Dojrzałość – śmiej się z tego, co doprowadzało Cię do łez

Październik 14, 2016
Dojrzałość to stan, w którym potrafimy pozbyć się naszych lęków i załamań. Powinniśmy mieć całkowitą kontrolę nad naszymi uczuciami.

Istnieje wiele sytuacji, które wywołują łzy. Dojrzałość polega na tym, żeby potrafić sobie z nimi radzić. Dojrzałość osiągamy wtedy, kiedy potrafimy śmiać się z czegoś, co niegdyś doprowadzało nas do płaczu. Z tego, co było dla nas największą tragedią, a na dzień dzisiejszy wiemy, że jesteśmy w stanie przeżyć bez rozpaczy.

Dojrzałość – to, co kiedyś wyrządzało mi krzywdę, dzisiaj już nic nie znaczy

Momenty, które nas krzywdzą pozostawiają po sobie ślad przez długi okres czasu. To normalne. Kluczem jest umiejętność patrzenia w przeszłość bez myślenia o przeżytej rozpaczy.

Przeczytaj również: Zachowaj spokój i pamiętaj, że szczęście to chwila…

To znak, że nauczyliśmy się skupiać na przyszłości. Nigdy nie myśl, że nie możesz czegoś znieść. Każdy z nas ma w sobie wystarczająco odporności, niezależnie od tego co się wydarzy.

Kwiat

Problem polega na tym, że w chwilach smutku stajemy się delikatniejsi. Ale uwaga! Delikatny nie znaczy słaby! To tylko chwilowe okoliczności…Patrzenie w przeszłość, to nie błąd. Błędem jest życie przeszłością.

Nie mamy zwyczaju rozwiązywania sytuacji, które już przeminęły i przez to żyjemy w ciągłym smutku.

Jeżeli potrafisz śmiać się z rzeczy, które niegdyś doprowadzały Cię do rozpaczy, oznacza to, że nie żyjesz przeszłością i nie masz powodu do zmartwień. Dojrzałość to uśmiechanie się do osób, które wyrządziły nam krzywdę.

Błędy, które zmieniają się w bariery…

Wszyscy popełniamy błędy. To zupełnie normalne. Należy wyciągnąć wnioski i nie patrzeć wstecz. Przywiązywanie się do kamienia nie przynosi nic dobrego: najlepiej jest go rzucić i iść dalej.

Nie odwracaj się od wszystkiego, co doprowadziło Cię do łez. Oczywiście, rany należy całkowicie wyleczyć, a nie jedynie przykleić plaster i patrzeć w inną stronę. Tylko wtedy unikniemy ponownego popełnienia tego samego błędu.

Ciągłe przyklejanie „plastra” prowadzi do stworzenia swego rodzaju bariery, która uniemożliwi nam pójście naprzód. Ową barierę tworzymy my sami, ale nie są one realne.

Koniecznie przeczytaj: Ból emocjonalny najtrudniejszym do wyleczenia

Podjęłaś kiedyś błędną decyzję? Nie ma problemu. Każda podjęta decyzja wywiera wpływ na nasze życie. Musimy się z nimi pogodzić, niezależnie od ich trafności.

Tym właśnie jest dojrzałość.

Uwolnij się od tego, co doprowadzało Cię do łez

Nie jest to łatwe, ponieważ nie mówimy o żadnym przedmiocie fizycznym, a raczej o uczuciach i emocjach. Podświadomie jeszcze bardziej zbliżamy się do tego, co nas krzywdzi.

Ilustracja kobieta złoto

Rozstania nigdy nie są łatwe. Pożegnanie pewnych sytuacji, pewnych osób, pewnej części nas samych… Każde „żegnaj” wiąże się z utratą cząstki samego siebie.

Ale uwaga! Emocje, które przychodzą potem sprawią, że poczujemy się o wiele lepiej. Dojrzałość ma wiele wspólnego z odwagą. Nie każdy jest w stanie patrzeć na rany i zdecydować, że to najwyższa pora na ich zamknięcie.

To dlatego powinniśmy nauczyć się odpowiedzialności i uwolnić się od tego, co powoduje cierpienie. Nie obawiaj się zmian, ani odejścia. Czasem to naprawdę trudne, ale tylko na początku. Po jakimś czasie poczujesz ogromną ulgę i będziesz się śmiać z tego, co niegdyś doprowadzało Cię do łez.

Kobieta wśród motyli

A Ty? Uśmiechasz się myśląc o przeszłości? Dojrzałość to nie tylko upływ lat: to umiejętność radzenia sobie z problemami i wyciąganie wniosków z popełnianych błędów.

WIĘCEJ DLA CIEBIE