może wynikać z drugiego.

Oczywiście musimy być świadomi, że tak jak smutek nie wymaga leczenia czy terapii, tak depresja powinna być leczona.

Przy smutku wystarczy wsparcie rodziny i zmiana środowiska. W przypadku depresji sytuacja może rozwinąć się w różny sposób.

przygnębiona kobieta depresja

Smutek znacznie różni się od depresji. Pojęcia te jednak często używane są naprzemiennie i zbyt często smutne osoby, być może nawet nieświadomie, diagnozują u siebie depresję.

Czy Tobie kiedykolwiek zdarzyło się pomylić depresję ze smutkiem?