Wewnętrzna siła - 5 sposobów jej budowania

Budowanie wewnętrznej siły na początku jest trudne, ale z czasem daje ci poczucie szczęścia i wzmacnia przekonanie, że jesteś w stanie poradzić sobie z każdym wyzwaniem.
Wewnętrzna siła - 5 sposobów jej budowania

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aby stawić czoła wszystkim wyzwaniom, jakie stawia przed tobą życie, potrzebna Ci jest wewnętrzna siła.

Wewnętrzna siła to zdolność do radzenia sobie ze wszystkimi niespodziewanymi i trudnymi wydarzeniami, które na Ciebie czekają. Im jest ona większa, tym łatwiej przejdziesz przez najbardziej burzliwe momenty własnej historii.

Co robić, żeby zbudować wewnętrzną siłę? Tak naprawdę wynika ona z naszego doświadczenia i podejścia do wyzwań. Jest jednak kilka kroków, które pomogą ci wzmocnić swój charakter.

1. Wewnętrzna siła pomaga uwierzyć, że pokonasz każdy kryzys

W momentach kryzysu wydaje nam się, że jesteśmy z sytuacji bez wyjścia i że brakuje nam siły do pokonywania przeciwności. W rzeczywistości jednak często wystarczy zmienić nieco punkt widzenia.

Jeśli spojrzysz w przeszłość, z pewnością zauważysz, że masz za sobą trudności, które niegdyś wydawały ci się nie do rozwiązania. Teraz jednak widzisz, że minęły i że wszystko dobrze się ułożyło.

Zadaj sobie pytanie: Czy nie wyolbrzymiasz swoich obecnych problemów?

Wewnętrzna siła

Jeśli odpowiedź brzmi tak, postaraj się nabrać innej perspektywy i wyobrazić sobie, że patrzysz na swoje obecne życie z punktu widzenia przyszłości. Przekonasz się, że wszystko nabierze mniejszej skali i wyda się łatwiejsze.

2. Zmiany są częścią życia

Podejmowanie decyzji i wprowadzanie zmian to naturalne elementy życia każdego człowieka. Bywają one trudne, ponieważ przyzwyczajamy się do naszej strefy komfortu i tego, co znajome i bezpieczne.

W trudnych momentach musimy jednak dać krok wstecz i zaradzić danej sytuacji, żeby wyjść z poczucia zagubienia. Zmiana może być najlepszym, co się nam przydarzy. Nie należy z góry jej odrzucać lub czuć z jej powodu nieuzasadniony strach.

Mężczyzna na molo

Zmiany bardzo często mają bardzo pozytywny wpływ na nasze życie. Jeśli boisz się je wprowadzać, pomyśl o tym, jak przeszłe zmiany poprawiły jakość twojego życia i sprawiły, że wzmocniła się twoja wewnętrzna siła.

3. Wykorzystaj trudności jako okazję do rozwoju

Problemy, trudności i przeszkody wcale nie są tak straszne, jakimi je widzimy. Mogą one być doskonałą okazją do nauczenia się czegoś więcej o sobie. Niemal każdy z nas przeszedł przez jakieś trudne wyzwanie, podczas którego odkrył w sobie cechy, o których wcześniej nie wiedział.

Mamy tendencję do postrzegania trudnych wydarzeń jako tragedii. Zapominamy czasem, że są to sytuacje, które pomagają nam rosnąć.

Twoja wewnętrzna siła rośnie najmocniej właśnie w tych kryzysowych sytuacjach. Musisz tylko nauczyć się dostrzegać w wyzwaniach szansę zamiast samych przeciwności.

4. Naucz się akceptować i kontrolować swoje emocje

Nikt tak naprawdę nie uczy nas jak zarządzać emocjami, dlatego wiele osób ma z tym duży problem. Czasami je tłumimy, innymi razy wyrażamy je bez żadnych zahamowań.

Nierzadko brak wiedzy na temat własnych emocji nas gubi i prowadzi do ich przesadnego okazywania. Nie potrafimy kontrolować swoich impulsów, szczególnie jeśli nie potrafimy nazwać tego, co czujemy.

Kobieta z emotikonami

Ma to negatywny wpływ na nasze związki, obniża samoocenę i wywołuje uczucie braku kontroli nad własnymi uczuciami.

Jeśli chcesz nauczyć się zarządzać własnymi myślami i emocjami, zacznij ćwiczyć mindfulness lub jogę. Pomogą Ci one lepiej zrozumieć, co się dzieje w twoim wnętrzu i zagłębić się we własne uczucia, przez co wzrośnie twoja wewnętrzna siła.

5. Nie zapominaj o sobie

Najlepszym sposobem na zbudowanie wewnętrznej siły jest zadbanie o samego siebie. Większość z nas troszczy się przede wszystkim o innych, zapominając o własnych potrzebach.

Ćwicz, jedz zdrowo i bądź dla siebie priorytetem. Naucz się mówić ‘nie’, żeby zadbać o własną przestrzeń. Kiedy zaczniesz lepiej troszczyć się o siebie, odkryjesz, że łatwiej ci będzie stawiać czoła kryzysowym sytuacjom.

Zacznij wprowadzać małe zmiany w swoim życiu już dziś. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany na wszelkie trudne niespodzianki, bo twoja wewnętrzna siła pomoże ci przetrwać każdą burzę.

Kobieta - relaks i słońce

Postaraj się dostrzegać pozytywy w każdym wyzwaniu i pamiętaj o tym, żeby spojrzeć na każdą sytuację z szerszej perspektywy. Z czasem wejdzie ci to w krew i sam siebie zaskoczysz własną mocą pokonywania przeszkód.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.