Bazylia – Korzyści z picia herbaty

15 sierpnia, 2017
Korzyści picia herbaty z bazylii jest bardzo wiele. Za lecznicze właściwości tej rośliny odpowiadają bowiem cenne składniki zawarte w jej liściach.

Bazylia to aromatyczna roślina lecznicza, od wieków stosowana w kuchni, a także w medycynie alternatywnej. Korzyści picia herbaty z bazylii wynikają z jej zawartości związków antybakteryjnych i przeciwzapalnych.

Bogactwo w olejki eteryczne, przeciwutleniacze i inne substancje odżywcze sprawia, że bazylia ma ogromne znaczenie dla stanu zdrowia. Jednak nie każdy wie o zbawiennej mocy i szerokiego zastosowania.

Ponieważ herbata z bazylii jest jednym z najlepszych sposobów jej wykorzystania, przedstawiamy 8 korzyści płynących z regularnego jej picia.

1. Bazylia poprawia stan zdrowia układu oddechowego

ból głowy u kobiety

Bazylia korzystnie wpływa na stan zdrowia układu oddechowego. Właściwości antybakteryjne, detoksykujące i przeciwzapalne bazylii pomagają w oczyszczaniu dróg oddechowych. Wspomagają proces usuwania toksyn, które mają tendencję do wywoływania choroby.

Bazylia jest również środkiem wykrztuśnym. Pomaga pozbyć się flegmy w celu złagodzenia objawów zapalenia oskrzeli i astmy.

Jako, że przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu odpornościowego, jest skutecznym lekarstwem na przeziębienie lub grypę.

2. Korzyści picia herbaty z bazylii – chroni nerki

Herbata z bazylii, która posiada działania moczopędne będzie idealnym środkiem wspomagania pracy nerek. Szczególnie dotyczy to przypadku, gdy w tkankach nerek zgromadzona jest duża ilość płynów i toksyn.

Bazylia o właściwościach przeciwzapalnych wpływa na prawidłowe funkcjonowanie nerek, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej i chorób przewlekłych.

Gdyby tego było mało, bazylia zwiększa produkcję moczu. Pomaga wyeliminować bakterie, które rozwijają się w drogach moczowych.

3. Pomaga w walce ze stresem

zmęczona kobieta

Naturalne wyciągi, które zawarte są w herbacie z bazylii działają jako środek antystresowy, który relaksuje zarówno fizycznie, jak i psychicznie w ciągu kilku minut.

Spożywanie jej w małych ilościach pomaga powstrzymać nadmierną produkcję kortyzolu, hormonu stresowego. Zamiast tego, zwiększa wydzielanie pozytywnych endorfin.

Jako, że hamuje wzrost stresu oksydacyjnego, przyczynia się do zwiększenia wydajności pracy organizmu.

4. Korzyści picia herbaty z bazylii – zapobiega infekcjom jamy ustnej

Związki przeciwbakteryjne zawarte w herbacie bazylii tworzą ochronną barierę przed zarazkami powodującymi infekcje doustne i choroby. Bazylia głęboko oczyszcza jamę ustną i pomaga pozbyć się resztek żywności, które stwarzają odpowiednie warunki dla rozwoju bakterii.

Herbata z bazylii pomaga zwalczyć nieprzyjemny oddech i zapalenie dziąseł.

5. Łagodzi bóle głowy

ból głowy u kobiety

Herbata z bazylii będzie także skutecznym lekarstwem na bóle głowy. Jej działanie przeciwzapalne i uspokajające wpływa na poprawę krążenia i dotleniania komórkowego.

6. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się

Ze względu na dużą zawartość flawonoidów i tanin, herbata z bazylii zapobiega przedwczesnemu starzeniu się komórek. Substancje te, wraz z olejkami eterycznymi, chronią tkanki przed uszkodzeniem powodowanym przez wolne rodniki. Dzięki temu zmniejszają ryzyko wystąpienia poważnych chorób.

Jednocześnie, herbata z bazylii korzystnie wpływa na stan skóry, ponieważ chroni ją przed zmarszczkami i plamami, które pojawiają się wraz z wiekiem.

7. Poprawia trawienie

brzuch kobiety

Herbata z bazylii wspomaga proces trawienia i pomaga zwalczyć ból żołądka, nadmierne wydzielanie gazów i zapalenia. Spożywanie trunku eliminuje pasożyty znajdujące się w jelitach i stymuluje wydalanie toksyn z organizmu.

Bazylia będzie doskonałym lekarstwem na niestrawność, ponieważ reguluje pH żołądka i zapobiega nadmiernej produkcji kwasów żołądkowych.

8. Zapobiega reakcjom zapalnym

Codzienne picie herbaty z bazylii jest sposobem na przywrócenie równowagi w procesach zapalnych w organizmie, zwłaszcza jeśli u pacjenta występuje uraz lub zapalenie stawów.

Bazylia zmniejsza stan zapalny, stymuluje usuwanie płynów ustrojowych i pomaga zmniejszyć ból.

Codzienne picie filiżanki herbaty z bazylii przyniesie wiele korzyści zdrowotnych dla Twojego organizmu. Przekonaj się o jej zaletach już dziś!