Twój umysł kreuje największe problemy

· Wrzesień 1, 2017
Największy problem to nie rzeczy, które nam się przydarzają, ale to, jak je interpretuje nasz umysł.

Czy zdarza ci się, że twój umysł nieustannie kreuje najczarniejsze scenariusze i na każdy problem reaguje, jakby był on ogromną tragedią? Wyobraź sobie, że jakiś czas temu przeżyłaś bolesne rozstanie. W momencie dużych zmian byłaś przekonana, że to już koniec świata.

Z perspektywy czasu jednak wszystko nabiera innych barw. Czy teraz widzisz, że pozwoliłaś, aby twój umysł przerysował twoją rzeczywistą sytuację? Wiele osób wpada w tę sama pułapkę i nie jest w stanie klarownie ocenić bieżącego stanu rzeczy, co tylko pogarsza ich psychiczne samopoczucie.

Czego naprawdę boi się twój umysł

burza w szklance wody

Dlaczego tak często pozwalamy sobie na to, by nasz umysł wpędzał nas w błędne koło? Dlaczego cierpimy bez sensu w przekonaniu, że jest gorzej, niż wskazywałyby na to fakty?

Mamy tendencję do zadręczania się i do nazbyt silnego reagowania na to, co nam się przydarza. Co więcej, skupiamy się tylko na negatywnych aspektach wielu sytuacji i przejmujemy się tym, jakie mogą nas czekać konsekwencje.

W ten sposób pozwalamy, by nasz umysł wypełnił się negatywnymi myślami, które zaczynają zajmować tak dużo miejsca, że tracimy nad nimi kontrolę. U podłoża takiej sytuacji leżą oczywiście emocje, nad którymi nie potrafimy zapanować.

Zamiast przestać się zadręczać i spróbować uporządkować myśli, pozwalamy sobie na to, by rządziły nami emocje i dajemy wyobraźni zielone światło do generowania obaw przed przyszłością.

kobieta w morzy deszcz

Przyjrzyjmy się przykładowi, który podaliśmy na początku tekstu. Wyobraź sobie, że czeka cię kolejne w życiu rozstanie. Być może zastanawiasz się całymi dniami dlaczego doszło do rozpadu twojego kolejnego związku.

Twój umysł prawdopodobnie skupia się na rozmyślaniach o tym, czy twój partner cię zdradzał i czy w ogóle cię kochał. Może boisz się, że już zawsze będziesz sama.

W tej chwili odczuwasz to wszystko bardzo intensywnie i boisz się, że nie będziesz potrafiła żyć bez twojego partnera. Myśl o życiu bez niego u twojego boku może cię wręcz przerażać. Pamiętaj jednak, że wcześniej czy później wszystkie te myśli znikną i wszystko, czego się teraz boisz stanie się jedynie nieprzyjemnym wspomnieniem.

Patrz na rzeczywistość chłodnym okiem

Nasze uczucia i emocje nie pozwalają nam realnie ocenić sytuacji. Innymi słowy, natrętne myśli i obawy negatywnie wpływają na postrzeganie rzeczywistości.

Jednak z upływem czasu zaczynamy patrzeć na sprawy nieco inaczej. Widzimy je z innej perspektywy i z dystansu. Coś, co kiedyś pochłaniało wszystkie nasze myśli, teraz nie ma już na nas żadnego wpływu i nie wywołuje złość.

Dzięki temu zaczynamy widzieć rzeczywistość taką, jaka jest. Gdyby tylko udało nam się zapanować nad uczuciami i emocjami w momencie kryzysu, byłoby nam o wiele łatwiej przetrwać te trudne momenty.

Niestety, w danym momencie pozwoliliśmy sobie na bezsensowną mękę i na to, żeby nasz umysł zapanował nad naszym stanem psychicznym.

zaciemnione spojrzenie

Życie się nie kończy na jednym kryzysie. To naz umysł skłania nas do myślenia w tego typu kategoriach kiedy przychodzą trudne momenty.

To normalne, że czasem pozwalamy sobie na negatywne myśli i nieuzasadnione obawy. Ważne jednak, by nie pozwolić, by przez zbyt długi czas zabierały nam spokój. Staraj się oczyścić z nich tak szybko, jak potrafisz.

Naucz się obserwować swoje myśli

Zamartwianie się to dość powszechny stan, ale jeśli nauczysz się obserwować i kontrolować swoje myśli, szybciej znajdziesz drogę wyjścia z tego chaosu. Wypróbuj poniższe ćwiczenie wizualizacyjne.

Wyobraź sobie, że wszystkie problemy, które kotłują się w twojej głowie są jak pokój, w którym panuje ogromny bałagan. Jeśli nie posprzątasz, będziesz jedynie przerzucać przedmioty z miejsca na miejsce.

Jeśli jedynie będziesz wyciągać pojedyncze rzeczy, których potrzebujesz, stworzysz jeszcze większy nieład. Rozwiązanie jest jedno – zacznij wszystko porządkować krok po kroku i odkładaj wszystko na miejsce.

kobieta natura

Będzie ci trudno, ale przekonasz się, że wielu z tych przedmiotów już nie potrzebujesz. Zastanów się czy nie warto się ich pozbyć. To proste i praktyczne ćwiczenie wizualizacyjne pomoże ci pozbyć się wszystkich przytłaczających myśli.

Nie jest to łatwy proces ale z czasem zauważysz bardzo pozytywne rezultaty. Oczyść swój umysł, otwórz oczy i zobacz rzeczywistość taką, jaka jest. Nie pozwól swojemu umysłowi tworzyć problemów tam, gdzie ich nie ma.