Pokonaj stres – zmień swoją poranną rutynę

Czerwiec 22, 2017
Jeśli nie chcesz być zestresowana przez cały dzień, zacznij go od kilku nawyków, które wprowadzą cię w dobry nastrój. Wstań nieco wcześniej i daj sobie czas m.in, na zdrowe śniadanie i chwilę medytacji.

W dzisiejszych czasach stres jest nieodłączną częścią życia. Jest to naturalna reakcja organizmu na sytuacje, które nasz mózg interpretuje jako zagrożenie.

Choć stres kojarzy się raczej z czymś negatywnym, może on mieć korzystny wpływ na twoje życie jeśli nauczysz się nim odpowiednio zarządzać. Niewielka dawka stresu działa motywująco, dodaje energii i stymuluje nasz mózg do poszukiwania rozwiązań na pojawiające się na co dzień problemy.

Jeśli chcesz nauczyć się kontrolować poziom stresu, zacznij od wprowadzenia zmian w twojej porannej rutynie. Wstań trochę wcześniej i przygotuj swoje ciało i umysł na dzień pełen wyzwań.

1. Wstań wcześniej, niż zwykle

Na początku może być trudno i z pewnością niechętnie będziesz sobie odbierać dodatkową godzinę snu z rana. Po pewnym czasie zobaczysz jednak, że warto.

Osoby, które wstają wcześniej bardzo chwalą sobie wpływ tego dodatkowego, spokojnego czasu na ich zdrowie fizyczne i psychiczne.

Dodatkowa godzina z rana pozwala uniknąć pośpiechu i stresu. To czas tylko dla ciebie bo wszyscy domownicy wtedy jeszcze śpią. Wykorzystaj go na chwilę ćwiczeń i medytacji, które pomogą ci pozytywnie nastawić się na wyzwania czekające cię tego dnia.

2. Wypij powoli szklankę wody

woda

Kluczem do skutecznego zarządzania stresem jest wolniejsze tempo i wypracowanie świadomości własnych potrzeb.

Zazwyczaj spędzamy cały dzień reagując na bodźce z zewnątrz. Zapominamy o tym, żeby posłuchać również własnego ciała i umysłu. Najwyższy czas zmienić podejście i przyjrzeć się oznakom, które daje ci twoje ciało. Potrzebuje ono relaksu? A może oczyszczenia lub dotlenienia?

Jednym ze sposobów na oczyszczenie ciała z rana jest wypijanie na czczo szklanki wody. Rób to małymi łykami. Nigdzie się nie spiesz.

3. Medytuj przez 5 minut

medytacja a stres

Medytacja poprawia jakość życia i ma niezwykle korzystny wpływ zarówno na ciało, jak i umysł. Pozwala się zrelaksować, obniżyć napięcie mięśni i skupić się na swoim wnętrzu.

Pamiętaj jednak, że skuteczna medytacja wymaga codziennej praktyki. Nie oczekuj cudów ani nie zniechęcaj się po jednej tylko sesji czy nawet po tygodniu.

Na początku bardzo trudno jest tak po prostu wyłączyć umysł. Wiele osób nigdy nie dociera to tego poziomu.

Jeśli jednak dasz sobie czas, przekonasz się, że twój mózg nauczy się uspokajać myśli podczas medytacji, dzięki czemu poprawi się twoje ogólne samopoczucie. To jak codzienne spa dla duszy.

4. Znajdź 10 minut na ćwiczenia

Każdy szuka wymówek, żeby pominąć zaplanowany trening, a wiele osób nie wykonuje żadnych ćwiczeń twierdząc, że nie ma na to czasu.

Wystarczy jednak wygospodarować 10 minut dziennie na ćwiczenia, żeby zauważyć efekty. Wstań rano, wypij szklankę wody, pomedytuj, a następnie rozruszaj twoje ciało np. szybkim marszem.

Wybierz ćwiczenia, które najbardziej lubisz i które sprawiają ci radość. Nie musisz robić intensywnego treningu. Wystarczy, że obudzisz ciało przyspieszając krążenie krwi.

Dzięki temu poprawisz pracę serca i pomożesz organizmowi lepiej dotlenić wszystkie organy, włącznie z mózgiem. Tak przygotowana możesz stawić czoła każdemu zadaniu.

5. Najlepsze śniadanie na stres

koktajl śniadanie

Kiedy już zadbasz o swój umysł i rozruszasz ciało, przychodzi czas na dostarczenie organizmowi składników odżywczych niezbędnych do rozpoczęcia dnia.

Warto spożywać na śniadanie produkty zawierające mnóstwo przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, które wzmacniają układ odpornościowy i pomagają skutecznie reagować na stres.

Staraj się włączać do śniadania produkty z poniższej listy:

 • Płatki owsiane
 • Pomarańcze
 • Jajka
 • Ciemna czekolada
 • Awokado
 • Jagody
 • Orzechy włoskie
 • Napar z rumianku

6. Wizualizuj swój dzień

Jedną ze strategii pomagających przygotować się na codzienny stres jest wizualizacja tego, co się wydarzy w danym dniu. To ty decydujesz o tym, jak zareagujesz na niespodziewane sytuacje.

Oto kilka zdań, które warto sobie powtórzyć z samego rana:

 • Dzisiaj będę miała dobry, spokojny dzień.
 • Nikt ani nic nie zakłóci mojego wewnętrznego spokoju.
 • Poradzę sobie z każdym zadaniem i nic mnie nie będzie w stanie zranić.
 • Znam swoje mocne strony, znam swoją wartość i nikt nie jest w stanie sprawić, że poczuje się słaba.
 • Dziś mam czas zarówno na obowiązki, jak i czas dla siebie – na bycie sobą, na relaks i na moje hobby.

7. Wyjdź z domu w dobrym humorze

kobieta szczęście

Może to brzmieć śmiesznie, ale jeśli się nad tym zastanowisz, prawdopodobnie zauważysz, że bardzo często wychodzisz z domu w złym nastroju. Może to przez kłótnię z partnerem, może przez poranne zamieszanie z dziećmi a może przez twoje własne obawy, że czeka cię straszny dzień.

Spróbuj zostawić wszystkie złe emocje za sobą kiedy wychodzisz z domu. Powiedz swojej rodzinie, że ją kochasz i uśmiechnij się.

Uwierz, że czeka cię dobry dzień. Przecież na to właśnie zasługujesz! Wypróbuj wszystkie powyższe zalecenia, a stres będzie się od ciebie trzymał z daleka.

WIĘCEJ DLA CIEBIE