Życie to nie bajka, ale może być szczęśliwe

W przeciwieństwie do bajek i baśni, życie nie zawsze ma szczęśliwe zakończenia. Mimo wszystko warto czerpać radość z małych rzeczy i być szczęśliwym.
Życie to nie bajka, ale może być szczęśliwe

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2019

Życie każdego z nas ma swoje lepsze i gorsze momenty. W przeciwieństwie do bajek, nie zawsze wszystko kończy się dobrze i nie zawsze mamy do czynienia ze szczęśliwym zakończeniem. W baśniach problemy znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki i zawsze wygrywa dobro. Niestety w prawdziwym życiu nie zawsze można liczyć na takie rozwiązanie.

Życie to nie disnejowska bajka. Przypomina bardziej realistyczne historie spod pióra Charlesa Pierrota lub Christiana Andersena, w których na koniec nie zawsze wszyscy ,,żyli długo i szczęśliwie”.

W dorosłym życiu warto stawić czoła rzeczywistości i pogodzić się z tym, że nie wszystko zawsze będzie układać się po naszej myśli. Wcale nie musi nam to jednak odcinać drogi do szczęścia i o tym właśnie będzie ten artykuł.

Życie – nie wszystkie szczęśliwe historie mają szczęśliwe zakończenia

Z pewnością nie raz Twoje życie ułożyło się tak, że mimo wielu lat szczęścia i spokoju, coś nie potoczyło się po Twojej myśli. Piękna historia wcale nie miała szczęśliwego zakończenia.

Może była to Twoja pierwsza nastoletnia miłość, która mimo że jedyna i najpiękniejsza, przysporzyła Ci wielu przepłakanych i bezsennych nocy? Nawet jeśli właśnie tak zakończyła się ta historia, wciąż pozostały Ci po niej piękne wspomnienia.

Jest to tylko jeden prosty przykład, ale życie każdego z nas obfituje w setki, jeśli nie tysiące, zdarzeń, które wprawdzie nie skończyły się dobrze, a jednak ukształtowały nas i sprawiły, że dzisiaj możemy być sobą. Nie wszystko dobrze się kończy. Nie odbiera nam to jednak prawa do szczęścia.

życie i życiowe historie

Przeczytaj także artykuł: Twój los jest w Twoich rękach

Jak być szczęśliwą mimo przeciwności losu?

Tal Ben-Shahar, psycholog i profesor z Harvardu, jest autorem wielu książek mówiących o tym, jak być szczęśliwym. Skupia się przede wszystkim na dawaniu ludziom wskazówek, które sami powinni umieć wykorzystać, pracując na swoje własne szczęśliwe życie.

Doktor Shahar w książce ,,W stronę szczęścia” podkreśla, że ludzie często skupiają się tylko na nierealistycznie pozytywnych przesłankach. Zapominają, że prawdziwe życie nie może składać się tylko z dobrych chwil.

Podkreśla, że wiele osób chciałoby mieć życie idealne, jak z bajki czy komedii romantycznej. Gdy nie mają, nie potrafią cieszyć się chwilą.

życie i przeciwności losu

Ważną nauką, jaką możemy z tego wyciągnąć, jest fakt, iż nasze oczekiwania względem rzeczywistości nie powinny być zbyt wysokie.

Nie ma też sensu usiłować żyć idealnie – zdecydowanie lepiej jest po prostu żyć szczęśliwie.

Im mniejsze oczekiwania, tym mniejsze rozczarowania, większa też radość z tego, co już mamy, a nie z tego co chcielibyśmy mieć.

Poważnym błędem jest twierdzenie, że szczęśliwe życie to takie, w którym wszystko jest takie, jak sobie zaplanowaliśmy. Warto oczywiście podkreślić, że nie ma nic złego w marzeniach. Warto jednak wciąż twardo stąpać na ziemi.

Życie zbudowane na wygórowanych oczekiwaniach i ciągłe czekanie na szczęśliwe zakończenie skutecznie hamują rozwój osobisty i przynoszą efekt odwrotny od wymarzonego. Zamiast szczęścia spotyka nas gorzkie rozczarowanie i depresja. Chyba nie warto tak ryzykować, czyż nie?

To dziś jest Twój dzień

Inna pułapka, w którą wpada bardzo wiele osób, to skupianie się na przyszłości, przy jednoczesnym zaniedbywaniu tego, co jest tu i teraz. Zawsze jest coś, co muszą osiągnąć czy zyskać, zanim będą mogli zrobić kolejną rzecz. W ten sposób napędza się błędne koło, które nie prowadzi do szczęścia, a jedynie do frustracji.

Takie osoby wiecznie powtarzają sobie: ,,Kiedy spotkam odpowiednią osobę, wreszcie poczuję się kompletna. Będę szczęśliwa dopiero, jak pojadę na wakacje”, ale koniec końców nic z tego nie wynika. Jest to bardzo niezdrowe podejście, z którego biorą się później negatywne emocje.

Odkładanie szczęścia na później to zły pomysł, bo odpowiedni moment może nigdy nie nadejść.

negatywne emocje

Twoje szczęście jest na wyciągnięcie ręki; pozwól sobie na bycie szczęśliwą tu i teraz, nie odkładaj tego na potem. Kluczem do szczęścia jest życie w zgodzie z samym sobą, a szczęśliwe życie nie jest obwarowane żadnymi ,,warunkami”.

Nie daj też sobie wmówić, że gwarancją szczęścia jest znalezienie odpowiedniego partnera. Szczęśliwym można być zarówno w związku, jak i samemu.

Podsumowując, bajki i baśnie to piękne historie, które jednak nie zawsze mają związek z rzeczywistością. Są źródłem wiedzy i pobudzają wyobraźnię, zarówno dorosłych, jak i dzieci, ale warto patrzeć na nie z dystansu.

Czekając na szczęśliwe zakończenie, możesz bowiem przeoczyć moment, w którym szczęście pukało do Twoich drzwi. Byłaby to wielka strata, nieprawdaż?

To może Cię zainteresować ...
Szczęście niejedną ma twarz – poznaj 5 jego rodzajów
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Szczęście niejedną ma twarz – poznaj 5 jego rodzajów

Szczęście to pojęcie, którego nie da się jednoznacznie określić. Istnieje kilka jego typów, które bardzo często nie są ze sobą powiązane. Odkryj je...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bandura, A. (1997). Self-efficacy: The exercise of control. London: Worth.
  • Ben-Shahar, T. (2011). La búsqueda de la felicidad. Barcelona: Alienta.
  • Maslow, A. (2003). A theory of human motivation. Psychological Review, 50, 370-396.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.