Życie to nie bajka, ale może być szczęśliwe

W przeciwieństwie do bajek i baśni, życie nie zawsze ma szczęśliwe zakończenia. Mimo wszystko warto czerpać radość z małych rzeczy i być szczęśliwym.
Życie to nie bajka, ale może być szczęśliwe

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2019

Życie każdego z nas ma swoje lepsze i gorsze momenty. W przeciwieństwie do bajek, nie zawsze wszystko kończy się dobrze i nie zawsze mamy do czynienia ze szczęśliwym zakończeniem. W baśniach problemy znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki i zawsze wygrywa dobro. Niestety w prawdziwym życiu nie zawsze można liczyć na takie rozwiązanie.

Życie to nie disnejowska bajka. Przypomina bardziej realistyczne historie spod pióra Charlesa Pierrota lub Christiana Andersena, w których na koniec nie zawsze wszyscy ,,żyli długo i szczęśliwie”.

W dorosłym życiu warto stawić czoła rzeczywistości i pogodzić się z tym, że nie wszystko zawsze będzie układać się po naszej myśli. Wcale nie musi nam to jednak odcinać drogi do szczęścia i o tym właśnie będzie ten artykuł.

Życie – nie wszystkie szczęśliwe historie mają szczęśliwe zakończenia

Z pewnością nie raz Twoje życie ułożyło się tak, że mimo wielu lat szczęścia i spokoju, coś nie potoczyło się po Twojej myśli. Piękna historia wcale nie miała szczęśliwego zakończenia.

Może była to Twoja pierwsza nastoletnia miłość, która mimo że jedyna i najpiękniejsza, przysporzyła Ci wielu przepłakanych i bezsennych nocy? Nawet jeśli właśnie tak zakończyła się ta historia, wciąż pozostały Ci po niej piękne wspomnienia.

Jest to tylko jeden prosty przykład, ale życie każdego z nas obfituje w setki, jeśli nie tysiące, zdarzeń, które wprawdzie nie skończyły się dobrze, a jednak ukształtowały nas i sprawiły, że dzisiaj możemy być sobą. Nie wszystko dobrze się kończy. Nie odbiera nam to jednak prawa do szczęścia.

życie i życiowe historie

Przeczytaj także artykuł: Twój los jest w Twoich rękach

Jak być szczęśliwą mimo przeciwności losu?

Tal Ben-Shahar, psycholog i profesor z Harvardu, jest autorem wielu książek mówiących o tym, jak być szczęśliwym. Skupia się przede wszystkim na dawaniu ludziom wskazówek, które sami powinni umieć wykorzystać, pracując na swoje własne szczęśliwe życie.

Doktor Shahar w książce ,,W stronę szczęścia” podkreśla, że ludzie często skupiają się tylko na nierealistycznie pozytywnych przesłankach. Zapominają, że prawdziwe życie nie może składać się tylko z dobrych chwil.

Podkreśla, że wiele osób chciałoby mieć życie idealne, jak z bajki czy komedii romantycznej. Gdy nie mają, nie potrafią cieszyć się chwilą.

życie i przeciwności losu

Ważną nauką, jaką możemy z tego wyciągnąć, jest fakt, iż nasze oczekiwania względem rzeczywistości nie powinny być zbyt wysokie.

Nie ma też sensu usiłować żyć idealnie – zdecydowanie lepiej jest po prostu żyć szczęśliwie.

Im mniejsze oczekiwania, tym mniejsze rozczarowania, większa też radość z tego, co już mamy, a nie z tego co chcielibyśmy mieć.

Poważnym błędem jest twierdzenie, że szczęśliwe życie to takie, w którym wszystko jest takie, jak sobie zaplanowaliśmy. Warto oczywiście podkreślić, że nie ma nic złego w marzeniach. Warto jednak wciąż twardo stąpać na ziemi.

Życie zbudowane na wygórowanych oczekiwaniach i ciągłe czekanie na szczęśliwe zakończenie skutecznie hamują rozwój osobisty i przynoszą efekt odwrotny od wymarzonego. Zamiast szczęścia spotyka nas gorzkie rozczarowanie i depresja. Chyba nie warto tak ryzykować, czyż nie?

To dziś jest Twój dzień

Inna pułapka, w którą wpada bardzo wiele osób, to skupianie się na przyszłości, przy jednoczesnym zaniedbywaniu tego, co jest tu i teraz. Zawsze jest coś, co muszą osiągnąć czy zyskać, zanim będą mogli zrobić kolejną rzecz. W ten sposób napędza się błędne koło, które nie prowadzi do szczęścia, a jedynie do frustracji.

Takie osoby wiecznie powtarzają sobie: ,,Kiedy spotkam odpowiednią osobę, wreszcie poczuję się kompletna. Będę szczęśliwa dopiero, jak pojadę na wakacje”, ale koniec końców nic z tego nie wynika. Jest to bardzo niezdrowe podejście, z którego biorą się później negatywne emocje.

Odkładanie szczęścia na później to zły pomysł, bo odpowiedni moment może nigdy nie nadejść.

negatywne emocje

Twoje szczęście jest na wyciągnięcie ręki; pozwól sobie na bycie szczęśliwą tu i teraz, nie odkładaj tego na potem. Kluczem do szczęścia jest życie w zgodzie z samym sobą, a szczęśliwe życie nie jest obwarowane żadnymi ,,warunkami”.

Nie daj też sobie wmówić, że gwarancją szczęścia jest znalezienie odpowiedniego partnera. Szczęśliwym można być zarówno w związku, jak i samemu.

Podsumowując, bajki i baśnie to piękne historie, które jednak nie zawsze mają związek z rzeczywistością. Są źródłem wiedzy i pobudzają wyobraźnię, zarówno dorosłych, jak i dzieci, ale warto patrzeć na nie z dystansu.

Czekając na szczęśliwe zakończenie, możesz bowiem przeoczyć moment, w którym szczęście pukało do Twoich drzwi. Byłaby to wielka strata, nieprawdaż?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bandura, A. (1997). Self-efficacy: The exercise of control. London: Worth.
  • Ben-Shahar, T. (2011). La búsqueda de la felicidad. Barcelona: Alienta.
  • Maslow, A. (2003). A theory of human motivation. Psychological Review, 50, 370-396.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.