Nerwowość - kontroluj swoje emocje dzięki 7 remediom

Nerwowość często niesie ze sobą nieznośne bóle brzucha. W tym przypadku możemy sięgnąć po naturalne remedia na bazie różnorodnych roślin. Czy wiesz, że możesz skorzystać z dobrodziejstw bazylii, nie tylko poprzez napar, ale także przygotowując bazyliowe pesto?
Nerwowość - kontroluj swoje emocje dzięki 7 remediom

Ostatnia aktualizacja: 12 maja, 2020

Nerwowość jest zaburzeniem układu nerwowego, któremu towarzyszyć mogą: lęk, stres, drażliwość a nawet tachykardia. Nie powinniśmy lekceważyć tego zjawiska, bowiem najczęściej wskazuje na inne problemy zdrowotne, bądź prowadzi do poważniejszych chorób.

W tym artykule przedstawiamy 7 najskuteczniejszych remediów na bazie roślin, które pomogą kontrolować nasze nerwy i emocje. Dzięki temu odzyskamy harmonię i balans, bez wybuchów gniewu czy ścisku w żołądku na tle nerwowym.

Spróbuj znaleźć chwilę aby przygotować te środki naturalne, odpocznij i przenieś energię na pozytywne aspekty Twojego życia.

Nerwowość – najlepsze kojące remedia

Codzienność nas nie rozpieszcza. Nasz układ nerwowy w całej swojej znakomitości nie jest doskonały i może dochodzić do jego zaburzeń i uszkodzeń.

Sieć włókiem nerwowych przebiegających po organizmie może zostać nadszarpnięta przez silny stres.

1. Uspokajająca lawenda

Lawenda jest rośliną, która od czasów starożytnych znana była, jako środek łagodzący i uspokajający. Dodawana była do gorących kąpieli, dzięki czemu ludzie mogli czerpać korzyści z jej aromatu i łagodzących właściwości.

Co możemy zrobić dziś? Warto przygotować małe saszetki z gazy czy innego porowatego materiału, a następnie wypełnić je kwiatami lawendy. Cudownie odnajdą się tuż obok naszej poduszki, bądź jako towarzysz gorącej kąpieli. Można też stosować olejki eteryczne, które oferują nam silniejszy aromat rośliny.

2. Bazylia na nerwowość

Ta aromatyczna roślina kojarzy się najbardziej z kulinarną przyprawą, dodawaną do włoskich dań. Znana jest też ze swoich leczniczych właściwości, szczególnie kojących układ trawienny. Przyda się wszystkim, których nerwowość najsilniej odbija się na kondycji żołądka.

bazylia liście

W sytuacjach stresowych warto skorzystać z jej właściwości przygotowując napar, czy dodając do sałatek, sosów bądź pesto.

Jeśli przygotujemy zbyt dużą ilość: pamiętaj, że warto zamrozić produkty i korzystać z nich w sytuacjach, które tego wymagają.

3. Bergamotka

Bardzo rzadka odmiana pomarańczy, choć bardziej przypomina cytrynę – uprawiana jest dziś głównie w okolicy włoskiego miasta Bergamo, któremu zawdzięcza swoją nazwę. 

Olejek bergamotowy ma niezwykle orzeźwiający charakter, dlatego też stosowany jest w perfumach i kosmetologii. Przynosi ze sobą radość i dobre samopoczucie. 

bergamotka

Właśnie dlatego proponujemy go w walce z nadszarpniętymi nerwami: olejek z bergamotki pomoże nam w naturalny sposób zwalczyć stany nerwowe w naszym organizmie.

Możemy wykorzystać go w codziennym życiu: zarówno kosmetyce, w perfumach czy dodając go do płynu zmiękczającego, bądź stosując odświeżacz powietrza na bazie tego olejku.

4. Oregano

Oregano to jedna z najbardziej popularnych roślin na świecie, a jej pochodzenie sięga basenu Morza Śródziemnego.

W starożytnej medycynie oregano używane było, jako środek łagodzący zaburzenia układu trawiennego czy jako naturalny antybiotyk.

Dziś oregano stosowane jest jako doskonała przyprawa, rzadziej zaś jako środek leczniczy. Jednakże chcemy przekonać Cię, że napar z oregano jest niezmiernie pomocnym remedium: łagodzącym nerwowość, niepokój i silny stres – bez sięgania po środki farmakologiczne i bez ryzyka skutków ubocznych.

oregano na nerwowość

Możemy skorzystać z olejku eterycznego, a nawet połączyć go z lawendą, aby wzmocnić relaksujące działanie tych roślin.

5. Pomarańcze na nerwowość

Pomarańcza ze swoim cudownym, specyficznym aromatem o słodkiej i orzeźwiającej nucie: świetnie radzi sobie w walce z nerwowością i rozdrażnieniem. Warto wspomnieć, że większość owoców cytrusowych wykazuje takie właściwości.

W tym artykule zachęcamy do stosowania skórki pomarańczowej, bowiem zawiera szczególną ilość skoncentrowanych składników odżywczych, udoskonalając je swoim aromatem. Możemy przygotować: napary ze skórki, soki z pomarańczy i koktajle owocowe.

Co więcej, jeśli brakuje Ci czasu: pozostaw je w zamrażarce i wracaj po remedia, kiedy uznasz to za stosowne.

6. Rumianek

Prawdopodobnie najbardziej znany środek uspokajający. Kiedy znajdujemy się w stresującej nas sytuacji, bądź zmagamy z bezsennością na tle nerwowym: warto sięgnąć po napar z tej rośliny.

Jednocześnie wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego i łagodzi ból żołądka. Warto mieć zawsze przy sobie małą saszetkę rumianku!

rumianek

Co ważne, można sięgnąć też po olejek eteryczny z rumianku i rozproszyć go w przestrzeni domu. Zaś jeśli wymieszamy go z olejem roślinnym (np. z migdałów, z oliwą czy olejem sezamowym) przyda się, jako doskonały balsam do masażu.

7. Arcydzięgiel litwor

Tajemnicza nazwa tej rośliny, znanej też jako ziele Ducha Świętego wyróżnia się całym wachlarzem właściwosci trawiennych i relaksujących. Należy jednak upewnić się, że sięgamy po chińską odmianę arcydzięgiela (angelica sinensis), która wykazuje najwięcej predyspozycji leczniczych.

Co ciekawe, w Indiach stosuje się korzeń tej rośliny do walki z zaburzeniami nerwowymi, takimi jak epilepsja. 

Uspokajające właściwości arcydzięgiela litwora sprawiają, że jest doskonałym remedium na nerwowość, niepokój, stres czy bezsenność a nawet na migrenę. Aby zapewnić sobie największą skuteczność można przygotować napar z tej rośliny, łącząc ją z rumiankiem i skórką z pomarańczy. 

Relaksującej mocy i słodkiego smaku doda też łyżka naturalnego miodu. To prawdziwy uspokajający eliksir. Bezsprzecznie: u każdego z nas nerwowość objawia się w inny sposób, niektórzy reagują poprzez problemy ze snem inni poprzez zaburzenia układu trawiennego.

Jedno jest pewne: stres nie przynosi nam nic dobrego: nie zmienia naszej sytuacji na lepsze, nie naprawi przeszłości i nie ma wpływu na przyszłość.

Warto o tym pamiętać, a w chwilach słabości i silnego niepokoju: sięgnąć po opisane powyżej naturalne remedia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sáenz, D. (2004). Medicamentos, plantas medicinales y productos naturales. Medicina.
  • Muñeton Perez, P. (2009). Plantas medicinales: un complemento vital para la salud de los mexicanos. . Entrevista con el Mtro. Erick Estrada Lugo. Revista Digital Universitaria.
  • Carrillo Esper, R., Lara Caldera, B., & Ruiz Morales, J. M. (2010). Hierbas, medicina herbolaria y su impacto en la práctica clínica. Rev Invest Med Sur Mex.
  • Hernández, G., Vidal, M., Gómez, A., Ibáñez, C., & Pérez, J. (2009). Ansiedad y trastornos de ansiedad. Universidad de Chile: Departamento de Psiquiatría y Salud Mental.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.