Lepszy sen – spożywaj tych 10 produktów

· Grudzień 23, 2016
Choć produkty mleczne i nabiał mogą być bardzo skuteczne w zmniejszaniu stresu, powinniśmy ich unikać, gdy cierpimy na niestrawność bądź zaburzenia pracy układu pokarmowego. Mogą bowiem wywoływać uciążliwy refluks i uniemożliwić odpowiedni wypoczynek.

Lepszy sen to marzenie wielu z nas. Dlaczego? Ponieważ dobrze przespana noc jest doskonałą formą regeneracji i odpoczynku. Dlatego też w dzisiejszym artykule opowiemy Ci o kilku produktach spożywczych, które umożliwią Ci właśnie lepszy sen. Niektóre z nich być może już znasz, inne jednak z pewnością Cię zaskoczą.

Od razu zaznaczamy, że jeśli miewasz problemy z zasypianiem, odradzamy Ci wieczorne podjadanie i późne picie kawy. Lepiej zastąp ją filiżanką zielonej herbaty, a raz na zawsze pożegnasz się z bezsennością.

Wiśnie i czereśnie

Możesz zdecydować się zjeść kilka świeżych wiśni lub sięgnąć po szklankę soku wiśniowego. Pomoże Ci to lepiej spać. Sok ten jest dobrym substytutem dla napojów słodzonych i napojów gazowanych.

Wiśnie są jednym z produktów, które pomogą Ci lepiej spać, bo w sposób naturalny pomagajązwiększyć poziom melatoniny, znanej z tego, że wpływa u nas na uczucie senności.

Już dziś zacznij jeść te owoce lub pić sok, a osiągniesz lepszy sen i nie będziesz mieć problemów z zasypianiem.

Migdały

Migdały są całkiem słusznie uważane za super jedzenie. Jedną z ich zalet jest właśnie to, że pomagają nam zapaść w lepszy sen. To dlatego, że migdały zawierają dużo magnezu, który pomaga organizmowi odpowiednio się zrelaksować.

Pamiętaj, że jednym z głównych wymogów, by osiągnąć lepszy sen i całkowicie wypocząć jest spać nieprzerwanie przez kilka godzin. Możesz to zrobić tylko wtedy, gdy jesteś zrelaksowany i wolny od stresu.

Pomidory

Pomidory

Likopen stanowiący jeden ze składników pomidorów czynią je jednym z tych produktów, dzięki którym osiągniesz lepszy sen.

Dlatego też pożywaj gotowane pomidory, kiedy tylko masz taką możliwość. Przechodząc przez proces gotowania, likopen zawarty w pomidorach staje się dla nas jeszcze korzystniejszy.

Dobrym rozwiązaniem jest włączenie na stałe do swojej diety zupy pomidorowej, która zawiera wiele korzystnych składników. Jeśli z kolei masz ochotę na coś świeżego, możesz sięgnąć po apetyczne sałatki. W obu przypadkach Twoje ciało odniesie większe korzyści z likopenu.

Zobacz także: Żywność transgeniczna – co o niej wiesz?

Przetwory mleczne i nabiał

Wapń zawarty w jogurcie i innych produktach nabiałowych pomogą organizmowi wyeliminować stres i zapaść w lepszy sen. Pozwoli to zasnąć szybko i bardzo dobrze wypocząć, odprężając przy tym mózg.

Gdy spożywasz jogurt jako deser lub w porze wieczornej, również wprowadzasz mnóstwo dobrych bakterii, które zasiedlają się w Twoim przewodzie pokarmowym. Będą one pracować na Twoją korzyść, podczas gdy Ty będziesz spał.

Gdy łapie Cię głód w porze wieczornej, polecamy różne rodzaje sera. Są one wręcz idealne do przygotowywania smacznych przekąsek, gdy masz na coś ochotę. W taki sposób unikniesz zbyt silnego głodu i będziesz lepiej spać.

Herbata

Herbata jest jednym z najłatwiej dostępnych produktów, które pomogą Ci osiągnąć lepszy sen. Istnieje wiele różnych herbat, w tym kilka specjalnie zaprojektowanych tak, aby ułatwić właśnie zasypianie.

Można spróbować herbaty z rumianku, znanej ze swoich właściwości relaksujących. Możesz pić napar z rumianku sam lub połączyć go z miętą lub miodem. Herbata z trawy cytrynowej również pomaga zapaść w lepszy sen i efektywniej wypocząć.

Ważną rzeczą jest to, aby unikać herbaty z kofeiną. Oprócz unikania kofeiny, możesz mieszać herbaty dowolnie i dobierać smaki, które Ci odpowiadają.

Banany

banany

Na naszym blogu wiele razy wspominaliśmy o korzyściach płynących z uwzględniania bananów w diecie. Kilka razy nawet zaproponowaliśmy Ci kilka zastosowań dla skórki z banana. Tym razem chcemy polecić banany, osobom, które pragną zapaść w lepszy sen.

To coś bardzo ciekawego i użytecznego w leczeniu bezsenności, ale banany regulują rytm dobowy. Oznacza to, że jedzenie bananów pomoże Ci zasnąć w odpowiednim czasie i spać godziny, których Ci potrzeba, żeby należycie wypocząć.

Banan z jogurtem na kilka godzin przed snem pomoże Ci całkowicie zapomnieć, czym jest bezsenność. W ciągu dnia będziesz miał energię konieczną do wykonania wszystkich Twoich obowiązków.

Arbuz

Arbuz jest ulubionym owocem wielu osób – zwłaszcza latem, gdy doskwiera nam upał. Ale owoc ten to nie tylko bogate źródło smaku, wody i składników odżywczych. Jest to również jeden z produktów, które pomogą Ci lepiej wypocząć i zapaść w głębszy sen.

Arbuz jest źródłem likopenu,tego samego związku chemicznego, który znajdziesz w pomidorach. Dzięki swoim właściwościom idealnie nadaje się dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, gdyż pomaga nam w utracie wagi.

Nasza rada jest taka, że na kilka godzin przed snem dobrze jest spożywać filiżankę arbuza. Jeśli jesteś naprawdę głodny możesz uzupełnić posiłek produktem bogatym w białka.

Przekonasz się, że nie tylko ułatwi to odchudzanie, ale też pomoże można lepiej wypoczywać i zapadać w lepszy sen.

Ryby

Witamina B6 zawarta w wielu rodzajach ryb pomogą organizmowi produkować ilość melatoniny, konieczną, aby lepiej spać. Ryby najbardziej bogate w witaminę B6 to łosoś i halibut.

Oprócz tego, że pomagają Ci lepiej spać, wiele odmian tłustych ryb zawierają zdrowy kwas tłuszczowy omega 3. Tłuszcze te pomagają poprawić funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Najlepszym elementem jest to, że można mieć pewność, iż melatonina i senność nie wpłyną na nasze codzienne czynności i obowiązki. Twój organizm będzie regulować czas, kiedy śpi i budzi się naturalnie.

Ciecierzyca

ciecierzyca

Innym produktem, który pomoże Ci lepiej spać jest ciecierzyca. Stwierdzono, że jest ona w stanie zwiększyć ilość witaminy B6 w organizmie, tak samo jak ryby morskie.

Ta cecha sprawia, że są idealne dla wegetarian i wegan, którzy mają problemy ze snem. Spożywając ciecierzycę będziesz się cieszył spokojnym sen bez przyjmowania jakichkolwiek leków lub sztucznych suplementów diety.

Odwiedź również ten artykuł: Hummus – naturalny i odżywczy antydepresant

Brokuły

Brokuł jest nie tylko jednym z produktów, które pomogą Ci lepiej spać. Ma też wiele innych zalet.

Zawiera on wiele witamin i składników mineralnych, potrzebnych dla organizmu. Ponadto jest bogaty w białko, żelazo, błonnik i magnez. Ten ostatni jest odpowiedzialny za umożliwianie bardziej spokojnego i głębszego snu przy mniejszym wysiłku.

Można jeść brokuły gotowane, w sałatkach lub w sokach. Jest on zawarty w tylu przepisach, że nie masz żadnych wymówek, aby nie umieścić go w swojej codziennej diecie.

Spożywaj regularnie pokarmy, które wspomogą lepszy sen

Wiemy, jak irytujące jest przewracanie się całą noc z boku na bok bez możliwości wypoczynku. Pokarmy, które wymieniliśmy dziś w tym artykule pozwolą Ci lepiej spać bez przyjmowania jakichkolwiek leków. Skorzystaj z nich!