Życie to nie bajka, ale może być szczęśliwe

· Sierpień 28, 2016
W przeciwieństwie do bajek i baśni, życie nie zawsze ma szczęśliwe zakończenia. Mimo wszystko warto czerpać radość z małych rzeczy i mimo wszystko być szczęśliwym.

Życie każdego z nas ma swoje lepsze i gorsze momenty. W przeciwieństwie do bajek, nie zawsze wszystko kończy się dobrze i nie zawsze mamy do czynienia ze szczęśliwym zakończeniem. W baśniach problemy znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki i zawsze wygrywa dobro – niestety w prawdziwym życiu nie zawsze można liczyć na takie rozwiązanie.

Życie to nie disnejowska bajka – zdecydowanie bliżej mu do nieco bardziej realistycznych historii spod pióra Charlesa Pierrota czy Christiana Andersena, w których na koniec nie zawsze wszyscy ,,żyli długo i szczęśliwie”.

W dorosłym życiu warto stawić czoła rzeczywistości i pogodzić się z tym, że nie wszystko zawsze będzie układać się po naszej myśli. Wcale nie musi nam to jednak odcinać drogi do szczęścia i o tym właśnie porozmawiamy dzisiaj.

Życie – Nie wszystkie szczęśliwe historie mają szczęśliwe zakończenia

Z pewnością nie raz Twoje życie ułożyło się tak, że mimo wielu lat szczęścia i spokoju, coś nie potoczyło się po Twojej myśli i piękna historia wcale nie miała szczęśliwego zakończenia.

Może była to Twoja pierwsza nastoletnia miłość, która mimo że jedyna i najpiękniejsza, przysporzyła Ci wielu przepłakanych i bezsennych nocy? Nawet jeśli właśnie tak zakończyła się ta historia, wciąż pozostały Ci po niej przecież piękne wspomnienia.

Jest to tylko jeden prosty przykład, ale życie każdego z nas obfituje w setki, jeśli nie tysiące, zdarzeń, które wprawdzie nie skończyły się dobrze, a jednak ukształtowały nas i sprawiły, że dzisiaj możemy być sobą. Nie wszystko dobrze się kończy, ale wciąż nie odbiera nam to prawa do szczęścia.

Kobieta nad urwiskiem

Jak być szczęśliwą mimo przeciwności losu?

Tal Ben-Shahar, psycholog i profesor z Harvardu, jest autorem wielu książek mówiących o tym, jak być szczęśliwym. Skupia się on przede wszystkim na idei dawaniu ludziom wskazówek, które sami powinni umieć wykorzystać, pracując na swoje własne szczęśliwe życie.

Doktor Shahar w takich książkach jak ,,W stronę szczęścia” podkreśla, jak często ludzie skupiają się tylko na nierealistycznie pozytywnych przesłankach, zapominając, że prawdziwe życie nie może składać się tylko z dobrych chwil.

Podkreśla, że wiele osób chciałoby żyć życiem idealnym, jak z bajki czy komedii romantycznej, przez co nie potrafią cieszyć się chwilą.

Kobieta i ptak

Ważną nauką, jaką możemy z tego wyciągnąć, jest fakt, iż nasze oczekiwania względem rzeczywistości nie powinny być zbyt wysokie.

Nie ma też sensu usiłować żyć idealnie – zdecydowanie lepiej jest po prostu żyć szczęśliwie. Im mniejsze oczekiwania, tym mniejsze rozczarowania, większa też radość z tego, co już mamy, a nie z tego co chcielibyśmy mieć.

Poważnym błędem jest twierdzenie, że szczęśliwe życie to takie, w którym wszystko jest takie, jak sobie zaplanowaliśmy – mamy perfekcyjny dom, wymarzoną pracę i idealnego partnera. Warto oczywiście podkreślić, że nie ma nic złego w marzeniach, jednak bujając głową w chmurach, warto wciąż twardo stać stopami na ziemi.

Życie zbudowane na wygórowanych oczekiwaniach i ciągłe czekanie na szczęśliwe zakończenie skutecznie hamują rozwój osobisty i przynoszą efekt odwrotny od tego wymarzonego – zamiast szczęścia spotyka nas gorzkie rozczarowanie i depresja. Chyba nie warto tak ryzykować, czyż nie?

To dziś jest Twój dzień

Inna pułapka, w którą wpada bardzo wiele osób, to skupianie się na przyszłości, przy jednoczesnym zaniedbywaniu tego, co jest tu i teraz. Zawsze jest coś, co muszą osiągnąć czy zyskać, zanim będą mogli zrobić kolejną rzecz i w ten sposób napędza się błędne koło, które nie prowadzi do szczęścia, a jedynie do frustracji.

Takie osoby wiecznie powtarzają sobie: ,,Jak już wreszcie spotkam odpowiednią osobę, wreszcie poczuję się kompletna. Będę szczęśliwa dopiero, jak pojadę na wakacje”, ale koniec końców nic z tego nie wynika. Jest to bardzo niezdrowe podejście, z którego biorą się później negatywne emocje.

Odkładanie szczęścia na później to zły pomysł, bo odpowiedni moment może nigdy nie nadejść.

Negatywne emocje

Twoje szczęście jest na wyciągnięcie ręki; pozwól sobie na bycie szczęśliwą tu i teraz, nie odkładaj tego na potem. Kluczem do szczęścia jest życie w zgodzie z samym sobą, a szczęśliwe życie nie jest obwarowane żadnymi ,,warunkami”.

Nie daj też sobie wmówić, że gwarancją szczęścia jest znalezienie odpowiedniego partnera – szczęśliwym można być zarówno w związku, jak i samotnie.

Podsumowując, bajki i baśnie to piękne historie, które jednak nie zawsze mają związek z rzeczywistością. Są źródłem wiedzy i pobudzają wyobraźnię, zarówno dorosłych, jak i dzieci, ale warto patrzeć na nie z dystansu.

Czekając na szczęśliwe zakończenie, możesz bowiem przeoczyć moment, w którym szczęście pukało do Twoich drzwi. Byłaby to wielka strata, nieprawdaż?