Radość i szczęście - Znajdź motywację i walcz o nie

Szczęście to osobiste, subiektywne pojęcie, które zależy od każdej osoby i jej otoczenia. Jednak w czerpanie radości z życia jest także wyborem.
Radość i szczęście - Znajdź motywację i walcz o nie

Ostatnia aktualizacja: 18 maja, 2018

Kiedy byliśmy mali, wszystko wydawało się o wiele łatwiejsze, przyjemniejsze, a nas przepełniała wieczna radość i szczęście. Niemniej jednak, gdy dorastamy, nasza droga przez życie sprawia, że zapominamy o naszych snach.

Z czasem programujemy się tak, by w końcu wpaść w błędne koło wygodnego życia. W ten sposób stajemy się niewolnikami rutyny. Tracimy tę wizję życia, w której ważna jest radość i szczęście oraz egzystencja pełna satysfakcji.

Jednak każdy z nas ma moc określenia swojego własnego stanu istnienia i ścieżki, którą podąża nasze życie.
Nasz nastrój określa ścieżkę naszego życia. Ty decydujesz w jakim jesteś stanie; jesteś kapitanem własnego szczęścia.
Alfredo Culebro

Radość i szczęście oraz motywacja

Matthieu Ricard, najszczęśliwszy człowiek na świecie, określa “szczęście jako głębokie uczucie spokoju i pełni”.

Ricard stwierdza, że ​​każda osoba może znaleźć prawdziwą radość i szczęście. Odnajduje je poprzez mądrość, altruizm, współczucie i odkładając na bok toksyny mentalne. Odnosi się to do nienawiści, chciwości i ignorancji.

W ten sam sposób Dalajlama w “Księdze szczęścia” twierdzi, że sami ludzie stwarzają warunki, które podkopują radość i szczęście. Wynika to z negatywnych tendencji umysłu, reakcji emocjonalnych lub niezdolności do docenienia i korzystania z naszych zasobów wewnętrznych.

Z drugiej strony, tak jak ludzie mają moc wywoływania własnego cierpienia, mają także zdolność do generowania radości.

radość i szczęście szczęśliwa kobieta

Według Dalaj Lamy, klucz do szczęścia znajduje się w naszym wnętrzu. Obejmuje postawy i reakcje, które wybieramy i stosujemy w codziennym życiu. Podobnie, podstawowym elementem do osiągnięcia naszego celu, jakim jest radość i szczęście, jest motywacja.

Ricard, jak wspomnieliśmy wcześniej, utrzymuje, że ludzie mają zdolność wpływania na siebie, aby odczuwać radość i szczęście, a także zadowolenie, kiedy tylko tego pragną.

Jednakże, jeśli nasz cel jest altruistyczny i szczery, będzie znacznie bardziej prawdopodobne, że będziemy cieszyć się każdym dniem z pasją. Poza tym jest to zaraźliwe dla innych ludzi.

Co powinniśmy zrobić, aby osiągnąć radość i szczęście

Michael Fordyce był jednym z pionierów pozytywnej psychologii; metody i działania, które mają na celu kultywowanie uczuć, działań i pozytywnego poznania. Był twórcą programu “14 podstawowych zasad szczęścia”.

Ten program ma na celu, aby ludzie przybrali podstawowe cechy szczęśliwych ludzi. Mogą również stosować się do poniższych zaleceń:

14 warunków, aby osiągnąć radość i szczęście:

 • Bądź bardziej aktywny i znajdź sobie zajęcie
 • Uspołecznij się
 • Bądź wydajny w jakiejś znaczącej pracy
 • Bądź zorganizowany i planuj z wyprzedzeniem
 • Unikaj zmartwień
 • Zmniejsz oczekiwania i aspiracje
 • Rozwijaj optymistyczne i pozytywne myśli
 • Żyj teraźniejszością
 • Pracuj nad zdrową osobowością
 • Rozwijaj ekstrawertyczną i towarzyską osobowość
 • Bądź sobą
 • Eliminuj negatywne uczucia i problemy
 • Bliskie relacje są najważniejszymi zasobami szczęścia
 • Naucz się cenić szczęście

Poza zasadami programu, istnieją inne ważne aspekty, które należy wziąć pod uwagę.

radość i szczęście kobieta leży na poduszce uśmiechnięta

Należy wziąć pod uwagę, że przyczyną apatii mogą być choroby, problemy z tarczycą, stres, zaburzenia chemiczne lub psychiczne, leki, a nawet menopauza.

Podobnie, nieodzowne jest poświęcenie czasu na aktywność fizyczną. Efekty ćwiczeń nad ciałem mają niekończącą się listę benefitów. Z tego powodu, dbanie o nasze ciało jest jednym z kluczy do życia pełnego szczęścia i radości.

Strzeż się zawiści

Zazdrość pojawia się, gdy zbyt duży nacisk kładzie się na materializm. W rezultacie nie można uzyskać duchowego spokoju. Dodatkowo zazdrość i zawiść powodują korozję każdego rodzaju relacji. Często prowadzą one do całkowitego wyniszczenia emocjonalnego i fizycznego.

Z tego powodu, ważne jest, aby kultywować emocje, które dają radość i spokój psychiczny. Przykładami są wiedza i doświadczenie. W ten sposób skupiamy się na naszych prawdziwych wartościach.

Ciesz się pozytywnymi emocjami

Wszystkie emocje pełnią ważną funkcję, ponieważ pozwalają nam poznać samego siebie.

Niemniej pozytywne emocje, takie jak przebaczenie, nadzieja, hojność i wdzięczność pomagają zneutralizować te negatywne emocje. Nie tylko powodują przyjemność, ale także poprawiają nasze osobiste, intelektualne, fizyczne, psychologiczne i społeczne zdolności.

radość i szczęście szczęśliwa kobieta

Akceptowanie bolesnych doświadczeń

Negatywne emocje są zawsze nieuniknione w życiu, ponieważ doświadczamy strat, błędów i porażek. Jednak prawdziwa radość i szczęście nie polegają na braku cierpienia, ale powstają poprzez znalezienie równowagi pomiędzy pozytywnymi i negatywnymi emocjami.

Akceptowanie bolesnych doświadczeń wzmacnia samokontrolę i wytrzymałość psychiczną. Pomoże nam to w dalszym rozwoju, bawet jeśli doświadczyliśmy tragedii.

Podsumowując, aby osiągnąć radość i szczęście, a także motywację, która do nich prowadzi, potrzeba siły woli, hartu ducha i ciężkiej pracy nad sobą. Ale radość i szczęście wydłużają życie i właśnie z tego powodu warto nad tym pracować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.