Problemy z krążeniem krwi — co o nich świadczy?

Oprócz domowych sposobów i alternatywnych metod na problemy z krążeniem zawsze należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.
Problemy z krążeniem krwi — co o nich świadczy?

Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca, 2019

Przepływ krwi w ciele jest jedną z podstawowych właściwości organizmu niezbędną do prawidłowego funkcjonowania. To właśnie dzięki niemu wszystkie narządy, mięśnie i kości są odpowiednio odżywiane.  Gdy jednak tylko pojawią się nawet drobne problemy z krążeniem krwi, ciało zaczyna natychmiast reagować i czuć się gorzej.

Jeżeli problem się pogłębia, może być przyczyną poważnych problemów związanych z układem naczyniowo-sercowym takich jak zawały serca, mózgu, naczyń wieńcowych. Dobrą wiadomością jednak jest to, że problemy z krążeniem krwi pojawiają się nagle i nie mają charakteru postępującego, dlatego są stosunkowo nieskomplikowane w rozpoznaniu.

Jak rozpoznać problemy z krążeniem krwi?

Do dziś wiele osób nie wie jak zidentyfikować początek problemów z tym układem. W wielu przypadkach jednak gdy już się pojawią, często są bagatelizowane i nie przypisuje się im większego znaczenia.

Warto jednak zwrócić na nie uwagę i poprawić działanie tego ważnego dla organizmu układu i wyeliminować prawdopodobne późniejsze poważne konsekwencje dla zdrowia. Dziś dowiesz się jakie objawy świadczą o tym, że problemy z krążeniem krwi mogą Ci zagrażać i jak je wyeliminować.

Objawy świadczące o słabym krążeniu krwi

1. Mrowienie w kończynach

Może przytrafić się, gdy spędzamy dużo czasu w tej samej pozycji. Często odczuwalne jest w nogach, jednak w ostatnich czasach wraz ze wzrostem używania telefonów komórkowych, obserwowane jest również w barkach, ramionach i rękach.

To ruch stymuluje przepływ krwi, a pozostawanie w statycznej pozycji go utrudnia. W konsekwencji osoby cierpiące na problemy z krążeniem krwi w podobnych sytuacjach będą odczuwały dyskomfort i mrowienie.

Idealnym sposobem w profilaktyce jest codzienny spacer przynajmniej przez pół godziny. To proste ćwiczenie pozwala mięśniom się aktywować i sprowokować do dynamiczniejszego przepływu krwi w żyłach.

Zobacz także: Mrowienie w kończynach – przyczyny

2. Spuchnięte nogi, a problemy z krążeniem krwi

Nogi zaczynają puchnąć, ponieważ ciało stara się przywrócić wewnętrzną równowagę. Odbiera ono bowiem sygnały, że w tamtych częściach ciała nie ma wystarczającej ilości krwi. W ten sposób próbuje zrównoważyć jej brak, zatrzymując wodę.

To zjawisko jest tak intensywne, że nogi puchną do tego stopnia, że zaczynają boleć, drętwieć, a nawet mogą pojawić się siniaki. Jeżeli zaobserwujesz u siebie podobne objawy, nie wahaj się skonsultować z lekarzem specjalistą.

Masaż na problemy z krążeniem krwi

W międzyczasie staraj się pić dużo wody, aby usprawnić eliminację i zapewnij nogom odpoczynek, unosząc je nieco do góry i wykorzystaj w ten sposób siły grawitacji. Dzięki nim krew zostanie lepiej rozprowadzona w tych częściach, gdzie jest jej niedostateczna ilość.

3. Zmęczenie

Jak wiadomo, krew dostarcza pożywienia wszystkim komórkom ciała, które później zamieniane są w energię. Oznacza to, że w chwili, gdy pokarm nie jest doprowadzany do komórki, muszą się one dodatkowo wysilać. Przez to bardzo często męczą się dużo wcześniej, niż kiedy ten pokarm jest im dostarczany.

W takim wypadku odczuwalne jest ogólne zmęczenie, które uniemożliwia codzienne funkcjonowanie i wykonywanie zadań w tempie, jakim byśmy chcieli. Wtedy poza wizytą u lekarza można uwzględnić w diecie dodatkowe suplementy.

Dobrym sposobem na problemy z krążeniem krwi jest rozpoczęcie dnia od energetycznego koktajlu. Jest wiele smacznych możliwości i kombinacji, które z łatwością przygotujesz w domu.

4. Wypadanie włosów

Niech nikomu się nie wydaje, że łysienie jest tylko problemem mężczyzn. Choć prawda jest, że uskarżają się oni na nie częściej. Kiedy występują problemy z krążeniem krwi, każdy może cierpieć z powodu wypadających włosów.

Wypadanie włosów

Aby były one silne i zdrowe również należy odpowiednio je odżywiać. Dlatego, kiedy tego odżywienia zabraknie, one też na tym cierpią.

Oprócz tego, że wypadają, stają się suche i rozdwojone. Aby złagodzić te dolegliwości, zaleca się stosowanie naturalnych maseczek. Są one bardzo skuteczne, a jednocześnie ekonomiczne i znaczenie zdrowsze niż te z dodatkiem sztucznych substancji. Dodatkowo warto regularnie przyjmować ziołowe napary, które pomogą poprawić krążenie krwi.

Powyżej wymienione objawy to główne oznaki tego, że problemy z krążeniem krwi mogą nas dotyczyć. Oprócz domowych sposobów i alternatywnych metod zawsze należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. On udzieli Ci rzeczowej informacji na temat Twojego stanu zdrowia i pomoże w przezwyciężeniu trudności.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.