Życie zaczyna się po 40-tce. To prawda!

Ten etap życia jest naturalnym procesem, który dotyczy przeważającej większości ludzi. Ale tylko od Ciebie zależy, w jaki sposób zmierzysz się z tym procesem i jak go wykorzystasz po to, aby stać się jeszcze lepszym człowiekiem.
Życie zaczyna się po 40-tce. To prawda!

Ostatnia aktualizacja: 21 września, 2021

Życie zaczyna się po 40-tce – z pewnością wiele razy słyszałeś to popularne powiedzenie. Ale ile jest w nim prawdy? Po przekroczeniu tej magicznej granicy, jaką jest 40 lat, możesz zacząć przemyślenia na temat wielu różnych aspektów swojego życia. Wszystko po to, aby poprawić swoje następne 40 lat.

Być może zacząłeś już podejmować różne decyzje, które jeszcze do niedawna wydawały się wręcz nie do pomyślenia.

Ale dla Ciebie naprawdę życie zaczyna się po 40-tce. Ten etap życia jest naturalnym procesem, który dotyczy przeważającej większości ludzi. Ale tylko od Ciebie zależy, w jaki sposób zmierzysz się z tym procesem i jak go wykorzystasz po to, aby stać się jeszcze lepszym człowiekiem.

Ten wiek jest powszechnie znany jako granica dla “kryzysu wieku średniego“. Może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Kryzys wieku średniego zazwyczaj powoduje różne problemy w niektórych specyficznych obszarach naszego codziennego życia. Należą do nich między innymi:

 • Sytuacja zawodowa
 • Więzi z partnerem lub partnerką
 • Małżeństwo
 • Poczucie tożsamości

Życie zaczyna się po 40-tce  i co w związku z tym?

Osiągnięcie granicy 40 lat to idealny moment na refleksję i zrównoważenie swojego dotychczasowego życia. To tak, jakby osiągnięcie tego wieku oznaczało punkt zwrotny. Każe on nam wtedy myśleć o tym, czego już doświadczyliśmy i co jeszcze mamy do zrobienia.

Może Ci się także wydawać, że nie pozostało Ci już zbyt wiele czasu lub że nie osiągniesz celu swojego życia. Ale nie martw się, bo przecież życie zaczyna się po 40-tce! Czasami ten wiek może sprawić, że poczujesz się nieswojo z powodu sytuacji, w której się znajdujesz.

A wszystko dlatego, że chcesz znowu poczuć się młodo. Albo być może uważasz, że nie spełniłeś wszystkich swoich oczekiwań.

Motywy tego kryzysu wieku średniego są bardzo zróżnicowane. Ale jednak wśród nich najczęściej spotykane to:

 • Niepewność
 • Nadmierna odpowiedzialność
 • Rutyna
 • Nuda
 • Brak wyraźnych celów na przyszłość

Wskazówki, jak ulepszyć swoje życie po 40-tce

Wypracowanie w sobie pozytywnego nastawienia i otwartego umysłu będzie bez wątpienia początkiem czegoś cudownego. Tchnie w Ciebie nową motywację, która zabierze Cię z tego zamkniętego kręgu nudnej rutyny i wzbogaci Twoje życie.

1. Uwierz w siebie

Bądź wdzięczny za wszystko, co przeżyłeś do tej pory. Doceń wszystkie wspaniałe doświadczenia z dotychczasowego życia, jakie masz za sobą. Pochwal samego siebie za sposób, w jaki stawiłeś czoła swoim problemom. Podkreśl to, co Ci się najbardziej podobało w dotychczas przeżytych latach…

Wszystko to sprawiło, że dorastasz i osiągasz punkt, w którym jesteś dzisiaj. Pamiętaj, że życie zaczyna się pod 40-tce. A Twoje doświadczenie jest najlepszym prezentem, jaki mogłeś sam sobie zrobić.

2. Ustal dla siebie nowe cele

Bardzo ważne jest to, aby ustanowić sobie nowe wyzwania i zadać sobie pytanie, gdzie chcesz być w ciągu najbliższych 5 lub 10 lat.

Masz przed sobą wspaniałe lata, w których możesz osiągnąć wszystko, czego Twoim zdaniem Ci jeszcze brakuje. A ponieważ dodatkowo masz po swojej dojrzałość i doświadczenie, których nie miałeś w latach swojej młodości, możesz sprawić, że powiedzenie „życie zaczyna się pod 40-tce” naprawdę w Twoim wypadku okaże się prawdziwe.

3. Zmień swoje codzienne procedury

To dobry moment na dokonanie wszelkiego rodzaju zmian. Począwszy od Twojego wizerunku i wyglądu, poprzez codzienne zajęcia, ćwiczenia, dietę… słowem wszystko, co możesz wymyślić.

Dobrze jest zacząć uczyć się nowej aktywności. Znajdź sobie hobby, na które nigdy nie poświęcałeś do tej pory czasu. Chodzi o to, by oderwać się od rutyny i monotonii dnia codziennego.

Możesz poświęcić więcej czasu swojej sylwetce, zadbać o nią, zmieniać nawyki żywieniowe, uprawiać nowy sport… Chodzi po prostu o to, aby dobrze wyglądać na zewnątrz i dobrze się czuć samemu ze sobą.

4. Wzmocnij swój związek lub małżeństwo

Jeśli jesteś w związku już przez przez długi czas, ważne jest, aby po wielu latach podziw i miłość była nadal tak silna, jak w pierwszej chwili. Sprawdź zatem, jak możesz powiedzieć swojej drugiej połówce, jak bardzo ją lub jego kochasz. Przypomnij mu lub jej, co udało Wam się wspólnie osiągnąć przez te wszystkie lata.

Znajdź trochę czasu, aby docenić Wasze wspólne osiągnięcia. Szczególnie jeśli macie dzieci. Podkreśl wszystkie osobiste kroki, które zrobiliście. Doceńcie swoje awanse zawodowe, a także osiągnięcia materialne, które wspólnie uzyskaliście.

Znajdź sposoby, aby lepiej komunikować się ze swoim partnerem lub partnerką. Na tym etapie życia jest to element wręcz kluczowy. Może on znacząco wpłynąć na Ciebie lub przynieść Wam obopólną korzyść.
Pamiętaj o wszystkich dobrych rzeczach i błędach w Waszym związku. Zaproponuj także zmiany, które mogą Wam w tym pomóc.

Życie zaczyna się pod 40-tce – pamiętaj o tym każdego dnia!

Kryzysy oznaczają po prostu konieczność dokonania jakichś zmian. Twoja czterdziestka może być doskonałą okazją do tego, aby przekierować swoje życie na ścieżkę oferującą o wiele więcej energii, niż wcześniej.

Ludzie mówią, że to jest naprawdę skomplikowany czas. Ale przecież nie wszyscy wokół nas są tacy sami. Tylko od Ciebie zależy to, w jaki sposób uporasz się z tym zagadnieniem.

 • Może to być bardzo pozytywny moment w Twoim życiu, w którym nastąpią liczne zmiany pomagające Ci się dalej rozwijać.
 • Ciesz się swoją wolnością, doświadczeniem i dojrzałością, aby być szczęśliwszym.
 • Bądź wdzięczny za wszystko, co masz w swoim życiu. Możliwe, że skupiłeś się zbytnio na tym, czego nie masz, a nie na tym, co masz.
 • Naucz się żyć w teraźniejszości, cieszyć się każdym dniem i małymi rzeczami w życiu.
 • Nie miej obsesji na punkcie przyszłości ani nie rozpaczaj nad przeszłością. Po prostu ciesz się teraźniejszością.

Ten etap życia jest naturalnym procesem, który dotyczy przeważającej większości ludzi. Ale tylko od Ciebie zależy, w jaki sposób zmierzysz się z tym procesem i jak go wykorzystasz po to, aby stać się jeszcze lepszym człowiekiem.

Jeśli czujesz się źle i nie jesteś w stanie uwolnić się od depresji, ważne jest, aby poszukać profesjonalnej pomocy. W ten sposób otrzymasz narzędzia niezbędne do przejścia przez ten okres przy jak najmniejszym cierpieniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.