Zatrzymanie wody w organizmie – skąd się bierze?

Stosowanie zdrowej i zbalansowanej diety oraz regularna aktywność fizyczna to klucz to utrzymania prawidłowej gospodarki wodnej naszego organizmu. Jeśli po zmianie codziennych nawyków problem nie ustępuje, należy pójść do lekarza, aby uzyskać diagnozę.
Zatrzymanie wody w organizmie – skąd się bierze?

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia, 2020

Zatrzymanie wody w organizmie to problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn na całym świecie. Chociaż znacznie częściej doskwiera on paniom, panowie również mogą odczuwać nieprzyjemne skutki nagłego „puchnięcia” ciała. Częściami ciała, w których najczęściej gromadzi się nadmiar wody są nogi, stopy, dłonie i brzuch.

Głównym narządem odpowiedzialnym za naturalną regulację płynów w organizmie są nerki. Jakiekolwiek zaburzenie ich funkcji może więc powodować zatrzymanie wody w tkankach. Dowiedz się więcej na ten temat: co to jest retencja płynów oraz jakie mogą być jej przyczyny.

Należy podkreślić, że nasz organizm w 70% składa się z płynów. Kiedy gospodarka wodna ciała ulega zachwianiu i przepływ wody nie jest swobodny, wówczas pojawia się problem. Oznacza to, że część płynów zamiast krążyć po organizmie, zaczyna się gromadzić w tkankach. Sytuacji tej towarzyszy obrzęk oraz ogólne złe samopoczucie.

Zatrzymanie wody w organizmie – przyczyny

Przyczyn nadmiernego gromadzenia się płynów w tkankach organizmu może być wiele i to bardzo zróżnicowanych. W wielu przypadkach zdarza się również, że cierpimy na zatrzymanie wody “tak po prostu”. Nasz organizm jest podatny na tę dolegliwość już przy najmniejszym zaburzeniu gospodarki wodnej. Nie należy zatem doszukiwać się w tym jakichś głębszych przyczyn.

Warto jednak przyjrzeć się problemowi oraz wypróbować sprawdzone, domowe sposoby na złagodzenie przykrych dolegliwości i obrzęku. A także zmienić swoje nawyki na takie, które pozwolą nam zapobiec problemowi w przyszłości.

Istotną kwestią w kontroli retencji płynów w tkankach organizmu jest ustalenie, które z czynników są dla naszego organizmu niekorzystne. Oznacza to, że należy zaobserwować, kiedy i w jakich okolicznościach pojawia się obrzęk. Odkrywając źródło problemu, będzie nam łatwiej podjąć odpowiednią kurację leczniczą oraz zwalczyć problem oraz uniknąć go w przyszłości.

Czynniki sprzyjające retencji wody w organizmie

Czynniki zewnętrzne

  • Wysoka temperatura sprawia, że żyły nadmiernie się rozszerzają, spowalniając przepływ krwi. Płyny zaczynają więc przesączać się przez ściany żył i trafiają do okolicznych tkanek, powodując obrzęk i ograniczając swobodę ruchów. Tkanki nie są bowiem w stanie przyjąć nadmiernej ilości płynów.
  • Praca, która zakłada spędzanie długich godzin w jednej, tej samej pozycji ciała. Krążenie krwi ulega wówczas spowolnieniu i podobnie jak w powyższym przypadku płyny zaczynają sączyć się z żył do pobliskich tkanek.
  • Długie podróże samolotem, autobusem, samochodem, pociągiem… Generalnie wszystkie sytuacje, w których spędzamy długie godziny w jednej pozycji, bez możliwości dłuższego rozprostowania kości i normalnej aktywności fizycznej.
Skarpety przeciw retencji i zatrzymywaniu wody w organizmie

Oczywisty jest fakt, że nie mamy wpływu na temperaturę środowiska. Możemy jednak wspomóc nasz organizm przyjmując w upalne dni zwiększoną dawkę wody oraz dbając o codzienną, regularną aktywność fizyczną.

Niezdrowe nawyki na co dzień

  • Dieta oparta na wysokiej zawartości soli oraz uboga w białka to idealna kombinacja wywołująca zatrzymanie wody w tkankach organizmu. Nie ma się co dziwić, że osoby mocno przyprawiające swoje potrawy oraz te, które spożywają wysoce przetworzone pokarmy często skarżą się na obrzęk.
Sól w diecie

Pamiętajmy, że nadmiar sodu w codziennej diecie prowadzi do poważnych zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu.

  • Siedzący tryb życia i brak ruchu na co dzień również prowadzą do nadmiernego gromadzenia się płynów w tkankach. Liczne badania potwierdzają, że ludzi żyjących aktywnie rzadziej dotyka zatrzymanie wody w organizmie. Ruch stymuluje układ krążenia, przyspiesza i usprawnia przepływ krwi oraz w naturalny sposób reguluje gospodarkę wodną organizmu.

Jeśli nie jesteś zwolennikiem aktywności fizycznej, zadbaj przynajmniej o codzienny, półgodzinny spacer. Dodatkowo staraj się jak najczęściej robić przerwy w pracy: rozciągaj mięśnie, rób krótkie spacery, cokolwiek, aby trochę się poruszać i ułatwić pracę układu krążenia.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Sztuka picia wody – jaki i ile?

Zaburzenia hormonalne

  • Wiele kobiet skarży się na zatrzymywanie wody w organizmie w dniach poprzedzających miesiączkę. To właśnie na kilka dni przed spodziewanym okresem puchną nam stopy i brzuch nabrzmiewa. Sytuacja ta jest związana ze zmianą hormonalną w organizmie i na szczęście jest tylko przejściowa. Wraz z krwawieniem przykre dolegliwości samoistnie ustępują.
  • Zatrzymanie wody w tkankach organizmu jest również bardzo częstą dolegliwością w okresie ciąży. Jak w powyższym przypadku, również i spodziewająca się dziecka kobieta jest nieustannie narażona na silne zmiany hormonalne, które pośrednio prowadzą do zaburzeń gospodarki wodnej organizmu.

Jednym z najczęściej występujących objawów retencji płynów w organizmie jest opuchlizna palców – nie jesteśmy wówczas w stanie zdjąć z palca pierścionka. Dodatkowo możemy mieć problemy z założeniem ulubionych butów, gdyż stopy puchną do tego stopnia, że nie mieścimy się w obuwie w naszym numerze.

Zatrzymanie wody w organizmie może także objawiać się na twarzy, znacznie ją zaokrąglając.

Każda kobieta w ciąży powinna więc zadbać o codzienną aktywność fizyczną oraz zwiększyć ilość przyjmowanej wody dziennie. Dodatkowo należy zrezygnować się spożywania soli oraz produktów bogatych w sód.

Zatrzymanie wody w organizmie objawem choroby

  • Marskość wątroby to jedna z chorób, która znacząco ogranicza krążenie krwi w organizmie, zwłaszcza utrudnia dopływ płynów do wątroby. Stąd też charakterystyczny obrzęk jamy brzusznej i kończyn dolnych.
    Nerki
  • Zarówno niewydolność nerek, jak i niewydolność serca przyczyniają się do wystąpienia obrzęku w pewnych obszarach ciała. Jest to związane z nieprawidłowym krążeniem krwi oraz płynów ustrojowych.

Jak wspomnieliśmy powyżej, narządem odpowiedzialnym za prawidłowo działającą gospodarkę wodną organizmu są nerki. Jeśli ich podstawowe funkcje ulegają zaburzeniu, płyny nie są prawidłowo wydalane z organizmu wraz z moczem, lecz gromadzą się w tkankach i powodują uciążliwy obrzęk.

Jeśli często dokucza ci zatrzymanie wody w organizmie, koniecznie wybierz się do lekarza. Skieruje cię on na odpowiednie badania, pomoże dobrać skuteczną terapię leczniczą oraz zaleci specjalną dietę. Co więcej, istnieje szereg naturalnych produktów moczopędnych, które ułatwią ci zażegnać problem w krótkim czasie.

Niepożądane skutki uboczne

  • Przyjmowanie leków zawierających kortykosteroidy, niektórych lekarstw przeciwzapalnych oraz popularnych leków w przypadku cukrzycy może przyczynić się do nadmiernego gromadzenia się płynów w tkankach organizmu.

Zatrzymanie płynów – profilaktyka

  • Aby złagodzić problem nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie należy przeprowadzić rewolucję w swojej kuchni: zrezygnować z soli, zwiększyć spożycie świeżych warzyw i owoców, regularnie przyjmować naturalne napary o właściwościach moczopędnych, wzbogacić codzienną dietę o wartościowe białka oraz zwiększyć spożycie wody.
  • Należy zadbać o regularną, codzienną aktywność fizyczną. Każdego dnia wybierz się na spacer, pojedź na wycieczkę rowerową, wybierz się na basen… Bez względu na rodzaj aktywności, jaką wybierzesz, bez wątpienia korzystnie wpłynie ona na układ krążenia oraz usprawni przepływ płynów ustrojowych.
  • Jeśli twoja praca wymaga długiego siedzenia przy biurku, staraj się co godzinę wstawać, by rozprostować kości, przeciągnąć się, przejść się po pokoju, wykonać kilka prostych ćwiczeń rozciągających. Twoje nogi i kręgosłup będą ci za to wdzięczne.

W wielu firmach przełożeni uwzględniają częste, kilkuminutowe przerwy dla swoich pracowników przeznaczone na aktywność fizyczną. Co jakiś czas opuszczają oni biuro i przez 15 minut ruszają się i rozciągają mięśnie.

  • Wieczorami unoś stopy do góry na kilkanaście minut. Możesz robić to podczas oglądania telewizji, słuchania muzyki lub po prostu odpręż się w ciszy. W ten sposób krew i nagromadzone w tkankach płyny swobodnie spłyną do serca, a twoje zmęczone nogi natychmiast odczują ulgę.

Oprócz zmiany codziennych nawyków, należy również pójść do lekarza. Być może źródło twoich problemów leży w rozwijającej się chorobie. Dla własnego spokoju warto więc wykonać badania oraz usłyszeć prawidłową diagnozę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.