Kryzys wieku średniego - można go uniknąć?

Kryzysu w wieku lat 40 można całkowicie uniknąć jeśli zaczniesz go postrzegać jako: cudowny, dojrzały etap życia, gdzie masz już za sobą pewien bagaż doświadczeń. 
Kryzys wieku średniego - można go uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zbliżasz się do 40, a słowo “kryzys” już brzęczy w twoich uszach. Jeszcze trochę i osiągniesz średni wiek. Ale … czy jesteś skazany na cierpienie z powodu przerażającego kryzysu wieku średniego, czy możesz go uniknąć?

Nie można zignorować faktu, że po osiągnięciu wieku średniego zaczynasz doświadczać zmian w rozwoju biologicznym, które mogą mieć rzeczywisty wpływ na twój stan psychiczny.

To samo dzieje się w okresie dojrzewania, ale teraz to zupełnie inna sprawa. Jesteś bardziej świadomy swojej własnej śmiertelności, jesteś w stanie dostrzec na własnej skórze przemijające lata i to czego doświadczyłeś, a słowo “emerytura” zaczyna być słyszalne na horyzoncie.

To ten moment kiedy wielki kryzys może się pojawić, w którym chcesz ponownie przeżyć zapomniane lata swojej młodości.

Kryzys – społeczeństwo ma z tym wiele wspólnego

Kto ci powiedział, że w wieku czterdziestu lat życie się kończy? Kto doprowadził do tego, że za każdym razem kiedy zbliża się twój dzień urodzin, pojawiają się epizody niepokoju? Nasze społeczeństwo, w oparciu o iluzyjne reklamy powodujące, że ludzie ustawicznie pragną wiecznej młodości.

To jest młodość, która nie może trwać, ponieważ utraciłbyś dojrzałość, rozwój osobisty, którego doświadczasz przez całe życie. Ale nagle, kiedy kończysz 40 lat, te rzeczy nie mają znaczenia. Bum! Coś wybucha i wszystko wymyka się spod kontroli.

medytacja dobra w każdym wieku

To nie jest taki mały problem, że niektóre osoby łatwo sobie radzą z tym kryzysem, a inni nie. Różnica polega na percepcji i postrzeganiu tego wieku, to w jakim stopniu akceptujesz samego siebie i własne ciało.

Zaakceptuj zmianę

Ważne jest, aby zaakceptować fakt, że zmiana jest. Kiedy osiągniesz 40 lat nie masz takiego samego ciała, gdy miałeś 20 lat, ale cóż z tego? Nic się takiego nie stało, nie możesz być wiecznie młody.

Pomimo tego, że to jest smutna rzeczywistość, możesz się przeciwstawić akceptując prawdę.

  •  Jeśli masz bardzo małe dzieci, możesz być odbierany za ich dziadków, zamiast za rodziców.
  •  Z drugiej strony, jeśli są już nastolatkami, mogą czuć się zawstydzone, kiedy ich przyjaciele widzą was razem na spacerze.

Tego rodzaju sytuacje mogą osłabiać twoją samoocenę, aż do momentu kiedy całkowicie się załamiesz i odrzucisz swoją osobę patrząc codziennie na swoje odbicie w lustrze. To nie jest nic specyficznego, że coś jest z tobą nie tak – zamiast tego, to społeczeństwo mówi ci, co jest pożądane, co jest doskonałe i co jest właściwe.

Nie zapominaj, że niemal wszystko, co widzisz w telewizji, w gazetach czy w reklamach zostało skorygowane. Nic nie jest prawdziwe – to fikcja. Dlaczego, zatem więc nie zacząć dostrzegać pozytywnych stron wieku średniego i powiedzieć “do widzenia” bardzo przerażającemu kryzysowi lat 40-tych.

Dojrzałość to czas na prawdziwą radość

Dojrzałość to etap twojego życia, w którym możesz cieszyć się, nie pozwalając oddać się niepewności, która prowadzi do kryzysu. To może być rodzaj kryzysu, w którym zaczynasz wydawać pieniądze, których nie masz, zrywanie relacji lub robienie szalonych rzeczy, ponieważ bujasz w obłokach.

To jest okres, w którym powinieneś czerpać radość ze wszystkiego co robisz. Może już osiągnąłeś wymarzone stanowisko, teraz nadszedł czas aby poświęcić się rzeczom, które lubisz i mieć zapewnioną stabilność ekonomiczną.

dojrzły mężczyzna

Jeśli chodzi o relacje, prawdopodobnie wiele się już nauczyłeś, a może nawet masz dzieci. Teraz mogą być starsze, a może właśnie zdecydowaliście się na założenie rodziny.

Pomimo tego, wszystko ma swoje zalety.

  •  Jeśli twoje dzieci są starsze, masz więcej czasu dla siebie, nie musisz zmieniać pieluch ani walczyć z nieprzespanymi nocami.
  • Jeśli są bardzo małe, będziesz teraz spokojniejszy, ponieważ jesteś bardziej dojrzały i możesz zapewnić większą stabilność.

Podsumowując: osiągnięcie wieku średniego ma wiele wspaniałych aspektów, podobnie jak inne etapy życia. Wkręcanie się w kryzys, czy nie jest czysto psychologiczną decyzją.

Jeśli nie pozwolisz, aby przemijające lata cię przytłaczały i będziesz się uśmiechał za każdym razem z powodu, że żyjesz zdmuchując świeczki, możesz nigdy się nie dowiedzieć czym jest kryzys wieku średniego.

To bardziej kwestia nastawienia i nowego etapu, który cię czeka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.