Słabe krążenie krwi – jak je kontrolować

Objawami słabego krążenia krwi mogą być zimne dłonie i stopy, drętwienie, a nawet bolesne skurcze. Dowiedz się, jak można usprawnić krążenie w naturalny sposób.
Słabe krążenie krwi – jak je kontrolować

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2018

Słabe krążenie krwi może mieć wiele przyczyn. Może je powodować na przykład wysoki poziom cholesterolu, niewłaściwe spożywanie żywności bogatej w błonnik, jedzenie bardzo słonej żywności, a także przyjmowanie niewystarczającej ilości płynów.

Jedzenie zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych może prowadzić do wysokiego poziomu cholesterolu. Przez to naczynia krwionośne ulegają uszkodzeniu i tracą elastyczność, które powinna być utrzymana, aby krew swobodnie przepływała przez wszystkie tętnice.

Bezpośrednie konsekwencje są oczywiste – różnego rodzaju zaburzenia układu krążenia, do których z pewnością zalicza się słabe krążenie krwi.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak w naturalny sposób usprawnić krążenie.

Masaż na słabe krążenie krwi

Możesz zrobić delikatny, ale intensywny masaż z użyciem dobrego kremu. Masaż powinnaś zacząć od stóp, przechodząc następnie wyżej ku mięśniom. W ten sposób zwiększy się przepływ krwi, a problemy z krążeniem zostaną znacznie zmniejszone.

Jedz żywność, która obniża ciśnienie krwi

Jest wiele produktów spożywczych, które wpływają korzystnie na problemy z układem krążenia, a także poprawiają ciśnienie krwi. Wśród nich są:

 • Szpinak
 • Seler
 • Ziarna słonecznika
 • Banany
 • Soja
 • Ziemniaki
 • Czekolada
 • Awokado
 • Odtłuszczone mleko
 • Ryba
 • Owoce cytrusowe

Rzuć palenie

Od wielu lat jest udowodnione, że papierosy są jednym z głównych wrogów zdrowia człowieka. Są przyczyną poważnych chorób układu krążenia i mogą znacząco podwyższyć ciśnienie krwi.

palący się papieros

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Płuca palacza – 4 regenerujące witaminy

Stosuj hydroterapię

Hydroterapia to masaż, który wykonuje się naprzemiennie gorącymi i zimnymi strumieniami wody. W ten sposób krew jest natychmiast pobudzana do krążenia i zaczyna się normalny jej przepływ. Ta terapia może być wykonywana bez żadnych negatywnych skutków co drugi dzień.

Zjedz papryczkę kajeńską

Czerwona papryka zawiera kapsaicynę, substancję, która ma zdolność pobudzania i uaktywniania układu sercowo-naczyniowego. Przyczynia się to do obniżenia ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu.

Papryka kajeńska skutecznie zmniejsza również prawdopodobieństwo miażdżycy, która polega na utwardzeniu tętnic i powoduje wiele problemów w całym układzie krążenia.

papryka kajeńska na ciśnienie krwi

Podnieś nogi

Kiedy wrócisz do domu, powinnaś dać sobie kilka minut na relaks. Podczas odpoczynku po długim dniu pracy możesz odrobinę unieść nogi. W rezultacie pomożesz swojej krwi w drodze powrotnej do serca i uaktywnisz krążenie.

Zrób kąpiel dla stóp

Bardzo łatwym sposobem reaktywowania krążenia krwi jest zanurzenie stóp w wannie z gorącą wodą zmieszaną z jedną czwartą korzenia imbiru. Pokochasz to!

Kąpiel stóp z kwiatami

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Nieprzyjemny zapach stóp – zwalcz tymi 11 sposobami

Zrób herbatę z miłorzębu japońskiego

Jest to wysoce rekomendowany środek naturalny, który poprawi słabe krążenie krwi. Ma on bowiem zdolność rozszerzania naczyń krwionośnych i sprawia, że ściany żył stają się znacznie bardziej elastyczne.

Wypij kieliszek czerwonego wina

Nawyk picia kieliszka czerwonego wina dziennie do głównego posiłku dnia pomoże poprawić krążenie, ale powinien być to tylko jeden kieliszek dziennie.

Kieliszki wina białego i czerwonego na ciśnienie krwi

Wypij kawę

Prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze słabym krążeniem jest mniejsze u osób, które piją jedną lub dwie filiżanki kawy dziennie. Dzieje się tak z powodu zawartych w niej flawonoidów.

Nie nadużywaj soli, jeśli masz słabe krążenie krwi

Ważne jest, aby jak najbardziej zmniejszyć spożycie słonej żywności, ponieważ taka żywność przyczynia się do podwyższenia ciśnienia krwi i zatrzymywania płynów.

sól

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj także ten artykuł: Sól – które jej rodzaje są najzdrowsze?

Ćwicz umiarkowanie i regularnie

Najlepszym i najprostszym ćwiczeniem, które możesz wykonywać codziennie w celu poprawy krążenia krwi i zapobiegania poważniejszym problemom, jest po prostu spacer. Spaceruj przez co najmniej pół godziny. Odpowiednie nawodnienie również jest istotne dla ogólnego stanu zdrowia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.