Wewnętrzna siła - 5 sposobów jej budowania

Budowanie wewnętrznej siły na początku jest trudne, ale z czasem daje ci poczucie szczęścia i wzmacnia przekonanie, że jesteś w stanie poradzić sobie z każdym wyzwaniem.
Wewnętrzna siła - 5 sposobów jej budowania

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aby stawić czoła wszystkim wyzwaniom, jakie stawia przed tobą życie, potrzebna Ci jest wewnętrzna siła.

Wewnętrzna siła to zdolność do radzenia sobie ze wszystkimi niespodziewanymi i trudnymi wydarzeniami, które na Ciebie czekają. Im jest ona większa, tym łatwiej przejdziesz przez najbardziej burzliwe momenty własnej historii.

Co robić, żeby zbudować wewnętrzną siłę? Tak naprawdę wynika ona z naszego doświadczenia i podejścia do wyzwań. Jest jednak kilka kroków, które pomogą ci wzmocnić swój charakter.

1. Wewnętrzna siła pomaga uwierzyć, że pokonasz każdy kryzys

W momentach kryzysu wydaje nam się, że jesteśmy z sytuacji bez wyjścia i że brakuje nam siły do pokonywania przeciwności. W rzeczywistości jednak często wystarczy zmienić nieco punkt widzenia.

Jeśli spojrzysz w przeszłość, z pewnością zauważysz, że masz za sobą trudności, które niegdyś wydawały ci się nie do rozwiązania. Teraz jednak widzisz, że minęły i że wszystko dobrze się ułożyło.

Zadaj sobie pytanie: Czy nie wyolbrzymiasz swoich obecnych problemów?

Wewnętrzna siła

Jeśli odpowiedź brzmi tak, postaraj się nabrać innej perspektywy i wyobrazić sobie, że patrzysz na swoje obecne życie z punktu widzenia przyszłości. Przekonasz się, że wszystko nabierze mniejszej skali i wyda się łatwiejsze.

2. Zmiany są częścią życia

Podejmowanie decyzji i wprowadzanie zmian to naturalne elementy życia każdego człowieka. Bywają one trudne, ponieważ przyzwyczajamy się do naszej strefy komfortu i tego, co znajome i bezpieczne.

W trudnych momentach musimy jednak dać krok wstecz i zaradzić danej sytuacji, żeby wyjść z poczucia zagubienia. Zmiana może być najlepszym, co się nam przydarzy. Nie należy z góry jej odrzucać lub czuć z jej powodu nieuzasadniony strach.

Mężczyzna na molo

Zmiany bardzo często mają bardzo pozytywny wpływ na nasze życie. Jeśli boisz się je wprowadzać, pomyśl o tym, jak przeszłe zmiany poprawiły jakość twojego życia i sprawiły, że wzmocniła się twoja wewnętrzna siła.

3. Wykorzystaj trudności jako okazję do rozwoju

Problemy, trudności i przeszkody wcale nie są tak straszne, jakimi je widzimy. Mogą one być doskonałą okazją do nauczenia się czegoś więcej o sobie. Niemal każdy z nas przeszedł przez jakieś trudne wyzwanie, podczas którego odkrył w sobie cechy, o których wcześniej nie wiedział.

Mamy tendencję do postrzegania trudnych wydarzeń jako tragedii. Zapominamy czasem, że są to sytuacje, które pomagają nam rosnąć.

Twoja wewnętrzna siła rośnie najmocniej właśnie w tych kryzysowych sytuacjach. Musisz tylko nauczyć się dostrzegać w wyzwaniach szansę zamiast samych przeciwności.

4. Naucz się akceptować i kontrolować swoje emocje

Nikt tak naprawdę nie uczy nas jak zarządzać emocjami, dlatego wiele osób ma z tym duży problem. Czasami je tłumimy, innymi razy wyrażamy je bez żadnych zahamowań.

Nierzadko brak wiedzy na temat własnych emocji nas gubi i prowadzi do ich przesadnego okazywania. Nie potrafimy kontrolować swoich impulsów, szczególnie jeśli nie potrafimy nazwać tego, co czujemy.

Kobieta z emotikonami

Ma to negatywny wpływ na nasze związki, obniża samoocenę i wywołuje uczucie braku kontroli nad własnymi uczuciami.

Jeśli chcesz nauczyć się zarządzać własnymi myślami i emocjami, zacznij ćwiczyć mindfulness lub jogę. Pomogą Ci one lepiej zrozumieć, co się dzieje w twoim wnętrzu i zagłębić się we własne uczucia, przez co wzrośnie twoja wewnętrzna siła.

5. Nie zapominaj o sobie

Najlepszym sposobem na zbudowanie wewnętrznej siły jest zadbanie o samego siebie. Większość z nas troszczy się przede wszystkim o innych, zapominając o własnych potrzebach.

Ćwicz, jedz zdrowo i bądź dla siebie priorytetem. Naucz się mówić ‘nie’, żeby zadbać o własną przestrzeń. Kiedy zaczniesz lepiej troszczyć się o siebie, odkryjesz, że łatwiej ci będzie stawiać czoła kryzysowym sytuacjom.

Zacznij wprowadzać małe zmiany w swoim życiu już dziś. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany na wszelkie trudne niespodzianki, bo twoja wewnętrzna siła pomoże ci przetrwać każdą burzę.

Kobieta - relaks i słońce

Postaraj się dostrzegać pozytywy w każdym wyzwaniu i pamiętaj o tym, żeby spojrzeć na każdą sytuację z szerszej perspektywy. Z czasem wejdzie ci to w krew i sam siebie zaskoczysz własną mocą pokonywania przeszkód.

To może Cię zainteresować ...
Wiara sprawia, że wszystko jest możliwe
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Wiara sprawia, że wszystko jest możliwe

Wiara ma wymiar psychologiczny, który wyraża się w naszych uczuciach. I nie mamy tutaj na myśli religii ani duchowości, lecz wewnętrzną siłę. Odkry...


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.