Nerki: 8 złych nawyków prowadzących do ich upośledzenia

· Lipiec 27, 2018
Oprócz zażywania leków bez ograniczenia, także inne typowe nawyki, takie jak spożywanie zbyt dużej ilości soli lub brak picia wystarczającej ilości wody mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia i wydajności naszych nerek.

Nerki są organami, które pracują nieprzerwanie, aby odfiltrować odpady i substancje toksyczne będące produktem przemiany materii, a które przemieszczają się nieustannie w naszym krwioobiegu.

Za pośrednictwem moczu nasze nerki są w stanie wyeliminować przeważającą większość toksyn, które dostają się do naszego organizmu wraz ze spożywaną żywnością, ze środowiska i wskutek zażywanych przez nas leków.

Jednakże tak jak w przypadku innych układów i narządów w naszym ciele, tak samo i nerki mogą utracić swoją wydajność z powodu pewnych chorób i zaburzeń ich funkcjonowania

Problem jednak polega na tym, że nie zwracamy na nie większej uwagi. Niestety, zdarza się dość często, że pielęgnujemy w sobie niektóre szkodliwe nawyki. Szczególnie te, które mogą w ten, czy w inny sposób doprowadzić do przedwczesnego upośledzenia pracy nerek lub nawet ich trwałego uszkodzenia.

Czy wiesz, jakie nawyki najbardziej szkodzą na nerki? Jeśli nie, to zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu, dzięki czemu poznasz je już dziś. Ale to nie wszystko, nie ograniczaj się tylko do samej lektury. Zacznij pracować nad pozbyciem się tych nawyków jak najszybciej, spróbuj nawet jeszcze dzisiaj!

1. Wstrzymywanie moczu bardzo negatywnie wpływa na nerki

Niektórzy ludzie nie chodzą do łazienki, gdy ich organizm się tego domaga. I choć może się wydawać z pozoru, że nie jest to zbyt istotna sprawa, a tym bardziej już konieczna, to jednak rzeczywistość jest taka, że wstrzymywanie się z oddaniem moczu może naprawdę negatywnie wpływać na zdrowie Twoich nerek.

Wstrzymywanie moczu

Trzymanie moczu przez długi czas podnosi jego poziom w drogach moczowych. Może to powodować stany zapale, a w efekcie prowadzić do powstania chorób nerek.

Ten zdecydowanie niewskazany zwyczaj powoduje także większy nacisk na pęcherz. To może dodatkowo skomplikować cały proces eliminacji odpadów z Twojego organizmu. Co więcej, w późniejszych latach może być także jedną z przyczyn nietrzymania moczu.

2. Picie niewystarczającej ilości wody przez cały dzień

Jeśli chcemy, aby nasze nerki działały prawidłowo, a także realizowały proces detoksykacji w optymalny sposób, zapewnienie im niezbędnej ilości wody i zdrowych płynów jest wręcz niezbędne do uzyskania oczekiwanej skuteczności.

Woda i inne płyny utrzymują cały nasz organizm w stanie odpowiedniego nawodnienia i pomagają w gromadzeniu odpadów metabolicznych, które później opuszczą ciało za pośrednictwem moczu.

Odwodniony organizm będzie zmniejszał ilość wytwarzanego moczu, co może doprowadzić do powstania kamieni nerkowych, różnego rodzaju infekcji i chorób zapalnych nerek.

3. Palenie papierosów

Ludzie, którzy palą papierosy każdego dnia, są w większości przypadków świadomi niebezpieczeństw, jakie mogą odczuwać z uwagi na ich toksyczną zawartość.

Palenie papierosów

Ale zazwyczaj ich wiedza skupia się wyłącznie na płucach i układzie oddechowym. Nie wiedzą oni jednak o tym, że te szkodliwe związki z papierosów przemieszczają się także przez ich krwioobieg, wpływając negatywnie nie tylko na płuca, ale także na nerki i serce.

Odkładanie się tych dodatkowych odpadów komplikuje proces oczyszczania organizmu realizowany przez nerki, a tym samym zwiększa ich podatność na infekcje.

4. Wybieranie niewłaściwych rodzajów napojów

Picie napojów gazowanych, napojów energetycznych i innych napojów produkowanych komercyjnie może być przyczyną wielu chorób związanych z zaburzeniami czynności nerek.

Te płyny zawierają zbyt duże ilości cukru i innych syntetycznych dodatków, które niekorzystnie wpływają na Twój metabolizm, co w konsekwencji poważnie wpływa na Twoje nerki, a konkretnie na ich kondycję i wydajność.

Picie codziennie wymienionych powyżej napojów lub w dużych ilościach może bezpośrednio doprowadzić do rozwoju kamieni nerkowych, stanów zapalnych i przewlekłej choroby nerek.

5. Spożywanie zbyt dużej ilości sodu

Sód jest obecny nie tylko w soli kuchennej używanej w kuchni. Jest również skoncentrowany w sporych ilościach w wielu produktach spożywczych, które jemy na co dzień.

Ten pierwiastek, który nie jest szkodliwy, jeśli spożywany będzie z umiarem, ma jednak zwyczaj odkładać się w naszym w organizmie i potęgować tym samym niepożądane zjawisko zatrzymania płynów (głównie w nogach) i powodować związane z tym potencjalne problemy z nerkami.

Sól kuchenna

Nieograniczone spożycie sodu, które wydaje się dość powszechnym zjawiskiem w dzisiejszych czasach, przekłada się bezpośrednio na podwyższone ciśnienie krwi i przedwczesne zaburzenia czynności nerek.

A biorąc pod uwagę długofalowe tendencje, nadmierne spożycie sodu zaburza także równowagę innych minerałów w naszym organizmie, co może doprowadzić do zakłóceń równowagi elektrolitowej, które to z kolei nieprawidłowości przenoszą się także na nasze nerki.

6. Nadmierne zażywanie leków dostępnych bez recepty

Leki dostępne bez recepty są z reguły pomocne w procesie leczenia typowych problemów zdrowotnych, takich jak ból pleców lub bóle głowy. Te leki, szczególnie środki przeciwbólowe, mogą powodować jednak liczne działania niepożądane, które mogą także negatywnie wpływać na nasze nerki.

Organizm musi metabolizować wszystkie związki chemiczne, jakie do niego wprowadzamy, niezależnie od sposobu. Kiedy zażywamy nieodpowiedzialnie wymienione powyżej leki, postępowanie takie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia naszych nerek i wątroby, czyli dwóch organów, na które spada zadanie ich przetwarzania i metabolizowania.

Nadmierne stosowanie leków takich jak aspiryna, acetaminofen lub ibuprofen negatywnie wpływa na nasze nerki, w skrajnych przypadkach powodując ich nieodwracalne uszkodzenia.

7. Jedzenie zbyt dużej ilości białka

Białka są godne polecenia w przypadku diety ze względu na rolę jaką odgrywają w tworzeniu masy mięśniowej i metabolizmie.

Soczysty kawałek mięsa

Jednak, choć są one niezbędne dla naszego organizmu, nie powinniśmy jeść ich nadmiernych ilości. Szczególnie jeśli pochodzą ze źródeł zwierzęcych.

Regularne spożywanie dużych ilości białka utrudnia zdecydowanie funkcjonowanie nerek. Może także doprowadzić do rozwoju chorób przewlekłych tego organu.

8. Prowadzenie siedzącego trybu życia

Osoby prowadzące siedzący tryb życia narażone są na o wiele większe ryzyko zachorowania na choroby nerek w porównaniu do osób preferujących aktywny tryb życia.

  • Po pierwsze, ludzie prowadzący siedzący tryb życia często nie zwracają także uwagi na odżywianie się i preferują niezdrową dietę. A to oczywiście dodatkowo utrudnia pracę nerek.
  • Po drugie, brak aktywności fizycznej wpływa negatywnie na krążenie krwi. Utrudnia to w ten sposób pozbywanie się z organizmu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i toksyn za pomocą moczu. Nie mówiąc już nawet o zjawisku zatrzymania płynów.
  • Po trzecie, ten tryb życia zwiększa ryzyko zachorowania na nadciśnienie i wpływa także na zdrowie Twojego układu odpornościowego. To z kolei zwiększa ryzyko różnego rodzaju chorób oraz infekcji, które mogą objąć także Twoje nerki.

Czy zacząłeś w tym momencie martwić się o stan i zdrowie swoich nerek? Jeśli zrozumiałeś, że spora liczba opisanych powyżej nawyków dotyczy także i Ciebie, spróbuj zmienić swój styl życia na zdrowszy tak, abyś później nie musiał ponosić negatywnych konsekwencji swojego zaniedbania. Pamiętaj, że nerki są nie dość, że newralgiczne dla Twojego zdrowia, to jeszcze są bardzo wrażliwymi organami!